a rovat írásai

Elment Nepp József is

Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.

​Rekordszámú filmmel jön az idei Verzió!

Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.

Ezüst Ibolyát kapott A martfűi rém

A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.

Halálos séta a Károly-híd korlátján

Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.

Magaskultúra az Urániában

Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.

Filmrendező, aki Wittgensteinről írta a diplomamunkáját

Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.

Meglesz a szobor Piedone szülinapjára

A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.

Világkörüli útra indul a Trónok harca

Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.

A 7. évadot egymilliárdszor töltötték le

Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.

Moszkva helyett Vlagyivosztokba vitték a premier előtti vetítést

Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.

Mégsem vetítették a Miklós cárról szóló filmet

Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.

Film összes cikke »

Mindig szabadulni akart a skatulyából

franconeroleadjo

Franco Nero spagettiwesternekben lett világhírű, és több magyar filmben is szerepelt. A világhírt csaknem ötven éve a Django hozta meg számára, tiszteletadásként Quentin Tarantino is szerepeltette Django elszabadul című filmjében, és a hírek szerint egy új filmben hamarosan ismét felbukkan ikonikus szerepében.

A ma 75 éves színész Francesco Sparanero néven született a Bolognához közeli San Prospero községben, de Parmában nőtt fel, ahová nem sokkal később csendőr apját áthelyezték. A színészet iránti vonzalma korán megmutatkozott, már hatévesen színpadon állt. A milánói egyetem kereskedelmi szakára iratkozott be, tanulmányaira úgy teremtette elő a pénzt, hogy éjszakai klubokban énekelt. A sármos, kék szemű fiatalember rövid ideig könyvelőként is dolgozott, de végül a filmszínészi pálya vonzóbbnak bizonyult a hosszú számsoroknál. Rómába ment szerencsét próbálni, és felvette a Franco Nero művésznevet. Az első filmszerep 1963-ban talált rá, az áttörésre azonban még három évet várnia kellett, az 1966-ban készült Django című spagettiwestern tette nemzetközileg is ismertté. Sergio Corbucci erőszakkal teli, mítoszromboló filmjében egy bosszúszomjas férfit alakított, aki szerelme gyilkosát üldözi, miközben egy koporsót vonszol maga után, melyben – mint később kiderül – fegyvereit tartja. A rendkívüli siker nyomán Django fogalom lett, a filmnek – Nero nélkül – harmincnál több folytatása született, de egyik sem tudta felülmúlni a bemutatkozó darabot. Napjaink nemzedékének Quentin Tarantino mutatta meg a kegyetlen hőst a Django elszabadul című filmjében, amely tisztelgés a spagettiwestern műfaja előtt. A címszerepet az Oscar-díjas Jamie Foxx alakította, és néhány pillanatra felbukkant benne az „eredeti” Django, Franco Nero is.

franco nero django
Franco Nero a Djangóban (forrás: Wikimedia Commons)

A színész el akarta kerülni a beskatulyázást, ezért több műfajban kipróbálta magát. Játszott sci-fikben, drámákban és vígjátékokban, a Django sikerét azonban nem tudta felülmúlni. Később így vallott erről az időszakról: „Döntenem kellett. Sztár leszek, aki rengeteg pénzt keres, vagy pedig lubickolok a különböző műfajokban, és így érdekesebb – és hosszabb – pályafutás vár rám.” 1966-ban A Bibliában, John Huston rendezésében Ábelt játszotta, a Broadwayn nagy sikert aratott Camelot című musical filmváltozatában Sir Lancelot szerepét vállalta el, alakításáért Golden Globe-díjra jelölték. Filmbéli partnere, Vanessa Redgrave rövid időre élettársa is lett, kapcsolatukból 1969-ben egy fiú született, aki szülei nyomdokaiba lépve a filmes szakmában dolgozik íróként, dokumentumfilmesként. A kilencvenes években ismét közel kerültek egymáshoz, és 2006-ban házasságot kötöttek. Négy évvel később együtt szerepeltek a Levelek Júliának című romantikus filmben, amelynek egyik cselekményszála saját szerelmi történetüket elevenítette fel.

Budapest, 2007. június 18. Franco Nero filmszínész interjút ad a Magyar Távirati Iroda munkatársának az Uránia Filmszínházban. A világhírű olasz filmszínész a főszereplője Almási Tamás legújabb, Mario, a varázsló című, készülő nagyjátékfilmjének. MTI Fotó: Kovács Tamás
Franco Nero 2007-ben nyilatkozik Mario, a varázsló című készülő nagyjátékfilmje kapcsán (MTI Fotó: Kovács Tamás)

A kékszemű színész pályafutása során eddig több mint százötven filmben szerepelt, művészi igényű alkotás (például az 1970-es, Luis Buñuel rendezte Tristana, amelyben Catherine Deneuve volt a partnere) és kommersz film egyaránt akadt közöttük. Sokoldalúságát az akciófilmektől kezdve (Bűntény a Via Ventón, Fehér Agyar visszatér, Keoma, A Kobra napja, A nindzsa színre lép, Még drágább az életed) a politikai krimiken át (Mint a bagoly nappal, A rendőrfelügyelő vallomása az államügyésznek, A vizsgálat leárult, felejtse el, A szalamandra) a történelmi alkotásokig (Mussolini végnapjai, Mexikó lángokban, Láttam az új világ születését) bizonyította. A karizmatikus színész több magyar produkcióban is szerepet vállalt: játszott Koltay Gábor Julianus barát, Sacra Corona és Honfoglalás című filmjeiben, utóbbiban ő alakította Árpád vezért. 2007-ben a Márió és a varázsló című film főszerepét játszotta el, a magát Magyarországon mindig otthon érző filmsztár 2009-ben az Operabál díszvendége volt. A még most is megnyerő külsejű Franco Nero folyamatosan dolgozik, 2017-re már rég megtelt a naptárja: a közeljövőben csaknem tíz filmben láthatjuk.

MTI

• Publikálva: 2016.11.23. 12:08 • Címke: évforduló