a rovat írásai

Elment Nepp József is

Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.

​Rekordszámú filmmel jön az idei Verzió!

Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.

Ezüst Ibolyát kapott A martfűi rém

A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.

Halálos séta a Károly-híd korlátján

Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.

Magaskultúra az Urániában

Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.

Filmrendező, aki Wittgensteinről írta a diplomamunkáját

Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.

Meglesz a szobor Piedone szülinapjára

A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.

Világkörüli útra indul a Trónok harca

Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.

A 7. évadot egymilliárdszor töltötték le

Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.

Moszkva helyett Vlagyivosztokba vitték a premier előtti vetítést

Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.

Mégsem vetítették a Miklós cárról szóló filmet

Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.

Film összes cikke »

Új egyezség kell az állatok és az emberek között

evszakok_leadAz Évszakok című természetfilm, amelyet a héten a magyar mozik is bemutattak, az állatok szemszögéből mutatja be az idő múlását, az évszakok kialakulását. Rendezője, Jacques Perrin szerint újra szövetséget kötnünk Európa vadon élő állataival, amíg van remény, hogy a pusztítást meg lehet állítani.

Jacques Perrin pályafutását színészként kezdte, olyan rendezők alkotásaiban szerepelt, mint Vittorio de Sica vagy Giuseppe Tornatore. Producerként és színészként vett részt a Z, avagy egy politikai gyilkosság anatómiája című Costa-Gavras film elkészítésében, és ugyancsak producere volt a Fekete-fehér színesben című Oscar-díjas háborús alkotásnak is. Leghíresebb természetfilmjét, a Vándormadarakat 2003-ban Oscar-díjra is jelölték, másik ismert alkotása a Mikrokozmosz – Füvek népe. Legutóbbi filmjét, az Évszakokat Jacques Cluzaud rendező-forgatókönyvíróval közösen készítette, mint ahogy az Óceánok című egész estés természetfilmet is.
   


Mint Jacques Perrin az MTI-nek felidézte, az Évszakok 40 millió dolláros költségvetésből, 4,5-5 év előkészítéssel, 1,5-2 év alatt készült. A történet a jégkorszakban kezdődik, majd lassan kialakulnak az évszakok, aztán megjelenik az ember, aki kezdetben gyűjtögetésből él, de sajnos később változtat a természeten és beleavatkozik ciklikusságába – hangsúlyozta a rendező. Mindig váltakoztak egymással a hidegebb és melegebb időszakok, de a rohamosan fejlődő ipar miatt bizonyos folyamatok mára jócskán felgyorsultak.

evszakok
   
„A természetet tiszteletben kell tartanunk, a saját környezetünket, de az állatokat is, hiszen ők egy kicsit mi is vagyunk” – hívta fel a figyelmet, hozzátéve, hogy mindössze 20-30 éve kézzel fogható igazán, hogy a természeti kincsek csak korlátozottan állnak rendelkezésre és a források lassan kiapadnak, de a népességszám rohamos növekedése is az egyensúly felborulásához vezet. „A film elkészítésével a célunk az volt, hogy felhívjuk az emberek figyelmét, hogy meg kell tanulniuk összhangban élni a természettel, és hogy megbékítsük őket a környezetükkel. Megismertessük őket az európai vadon élő állatokkal, amelyekkel még nem késő újra szövetséget kötniük, mert még van remény, a pusztítást meg lehet állítani” – hangsúlyozta a rendező.

evszakok
  
A rendező-forgatókönyvíró elmondta, hogy a forgatás során nem használtak számítógépes effekteket, a filmben a vadállatok mellett szerepelnek fogságban született állatok is, akik hozzászoktak az emberekhez. Kiemelte, hogy például a vadlovakat üldöző farkasfalka állatait ők nevelték fel, ezért kicsi koruktól ismerik a kamerát. Több kisebb-nagyobb operatőrcsapattal dolgoztak együtt, voltak, akik légi felvételeket készítettek, másoknak gyorsan, óvatosan kellett mozogniuk, hogy egy vagy két méter távolságról lekövessék azt, ahogy az állatok futnak, repülnek vagy zuhannak. Egyes helyzeteken hónapokon, éveken keresztül is dolgoztak, hogy megfelelően követni tudják az állatok gyorsaságát. Olyan hatást akartak kelteni, mintha az operatőr az állatcsapat egyik tagja lenne.

evszakok

A bölényes jeleneteket Fehéroroszországban, a Bialowiezai-erdőben vették fel, az európai síkvidéket egykor borító nagy kiterjedésű őserdő utolsó megmaradt területén. A jégkorszaki jeleneteket Észak-Norvégiában rögzítették, de filmeztek Lengyelországban, Romániában Svájcban, és egy kicsit Nagy-Britanniában is. A legtöbb jelenet Franciaország területén vették fel – mondta Jacques Cluzaud.

A filmet Magyarországon forgalmazza a Mozinet.

mti/mandarchiv

• Publikálva: 2016.04.15. 12:30 • Címke: interjú