a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

​Gajzágó Sándor vendégsége Gross Arnoldéknál

gross_leadHa úgy érezzük, hogy végképp rátelepedett a lelkünkre a november, sétáljunk el a faleveles, nedves és hangos Bartók Béla úton az Arnoldo Galériáig, és üljünk be egy finom teára Gross Arnold itt maradt világába.

Ahol ráadásul most a barát és kiállítótárs, Gajzágó Sándor finom mívű festményei vendégeskednek. Az egyik falon Arnold, a másikon Sándor, középen, az ablakban pedig egy kanári. De most nem róla, a madárról lesz szó, hanem a vendégről, ifj. Gajzágó Sándorról, aki a Kisképző elvégzése után a Hittudományi Akadémiára jelentkezett. Ami 1969-ben bátor dolog volt, hiszen erős volt akkoriban a szorítás a hívő emberek torkán. Gajzágó, Arnold mostani vendége elvégezte az akadémiát, de nem lett pap, ki tudja, talán éppen a festészet miatt. Mert az is ekkoriban lett fontos neki, és jó tanárai is voltak, élükön az édesapjával, idősebb Gajzágó Sándorral. Nem véletlenül a Mátyás-templomban állít ki először, lírai hangvételű képeinek témái ugyanis első sorban Jézus életéből vett epizódok. No de ne gondoljunk mindjárt arra, hogy olyan „szentképecskés” dolgok ezek. Mert Gajzágó Sándornak egy lélekből táplálkozó külön világa van, különös alakjai ott lebegnek a színekkel gondosan felépített terekben.

gajzago
(forrás: a kiállítás Faceebok-eseménye)

Az idő színes köde lehet, amelyből elősejlenek a különös ruhákba, lebernyegekbe bújtatott újszövetségi szereplők, emberek. Akik körül elszórva sokszor antik romokat, tört oszlopokat látunk, egy jelzésszerű bibliai tájat. A gonosz, mert az is ott van a Bibliában, a gonosz itt a képeken nem vicsorgó fogú, torz arcú patás rettenet, csak éppen meg lehet különböztetni a jótól. Nyolc képecske van a falon a kávéházban, Jézus megkísértése a jeruzsálemi templom tetején, az égen napkitöréssel. Aztán a sorsvetés a varratlan köntösre, ahol egy létra adja a bizonyságot a történethez. A mennybemenetel a ködös égből kiragyogó alakkal, és az ostorozás előtti pillanatok. Aztán Pál apostol Máltán, ahol két nőalakkal látható a kavargó zöldekben. Vagy a bethesdai fürdő az antik épületelemekkel és a vízben lebegő alakokkal. Amik sokszor furcsán elnyújtott, madárláb szerű kezekkel és lábbakkal vannak ábrázolva.

Gajzágó Sándor alakjai örökkévalóak, évekkel, talán évtizedekkel ezelőtt már valahol láttam őket, és ezt most, ezen a novemberi délutánon mindjárt tudtam, ahogy az Arnoldóba beléptem. Még két hétig ott lesznek, aztán ki tudja mikor és hol bukkannak fel ismét. A helyet is csak ajánlani tudom.

A Magyar grafika aranykora – válogatás Gross Arnold gyűjteményéből II. Gajzágó Sándor festőművész
Arnoldo Galéria és Kávézó

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2016.11.24. 10:56 • Címke: kiállítás