Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.
Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.
A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.
Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.
Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.
Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.
A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.
Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.
Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így
akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a
népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.
Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.
Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.
Ha a briliáns forgatókönyvből csak egy dolgot lehetne kiválasztani, aminek a közbeszédbe emelését szívesen vennénk, akkor az „Aggódik? – Miért, az használna?” remeket választanánk. Hűvös elme és humorérzék – ez a kombó varázsütésre képes megszüntetni hosszúra és kanyargósra sikeredett félreértéseket, s összekötni az ésszel élő embereket.
A Kémek hídja címbe emeli az átjárást, s nemcsak rehabilitálja, de át is értelmezi a kémszakmát. Spielberg filmjeiben a világ olyan, amilyennek lennie kéne. Az ő hidegháborújában léteznek hidak, amelyek kellő körültekintéssel átkelésre is használhatók két, minden más szemszögből nézve összebékíthetetlen ellenség között. S hogy akkor ki a kém? Aki a másikat igazán belülről, azaz legjobban ismeri. Spielberg lovagias és igazságos, ahogyan legbelül mindannyian azok vagyunk (a gyógyíthatatlanul cinikusokat vagy a pszichopatákat leszámítva). Nála az árulók és a megélhetési hazugok lelki élete és önigazolásai nem méltók figyelemre. A kém az ő világában az a mesterember, aki legjobb tudása szerint elkötelezetten szolgálja a hazáját, s tiszteletet érdemel, hiszen tekintetbe kell vennünk, hogy csak ugyanazt teszi, amit a másik oldalon lévők, azaz a „mieink” is. Ha lebukik, az üzemi baleset, nem megölni kell, hanem biztosítani a jogait, s lehetőség szerint felhasználni a saját céljainkra.
A hídon (Tom Hanks)
A Kémek hídja, ez a remekül felépített, okos és szórakoztató film az egyenlő bánásmódot a törvények biztosította jogegyenlőségre építi, amelynek érvényes használatához alapos elmemunkára és az elengedhetetlen objektivitás mellett jó adag bátorságra is szükség van. A film valós eseményeket elevenít meg. 1957-ben az FBI Brooklynban letartóztatta Rudolf Abelt (Mark Rylance), akit a szovjeteknek történt kémkedéssel gyanúsítottak. (Abelről keveset lehet tudni.)
Perben (Mark Rylance, Tom Hanks)
A brit állampolgárságú, fedőtevékenységként festegető férfit bíróság elé állították, s a sikeres biztosítási ügyvédet, James B. Donovant (Tom Hanks) kérték föl a védelem képviseletére. Donovan nem hagyta, hogy befolyásolja a hidegháborús Amerika hiszterizáltsága, s a törvények engedte jogokat biztosította ügyfelének. Abelt – a Rosenberg-házaspárhoz hasonlóan – halálbüntetés fenyegette, Donovannak azonban sikerült elérnie, hogy a több vádpontból összeadódóan mindösszesen 45 év börtönnel megússza. Mortimer W. Byers (Dakin Matthews) bírót biztosítási ügyvédi érveléssel győzte meg: ha nem ölik meg Abelt, biztosítékként, cserealapként szolgálhat egy esetleges fogolycseréhez, hiszen nemcsak a szovjetek, de az amerikaiak is mindent megtettek az illegális információszerzésért. A közös munka során összetett, egymás tiszteletén, a művészetek szeretetén alapuló szimpátia szövődött a kém és ügyvédje között.
Bemutató: 2015. november 26.
Forgalmazó: InterCom
Boronyák Rita