a rovat írásai

Elment Nepp József is

Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.

​Rekordszámú filmmel jön az idei Verzió!

Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.

Ezüst Ibolyát kapott A martfűi rém

A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.

Halálos séta a Károly-híd korlátján

Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.

Magaskultúra az Urániában

Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.

Filmrendező, aki Wittgensteinről írta a diplomamunkáját

Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.

Meglesz a szobor Piedone szülinapjára

A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.

Világkörüli útra indul a Trónok harca

Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.

A 7. évadot egymilliárdszor töltötték le

Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.

Moszkva helyett Vlagyivosztokba vitték a premier előtti vetítést

Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.

Mégsem vetítették a Miklós cárról szóló filmet

Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.

Film összes cikke »

Az előadó lelke számít, nem a képességei

Moziajánló: Florence – A tökéletlen hang

jenkinslead

Florence Foster Jenkins lemezeit elkapkodták, a Carnegie Hallban is teltházas koncertet adott. Hangja viszont nem volt. Becsvágya, pénze és támogató környezete viszont annál inkább. Meryl Streep alakításában mégis teljesen érthető, hogy miért lett ekkora sikere és hírneve.

Varázslatos világ ez, a negyvenes évek New York-i mondén környezete. A gazdag, öregedő Florence Foster Jenkins minden idejét a Verdi Clubnak szenteli, amelyet azért hozott létre 1917-ben, hogy az angol operát népszerűsítse és esténként angol férjével (Hugh Grant) az idősebb, kissé már süket, de előkelő közönségét szórakoztassa. Bukott férje hű, odaadó társa, aki, mikor felesége elalszik, leveszi róla a parókát és csókot lehel a homlokára, lemegy az utcára és taxit int, hogy elhajtson a saját lakására, ahol másodrangú, de nagyon csinos színésznőbarátnője vár rá, vagy esetleg egy buli. Hugh Grant mesterien áthidalja ezt a látszólagos ellentmondás: valódi férj és hű szerető, akinek a barátnője is tiszteletben tartja a feleséget, és ha az ne adj' isten meglátogatja őket, akkor inkább elbújik az egyik szekrényben. Sok éven keresztül. De nem csak ő lesz hű barátja Florence Jenkinsnek, hanem a lányos viselkedű, alacsony, de rendkívül kifejező arcú kísérőzongorista is, aki először nem akarta elhinni, hogy mekkora szerencséje van, hiszen busás pénzért kísérheti heti egyszer az énekórákra járó jövőbeni operaénekesnőt. Nemsokára viszont rájön, hogy ez szerencsétlenséget is jelenthet, hiszen akár a karrierje is rámehet. Pedig még a Carnegie Hallban is fel fog lépni.

florence jenkins

Remek párbeszédek, válogatott angol szókincs, kitűnő mimika és báj jellemzi a filmet. Akár napestig lehetne nézni, hogy itt a jóindulat, még ha átlátszó indokok vezetik is, mégis igazi, és a becsület hűséggel is jár. Mindezek a kitűnő vonások viszont épp az igazságról nem szólnak: nevezetesen arról, hogy Florence Jenkinsnek nincs hangja. A film közben kicsit úgy éreztem magam, mintha egy „sztárcsináló” műsor elő-elődöntőjét nézem: azon szórakozom, hogy a magát nagy operaénekesnőnek képzelő Jenkins miként énekel szinte fülsértően, és a körülötte lévők miképpen rejtik el zavarukat, vagy miképp fásultak bele az idősődő hölgy szűnni-nem-akaró vágyába, azaz abba, hogy ő valaha ugyanúgy elvarázsolhatja környezetét, mint ahogy Lily Pons tette varázslatos hangjával és színpadi jelenlétével. A vélemények elkendőzése viszont nagy katasztrófát jelez előre. Folyamatos tagadást, mellébeszélést látunk: időnként már szinte belül fáj, hogy Florence Jenkinsnek senki nem mondja szemébe az igazságot. Belőle pedig teljességgel hiányzik... leginkább a jó hallás. Ez a jó hallás pedig akár kétértelmű is lehet, hiszen nem akarja „meghallani” az őszintén reagáló idegenek hangját, sem a hazugság hanglejtését, de a saját hamis, már-már fülsüketítő énekét sem érzékeli.

A film látszólag vígjáték, ahol nincsenek negatív szereplők, csak valakinek az álma megvalósulását követjük. De sokat elárul arról, hogy ilyesfajta hittel és támogatottsággal sok mindent el lehet érni, az igazi tehetség mellékes.


Ajánljuk azoknak:
• akik szeretik az önmegvalósításról szóló történeteket
• akik szeretik a finom humort és azt, ha jó érzéssel kelhetnek fel a moziszékből
• akik imádják a negyvenes évek divatját és lakberendezését

Nem ajánljuk azoknak:
• akiknek a fülét sérti a hamis hang
• akik nem hisznek abban, hogy az igazságnak több oldala is lehet
• akiket untat a celebség kultúrájának története


Florence – A tökéletlen hang
Florence Foster Jenkins
színes, magyarul beszélő, amerikai-angol vígjáték, 110 perc, 2015, rendező: Stephen Frears, forgatókönyvíró: Nicholas Martin, operatőr: Danny Cohen, zene: Alexandre Desplat, szereplők: Meryl Streep, Hugh Grant, Simon Helberg, Rebecca Ferguson, Stanley Townsend, Allan Corduner, Christian McKay

Forgalmazó: Freeman Film
Bemutató: 2016. szeptember 8.

• Publikálva: 2016.09.29. 14:30 • Címke: moziajánló