Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.
Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.
Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.
A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.
A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.
Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.
Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.
Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.
Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.
A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.
Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.
A Monarchia időszakában voltak olyan sikeres építészirodák, amelyek szerte az Osztrák-Magyar Monarchia területén egy bizonyos épülettípus „atyjai” voltak, ezért általában őket kérték fel a tervezésre és kivitelezésre. Például színházépületeket rendszerint a Fellner és Helmer építészpáros tervezett, vasútállomásokat pedig Pfaff Ferenc.
Pfaff Ferenc Mohácson született 1851. november 19-én. Életének korai éveiről nem maradt fenn sok adat. Tanulmányait a budapesti József Nádor Műegyetemen végezte, Steindl Imre keze alatt. Pályája elején számos kisebb épületet, restaurálási munkákat tervezett. Neki köszönhető a svábhegyi Szent László katolikus templom felújítása.
A svábhegyi templom ma
Nem sokkal később, 1887-től a MÁV szolgálatába lépett, ahol hamar elismerték a tehetségét: a magasépítési osztály vezetője lett, közben pedig a Kereskedelemügyi Minisztérium építészeként dolgozott.
1890-ben már ő építette a fiumei (ma Rijeka) vasútállomását, amelyen már érződnek a későbbi eklektikus stílusának jelei. Az épület mintegy 10 vasúti kocsi hosszúságú és három részre tagolódik: a középső rész hangsúlyos, a két szélső oldalszárnyat pedig sarokpavilonok zárják. Épületeinek jellegzetes részét képezik a vágányok felőli előtetők, amelyek túlnyúlnak a sarokpavilonokon, végeiknél fedett kijárót alkotva. A falak általában nyerstégla burkolatúak. Több állomásépületnek bízták meg a bővítésével és korszerűsítésével is, így Győrben és Kassán is csak átépítést végeztek tervei alapján. Építészetének egyik legeklatánsabb és legkiforrottabb példája a kaposvári: az épületet célszerűsége miatt típustervvé vált. Ez jelzi az terv elismertségét, hiszen az ilyen méretű állomásokat mindig egyedileg terveztették meg. A kaposvári tervek alapján készült Szatmárnémeti és Versec pályaudvarának épülete is. Jellemző volt az épületek nyerstégla borítása is.
A debreceni állomás 1958-ban (Kubinszky Miklós fotója)
De nemcsak állomásépületeket, hanem a budapesti Közlekedési Múzeumot is ő tervezte, amely az Ezredévi Kiállítás Közelekedési Csarnokaként szolgált. Ez el is készült 1896-ra a millenniumi ünnepségekre. A MÁV-nál töltött húszévi munkássága alatt a történelmi Magyarország 38 állomásépületét tervezte, illetve készített számukra átalakítási terveket. De a nevéhez fűződik az Olof Palme-ház is. Eredetileg 1885-ös Országos Általános Kiállításra ez épült Műcsarnokként. A tervezésre és megvalósításra kiírt pályázatot 1884-ben Pfaff nyerte meg.
A valamikor Műcsarnok épülete az Olof Palme sétányon
A neoreneszánsz stílusban készült épület a kiállítás egyik legszebb épülete lett, ennek a külső homlokzata is nyerstéglából készült. A homlokzaton futó indadíszítésben Raffaello, Michelangelo és Leonardo arcképe volt látható. 1250 m2-es épületben volt két felülről világított nagy és hat oldalvilágítású mellékterem, természetesen további négy oldalterem. A múzeumot a kor építészeti szokásaitól eltérően színes díszítéssel látták el, amelyeket a Zsolnay gyár egyedi megrendelésre készített. A bejárat eredetileg a mai állapothoz képest az ellenkező oldalon volt, a kiállítás után a főbejáratot áthelyezték a Stefánia út felé és hamarosan új pályázatot írtak ki. Itt található ma a Magyar Alkotóművészek Háza.
Bár sok általa tervezett épület bombatámadás áldozatává vált, de sok épülete ma is fennmaradt és eredeti rendeltetésüknek megfelelően használják.
Bakk Ágnes