a rovat írásai

Elment Nepp József is

Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.

​Rekordszámú filmmel jön az idei Verzió!

Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.

Ezüst Ibolyát kapott A martfűi rém

A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.

Halálos séta a Károly-híd korlátján

Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.

Magaskultúra az Urániában

Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.

Filmrendező, aki Wittgensteinről írta a diplomamunkáját

Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.

Meglesz a szobor Piedone szülinapjára

A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.

Világkörüli útra indul a Trónok harca

Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.

A 7. évadot egymilliárdszor töltötték le

Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.

Moszkva helyett Vlagyivosztokba vitték a premier előtti vetítést

Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.

Mégsem vetítették a Miklós cárról szóló filmet

Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.

Film összes cikke »

Lázadóból drámapedagógus

foldessylead

Ma ünnepli 70. születésnapját Földessy Margit Balázs Béla-díjas színésznő, színházpedagógus. Több mint száz filmben szinkronizált, a Mézga család Krisztájának is ő kölcsönözte a hangját, még kamaszlányként. Volt honnan merítenie: lázadó alkat volt.

Többgenerációs színészcsaládba született Budapesten. Édesanyja Komlós Juci színésznő, apja Földessy Géza színész és színigazgató volt, aki lánya hároméves korában külföldre távozott, helyét haláláig anyai nagyapja, Komlós Vilmos (a Hacsek és Sajóból ismert Sajó) vette át a családban.

foldessy_margit_mti
Komlós Juci, Komlós Vilmos, Komlós András és Földessy Margitka (MTI Fotó: Bányász Anni)

Anyja elfoglaltsága miatt Margitnak a színház valóban második otthona volt, a Vidám Színpadon egész fiatalon lépett fel nagyapjával egy villámtréfában. A filmvásznon hétévesen, a Keleti Márton rendezte Ifjú szívvel című filmben szerepelt először, Gózon Gyula, Soós Imre, Latabár Kálmán, Ferrari Violetta, Bessenyei Ferenc és Alfonzó oldalán, majd két évvel később a Pár lépés a határ című Keleti-filmben is színészóriásokkal játszott együtt. A szinkron műfaját is korán kezdte, tizenévesen ő lett a Mézga-sorozatban a kamaszlány Kriszta hangja.

Budapest, 1956. szeptember 1. Komlós Juci, a Magyar Néphadsereg Színháza színművésze és általános iskolás kislánya, Margitka új fényképezőgépet vásárol az Oktogonon lévő Ofotért boltban. MTI Fotó: Bányász Anni
Komlós Juci kislánya, Földessy Margit új fényképezőgépet vásárol az Oktogonon lévő Ofotért boltban, 1956-ban (MTI Fotó: Bányász Anni)

A szokásosnál is lázadóbb, zűrösebb kamaszkor után leérettségizett. A Színművészeti Főiskolára harmadszorra vették fel, ezalatt segédszínészként Egerbe, majd – már színészi státusban  Pécsre szerződött. 1972-ben diplomázott Simon Zsuzsa osztályában, akivel meglehetősen rossz viszonyban volt. Végzése után tagja lett a 25. Színháznak, majd a Népszínháznak és a Nemzeti Színháznak, 1986-tól a szinkrontársulathoz szerződött.

Komlós Juci színművésznő családi körben, testvérével Komlós András színművésszel és lányával, Földessy Margittal (mögöttük). fortepan
Komlós Juci testvérével, Komlós András színművésszel és lányával, Földessy Margittal (Fotó: Fortepan/Kotnyek Antal)

Majdnem félszáz darabban szerepelt, és az elmúlt évtizedben több művet rendezőként állított színpadra. Főként szinkronszerepei miatt vált ismertté kellemes hangjával. Száznál több filmet szinkronizált, megszólaltatta Malackát a Micimackóból, az egeret a Tom és Jerryből, a Klinika-sorozatban Christa hangja volt. Több filmben is szerepelt: Boldogtalan kalap, A feladat, Szerencsés Dániel, Valaki figyel, Városbújócska, Retúr, Na végre, itt a nyár, A boldogság színe.

Budapest, 2016. április 13. Földessy Margit Balázs Béla-díjas színésznő a Hogy volt?! című tv-műsor felvételén, az MTVA Kunigunda utcai gyártóbázisának 3-as stúdiójában. A műsorban a művésznő pályafutását, szerepeit idézték meg. MTVA Fotó: Zih Zsolt
Földessy Margit 2016-ban a Hogy volt?! című tv-műsor felvételén (MTVA Fotó: Zih Zsolt)

1985 óta a Földessy Margit Színjáték- és Drámastúdió (ma: SZINDRA) vezetője. Kezdetben csak fiával és annak osztálytársaival játszottak, majd egy barátnőjével létrehozták a Ministúdiót. Hírük egyre terjedt, idővel már kinőtték a lakásokat, alkalmas helyiséget kellett bérelniük. Ő maga, felismerve felelősségét, autodidakta módon képezte magát drámapedagógiában. A stúdióban személyiség- és kreativitás-fejlesztéssel, kommunikációs készségfejlesztéssel, beszédtechnikával, improvizációval foglalkoznak, éneklést, mozgást, színpadi alapismereteket tanulnak. Tanítványai közül sokan lettek színészek, bár a stúdió célja nem a színészképzés. Földessy Margitot 1986-ban Balázs Béla-díjjal tüntették ki.

MTI

• Publikálva: 2016.04.25. 10:22 • Címke: évforduló