a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

Lángok, világégés előtt

leadreichstagMa 80 éve, 1933. február 27-én Marinus van der Lubbe, egy fiatal holland anarchoszindikalista felgyújtotta a Reichstagot, a német törvényhozás épületét. Le kell szögeznünk, jelképes esemény volt.

Szerepe volt benne a véletlennek is, hiszen a gyújtogató eredetileg a Szovjetunióba indult, de Lengyelországban elfogyott a pénze és visszafordult Németországba. Ott, a hatalmas munkanélküliséget, reménytelenséget látva határozta el, hogy valami látványos tettel hívja fel figyelmet és serkenti cselekvésre a munkásosztályt. A nácikat is váratlanul érte az esemény, de rögtön meglátták benne a lehetőséget, hogy leszámoljanak a kommunistákkal, és mindenkivel, aki ellenezte a hatalmukat. A teatralitás sohasem állt távol tőlük, ehhez most kiváló díszletet nyújtott az égő épület. Még a gyújtogatás éjszakáján több ezer kommunistát, szociáldemokratát és baloldali értelmiségit tartóztattak le. A következő napokban „a német nép és állam védelmében” hatályon kívül helyezték az alkotmányt, és szükségrendeletek útján folytatták a kormányzást.

reichstag
Látványos díszlet

Elvetették a félelem magjait, amely a hatalomátvétel után fog jól jönni nekik. Egyrészről a politikai ellenfeleket üldözték, másrészről politikai szónoklataikban azt hangoztatták, hogy ők majd „rendet tesznek”. Az átlagpolgár ingerküszöbét az állandóan jelenlévő erőszak úgy megemelte, hogy amikor a Reichstag felgyújtását ürügyül használva rövid idő alatt tízezreket tartóztattak le és csuktak koncentrációs táborba – vagy csak egyszerűen agyonvertek, már senki sem tett semmit. 1933 végére 130 000 kommunista párttagot tartóztattak le és 2500 főt gyilkoltak meg. Nagyon ügyesen alkalmazták a propagandát. Folyamatosan konstruálták a valóságot, vették át a hatalmat a szimbolikus térben. Nyilvánvaló hazugságokat állítottak be igazságként és használtak fel céljaikra – lásd a Reichstag felgyújtása –, kihasználva a válság miatt amúgy is szétzilált társadalom hisztériáját. A meglévő előítéletekre, sztereotípiákra építettek, ezeket erősítették. Menetelő egységeik pozitív képet, a rend, az erő és cselekvőképesség érzetét sugallták. (Miközben Angliában a fasiszta pártot úgy gyengítették meg, hogy betiltották az egyenruhában való masírozást.) Közben pedig elaltatták a társadalmat, hiszen törvényes úton akartak hatalomra kerülni. Részt vettek a választásokon és fokozatosan növelték támogatottságukat. Abszolút többséget azonban sohasem tudtak szerezni, még a terror légkörében lezajlott 1933. március 5-i választásokon sem. A német választók 56%-a ellenük szavazott még ekkor is! Ennek ellenére vagy mellette 1,6 millióan léptek be NSDAP-be (Német Nemzetiszocialista Munkáspárt) 1933. január 30. és május 1. között.


A korabeli Magyar Filmhíradó tudósítása


A felhatalmazási törvényt úgy tudták megszavaztatni 1933. március 23-án, hogy a levezető elnök, Göring javaslatára a megválasztott kommunista képviselőkkel nem számoltak. A katolikus Centrumpártot pedig megfélemlítették és átverték, hogy támogatásukat megszerezzék. És, biztos, ami biztos, a szavazáskor az SA és SS tagjai álltak a kijáratnál és félkörben a képviselők mögött. Ezután rendeletekkel kormányoztak, amelyet Hindenburg elnök csak aláírhatott. Nem erre számított, amikor Hitlert kinevezte. Nem erre számított a gazdasági, politikai elit sem, amikor támogatta a nácikat. Ezen a ponton kell feltenni a kérdést: hogyan tudott ilyen rövid idő alatt egy sokáig jelentéktelen szélsőjobboldali párt hatalomra kerülni Európa legnagyobb, legfejlettebb, kultúrájára büszke országában?

A következmények nem voltak előre láthatóak. Egyrészről becsapták a német társadalmat, taktikáztak, sohasem mondták el valódi szándékaikat. Ámbár Hitler a Mein Kampfban mindent kifejtett, a benne foglaltakat a hatalomátvételt követően elkezdték megvalósítani, akkor is, ha ép ésszel megvalósíthatatlan volt. Hozzáigazították a valóságot a leírtakhoz. De mégis, ki olvasta el ezt a művet 1933 előtt és ki vette komolyan? (Persze a híveken kívül.) Erről írta 1935-ben Bibó István: „Joggal tarthatunk tehát attól, hogy a hitlerizmus Európa eszmetörténetének egyik nagy zsákutcája lesz, s azokhoz az eszmeáramlatokhoz tartozik majd, amelyek esedékesek voltak, de nem így. S mint ilyen, Marx Károly és Wilson történelmi műve mellé kerül.” (Bibó István: Előadás a német nemzetiszocializmusról, 1935). Elég annyit hozzátenni, hogy 50 millió ember halálába került a felismerés és még  manapság is kiadják és olvassák Hitler műveit. Milyen is az emberi természet?

reichstag
„…Ha meghirdetnek egy állást, száz ember áll sorba érte. Látom az arcukat. Kétségbeesettek. Nem tudják, hogyan adjanak enni a gyerekeiknek. A nácik reményt ígérnek nekik, ők pedig azt kérdezik maguktól: Mit veszíthetek?” Fiatal nő munkát keres (forrás: www.annefrankguide.net)


A rossz történeti hagyományok, a vesztes háború és a rossz béke okozta hisztéria, társadalomlélektani tényezők, a politikai széttagoltság, a legitimáció hiánya és a gazdasági válság okozta sokk pusztító egyvelege jött létre egy adott történelmi szituációban. Megjelent egy gátlástalan, karizmatikus vezető, aki ezt ki tudta használni. A német elit rosszul mérte fel a politikai helyzetet, és félreismerte Hitlert. Különösen annak fényében, hogy Hindenburg elnök kinevezhetett volna mást is kancellárrá. A nácik kiutat mutattak a reménytelenségből.

Nincs német specifikuma a történéseknek. Bárhol megtörténhetett volna, de csak Németországban voltak adottak a feltételek ilyen halmozottan. Ez a pusztító egyveleg máskor és máshol is létrejöhet. 

Az épület

A Reichstag épületére a német egyesítést követően, 1872-ben írtak ki pályázatot, amelyre 103 építész jelentkezett. I. Vilmos, Bismarck kancellár és a Reichstag tagjai azonban nem tudtak megegyezni a nyertesről, ezért tíz évvel később újabb pályázatot írtak ki, ekkor már több mint 200 pályázó jelentkezett. Végül a frankfurti Paul Wallot tervei alapján indult meg az építkezés. 1884-ben megtörtént az alapkőletétel a Königsplatz (ma: Köztársaság tér) keleti részén. Az épületet díszítő szobrokat, domborműveket Otto Lessing készítette. 1894-ben meghalt I. Vilmos, II. Vilmos pedig egy üvegből és acélból álló kupolát is építettet az épületre, amelyet a kritikusok sokáig támadtak. 1916-ban vésték fel a híres feliratot a nyugati főbejárat felé: Dem Deutschen Volke (A német népnek).

reichstaggraffiti

A nemzetszocialista uralom alatt 12 évig alig használták az épületet. 1945-ben a Vörös Hadsereg bombái jelentős részét lerombolták. A háború után egyáltalán nem használták, a parlament Bonnba költözött. A döntéshozók azonban tervbe vették, hogy mindenképpen felújítják, ezért 1956-ban újabb pályázatot írtak ki. Ezt Paul Baumgarten nyerte el, aki 1961 és 1964 között felújította az épületet. 1990-ig csak kivételes eseményekkor használták az épületet, valamint egy német történelmi állandó kiállításnak adott otthont. Az újraegyesítési ünnepség (1990. október 3.) másnapján a parlament szimbolikusan itt is ülésezett, de csak később, nagy viták után született döntés arról, hogy 1991-ben a német parlament (a Bundestag) visszaköltözik a Reichstag épületébe. 1992-ben Norman Foster, a világhírű angol építész nyert az újjáépítési pályázaton, egy az addigiaktól nagyon eltérő (eredetileg kupolát nem is tartalmazó) tervvel. Mielőtt megkezdődött volna a felújítás, 1995-ben a bolgár–amerikai művészpár, Christo és Jeanne-Claude becsomagolták az épületet.

reichtag

1999-re fejeződött be a felújítás, immáron a Berlint körpanorámában látni engedő hatalmas üvegkupolával, olyan történelmi emlékeket is benne hagyva, mint a szovjet katonák grafittijei. A Reichstag újjáépített épülete ma az átláthatóság és a történelemmel való szembenézés szimbóluma, mindig turisták hosszú sora várja, hogy bejuthasson. A látogatásra itt lehet regisztrálni.

reichstagbelul

Ötvös Géza

• Publikálva: 2013.02.27. 08:16 • Címke: épület, évforduló, történelem