Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.
Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.
A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.
Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.
Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.
Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.
A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.
Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.
Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így
akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a
népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.
Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.
Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.
Mert ha okos emberek beszélgetnek egy másik okos emberről és nagyszerű filmjeiről, az jó szokott lenni.
Huszárik Zoltánról és különösen a Szindbádról már nagyon sok mindent elmondtak, de talán még nem mindent. Vagy pedig vannak a világnak olyan dolgai, amelyeket akárhányszor szívesen meghallgatunk. Mindenesetre pótszékeket is be kellett állítani tegnap az Írók boltjának a galériáján, a MaNDA új Szindbád-kiadását bemutató beszélgetésen.
A digitálisan felújított film két rövid részlete után Sára Sándor, a Szindbád operatőre Huszárik Zoltánnal közös gyerekkorukról mesélt: Huszárik a Galga-menti Domonyban született, ő a szomszédos Ikladon (a két település azóta össze is nőtt), aztán mindketten Aszódon jártak gimnáziumba. Később persze gyakran dolgoztak együtt, sőt Huszárik a Cigányok bemutatója után odament Sárához, és így szólt: „Irigylem tőled ezt a filmet.” Az Elégia bemutatója után pedig Sára mondta ugyanezt Huszáriknak.
„Iklad ráadásul sváb falu, Domony meg tót, úgyhogy leginkább kővel dobáltuk egymást” – Sára Sándor, Huszárik Kata, Nagy Anna
Latinovits Zoltánról mindenki tudja, hogy nem volt valami könnyű vele dolgozni; azt már talán kevesebben, hogy amikor a Szindbád francianégyes-jelenetét vették föl Zsennyén, és sehogy sem sikerültek a tánclépései, kipakoltatta az összes kellék-kertibútort a képből, és már éppen egy szegény fácskát nyiratott volna meg, amikor az operatőr közbelépett. Nagy Annát pedig a Tél tündére-jelenet forgatásakor alaposan megvárakoztatta a hidegben; még a sofőr se merte megsürgetni a színészfejedelmet. De a fiatal, vidéki színésznő simán Latinovits arcába vágta, hogy legalább bocsánatot kérhetett volna. Latinovits ezen úgy meglepődött, hogy onnantól kezdve tisztelte partnerét.
„Nem lehetett még egyszer kibérelni a stúdiót, úgyhogy feljátszottam egy szál melodikával” – Gelencsér Gábor, Jeney Zoltán, Gintli Tibor
Jeney Zoltán elmondta, hogy mennyire idegenkedik az úgynevezett kísérőzenétől, ezért arra törekedett a Szindbádban, hogy minden zenei hang úgy szólaljon meg, mintha a szereplők is hallhatnák; mintha a szomszéd ablakból hallatszana be az a bizonyos fuvolaszó. A Tisztelet az öregasszonyoknak című rövidfilmhez pedig eredetileg teljesen más zene készült, amely az utolsó pillanatban vétót kapott. Az új DVD-kiadványon viszont már mindkét változat szerepel.
Gintli Tibor Krúdy irodalmi rokontalanságáról beszélt: magányos figura, aki a közhiedelemmel ellentétben a Nyugat első generációjához sem igen tartozik: például 25 év alatt körülbelül huszonötször publikált a folyóiratban. Gelencsér Gábor rögtön párhuzamot vont Huszárikkal, aki, noha a legendás Máriássy-osztályban végzett a filmfőiskolán, soha nem csinált Így jöttem-filmet; rendezett viszont egy elsöprő sikerű, markánsan avantgárd művészfilmet, amely annyira beleivódott a kultúránkba, hogy „az is felismeri, aki soha nem látta”.
Huszárik Kata, a rendező lánya elmondta, hogy ilyen mélységben ő szinte semmit nem tud apjáról, hiszen tíz éves volt, amikor meghalt. Neki ő egy kedves felnőtt, aki lovakat rajzolgatott papírszalvétákra. Sára Sándor pedig az este vége felé megjegyezte, hogy bár általában nem szereti a DVD-ket, ez a mostani nagyon jól sikerült, és még sok filmünk megérdemelne egy hasonlóan magas színvonalú kiadást.
Sára Sándor, Huszárik Kata, Nagy Anna, Fazekas Eszter
Szindbád DVD-bemutató
Írók boltja, 2012. október 30. 16.00
A beszélgetés résztvevői:
Nagy Anna színésznő
Huszárik Kata színésznő
Sára Sándor operatőr, rendező
Jeney Zoltán zeneszerző
Gelencsér Gábor filmesztéta
Gintli Tibor irodalomtörténész
Moderátor: Fazekas Eszter kiadványszerkesztő
Löwensohn Enikő