a rovat írásai

Elment Nepp József is

Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.

​Rekordszámú filmmel jön az idei Verzió!

Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.

Ezüst Ibolyát kapott A martfűi rém

A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.

Halálos séta a Károly-híd korlátján

Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.

Magaskultúra az Urániában

Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.

Filmrendező, aki Wittgensteinről írta a diplomamunkáját

Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.

Meglesz a szobor Piedone szülinapjára

A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.

Világkörüli útra indul a Trónok harca

Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.

A 7. évadot egymilliárdszor töltötték le

Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.

Moszkva helyett Vlagyivosztokba vitték a premier előtti vetítést

Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.

Mégsem vetítették a Miklós cárról szóló filmet

Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.

Film összes cikke »

Az Úr hangja: 70 éve született Alan Rickman

rickman lead

„Now, I have a machine gun, ho-ho-ho!”  „Locksley, I'm gonna cut your heart out with a spoon!” „Turn to page 394.” – Hetek óta ezek a szállóigévé vált mondatok járnak a fejemben, Hans Gruber, a nottinghami bíró és Perselus Piton professzor híres szavai – Alan Rickman hangján. A zseniális brit színész és rendező 2016. január 14-én hunyt el. Február 21-én pedig 70 éves lenne. Ezért most nem a veszteségről írunk, hanem ünnepeljük őt.

Ünnepeljük a nem mindennapi színészt, aki egyetlen mondattal, egyetlen szemvillanással képes volt emlékezetessé tenni egy egész filmet, még akkor is, ha éppen nem ő volt a főszereplő. Minden alakításában volt valami titok. A titkot pedig mindannyian szeretnénk megfejteni, de nem tudjuk. Éppen ez adja az erejét.

Alan Sidney Patrick Rickman 1946. február 21-én született egy londoni munkáscsalád második gyermekeként. 1965-ben, 19 éves korában ismerte meg az akkor 18 éves Rima Hortont, 1977-ben összeköltöztek, és Alan Rickman haláláig együtt éltek. Sokáig úgy tűnt, Alan Rickman sikeres grafikus lesz, iskolái elvégzése után barátaival nyitott egy grafikai tervező stúdiót. 1972-ben azonban fölvették a Royal Academy of Dramatic Artra (RADA – London egyik legrégebbi színiiskolája). Eldőlt, hogy színész lesz. A RADA-n töltött évek alatt színházi öltöztetőként dolgozott színészóriások mellett. 1978-ban Tybaltként lépett színpadra. A Court Drama Group Rómeó és Júlia előadását a BBC is rögzítette, így Alan Rickman alakítását ma is megnézhetjük. Tybalt megformálása jelentette Alan Rickman aktív színészi pályájának kezdetét. Alan Rickman elhivatott és sikeres színpadi színész lett. A Royal Shakespeare Company tagjaként 1985-ben eljátszotta Valmont szerepét, amely hatalmas sikert hozott számára. Eredetileg a Veszedelmes viszonyok legendássá vált 1988-as filmváltozatában is Alan Rickman játszotta volna az érzelemmentes csábítást művészi szintre emelő, könyörtelen vikomtot. Azonban a szerepet mégsem tudta elvállalni, mert már szerződés kötötte egy másik filmhez. (Így lett Valmont szerepével világhírű John Malkovich…)



És hogy melyik volt az a másik film, amelyikhez Alan Rickman már leszerződött? Mi volt élete első nagyjátékfilm szerepe 40 évesen? Bizony, a Die Hard. Az elegáns, művelt és ördögien vonzó Hans Gruber szerepében Alan Rickman máig a filmtörténet egyik legjobb gonosza. A Die Hard sikere után Alan Rickman az angol tévébe tért vissza, és ismét máig ható alakítást nyújtott, ezúttal romantikus szerepben, a különleges hangulatú Szívből, igazán (Truly, Madly, Deeply) című filmben. Tündöklő tehetségű csellóművészt játszott, aki váratlanul meghal, majd halála után visszatér, hogy segítsen gyásztól sújtott barátnőjének. A film felejthetetlen jelenete, amikor Alan Rickman énekel. A Szívből, igazán-t 1991-ben mutatta be a tévé. Ugyanebben az évben került a mozikba a Robin Hood – A tolvajok fejedelme, és minden elfogultság nélkül mondhatjuk, Alan Rickman szerepeltetése a legjobb dolog, ami ezzel a Robin Hood feldolgozással történhetett. Kevin Costner hősiessége és Bryan Adams szerelmes főcímdala helyett a nottinghami bíró, azaz Alan Rickman humora és éles megjegyzései teszik a mai napig élvezhetővé ezt a filmet. És még csak most érkeztünk el Alan Rickman karrierjének egyik legszebb alakításához, Brandon ezredeshez. Jane Austen Értelem és érzelem című regényéből Emma Thompson írt kitűnő forgatókönyvet. Alan Rickman pedig mint a Marianne Dashwood (Kate Winslet) szerelméért küzdő Brandon ezredes, megmutatja mindazt, ahogyan az igaz szerelmet elképzeljük. Kritikai elismerés szempontjából karrierjének csúcspontja az 1996-ban bemutatott HBO tévéfilm, a Raszputyin. Az „őrült szerzetes” megformálásáért Golden Globe- és Emmy-díjjal is jutalmazták. A Raszputyin forgatása kapcsán Alan Rickman Budapesten is megfordult. A filmet Ragályi Elemér fényképezte, számos jelenetet az Operaházban vettek fel.


Az Emmy-díjátadón említi Budapestet

1999-ben Kevin Smith a mai ember és a vallás kapcsolatát vizsgáló vígjátékában, a Dogmában szerepelt. Ő volt Metatron, az Úr hangja. Ezt a szerepet nála jobban senki sem tudta volna eljátszani. Alan Rickmannek ugyanis senki máshoz nem hasonlíthatóan gyönyörű hangja volt. Helen Mirren szavaival „mézesen édes, de pengeéles” („could suggest honey or a hidden stiletto blade”). Lassan beszélt, halkan, lágyan, hangja egyszerre volt szívhez szóló, mégis félelmetes. Rabulejtő. Máig emlékszem a pillanatra, amikor először meghallottam, ahogy Piton professzor azt mondja Harry Potternek: Clearly, fame isn’t everything.” Eldöntöttem, mostantól csak angolul nézem a Harry Potter-filmeket. És igen, elérkeztünk a Harry Potterhez. Alan Rickman 2001 és 2011 között tíz éven át, nyolc filmben alakította Perselus Piton professzort. Egy új generációt nyűgözött le. Piton professzor kétségkívül a Harry Potter-univerzum legizgalmasabb szereplője. Összetett és titokzatos karakter, és Alan Rickman ezt tökéletesen megmutatja. 2003-ban pedig a tökéletes karácsonyi filmben szerepelt: az Igazából szerelemben ő alakította Harryt. Szerepében öreg és megfáradt, de így is minden karácsonykor beleszeretünk. Mert az Igazából szerelmet minden karácsonykor látni kell. Miután megnéztük a Die Hardot.



Filmrendezőként is bemutatkozott. 1997-ben mutatták be a Sharman Macdonald darabjából készült Téli vendég című filmjét. A filmben Emma Thompson és színésznő édesanyja, anyát és lányát alakít. Alan Rickman második rendezése még egészen új, tavaly mutatták be, a címe A Little Chaos. A film XIV. Lajos király udvarába hív meg minket, a Versailles-i kastély kertjének építése idejére. XIV. Lajos szerepében maga Alan Rickman látható, a film női főszereplője Kate Winslet, akivel az Értelem és érzelemben szerepeltek már együtt. A színházba is mindig visszatért. 1998-ban Antonius volt Helen Mirren Kleopátrája mellett a londoni Olivier Theatre-ben. Noël Coward Private Lives című darabjában Londonban és a Brodwayn is nagy sikerrel szerepelt. Alan Rickman szereplésével még két új film vár bemutatásra. Az egyik az Eye in the Sky című háborús dráma, a másik az Alice Tükörországban.

Mondatokkal kezdtük, amelyeket Alan Rickman tett felejthetetlenné. De egy nagyon fontos mondat a végére maradt: My mistress’ eyes are nothing like the sun. Úrnőm szeme nem nap. – Shakespeare CXXX. szonettjét senki sem szavalja szebben, mint Alan Rickman, az Úr hangja.


További érdekességek:

Mesmer
című filmjét – amelyben Franz Anton Mesmer 18. századi német orvost és pszichiátert formálta meg – Ragályi Elemér fényképezte, csakúgy, mint a Raszputyint. A film belső felvételei a fertődi Esterházy-kastélyban készültek.

A Texas együttes két klipjében is szerepelt. Az In Demand című számhoz készült klipben szenvedélyesen táncol, a Start a Family klipjében meg is szólal hipnotikus hangján.

Adam Leonard angol dalszerző – énekes Not Alan Rickman című száma Alan Rickmanról szól.

Különleges hangját kollégái nagyon szeretik, illetve nagyon szeretnék utánozni. Alan Rickmant nyilatkozta, hogy ez őt nem zavarja, egészen addig, „amíg az utánzás pontos”. Két legtehetségesebb utánzója Benedict Cumberbatch és Tom Hiddleston.



További ajánlott Alan Rickman filmek (a teljeség igénye nélkül): Mesmer, Galaxy Quest, Sweeney Todd

Harcsa Borbála – a Kihagyhatatlan blog szerzője

• Publikálva: 2016.02.20. 14:35 • Címke: évforduló