a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

Az Országos Idegennyelvű Könyvtár épülete

OikleadAz Idegennyelvű Könyvtár kiváló helyszín a kutatáshoz.

 

A 2010-ben Év Könyvtára-díjat elnyert Országos Idegennyelvű Könyvtár Budapest belvárosában, a Molnár utca 11. szám alatt található. Első pillantásra nem egy figyelmet felkeltő épület, de a jártas olvasók tudják, hogy a könyvtár termei szemet és lelket gyönyörködtetőek, a munkatársak pedig készségesek, megértőek és humorosak.

A könyvtár a Budapesti Katholikus Kör székházaként téglajegyekből épült, 1897-ben Steinhardt Antal tervei alapján. Az épület egy év alatt készült el, október 12-én Vaszary Kolos hercegprímás szentelte fel. Az alsó szinten cukrászda működött, az első emeleten klubszoba, bálterem és, már akkor is, könyvtár. A Kör úgy fedezte saját költségeit, hogy a felső szinten bérlakásokat alakított ki, amelyek bevételéből fedezték a működési költségeket. Az épület jobb szárnyát a második világháború alatt bombatámadás érte; sajnos a helyreállítás már nem adta vissza régi fényét, és a Kör csak 1947-ig működhetett ott. 1948-ban az Állami Hangversenyzenekar, valamint a Budapesti Kórus székhelyévé vált, később viszont díszletraktárként használták az épületet.

oik2

Országos Idegennyelvű Könyvtár Zeneműtára

1957-től fokozatosan az Idegennyelvű Könyvtár jogelődje, az Állami Gorkij Könyvtár (ÁGK) költözött ide: először a nagytermet és annak előterét kapta meg, majd fokozatosan az egész épületet birtokba vehette. 1969-ben viszont az épület eredeti, szemet gyönyörködtető külsejét is elveszítette, ma pedig erősen szocreál kinézetű: eltűntek a faldíszek, helyükre mozaikok kerültek. Viszont az olvasónak érdemes az épület belsejét is szemügyre venni, mivel az műemléki felújításban részesült. A beléptetőrendszeren túl az épület felújított, ódon pompájában látható. Díszes lépcső vezet fel a félemeleti, kellemesen zegzugos rendezvényterembe, majd az egyedi látványosságnak nevezett zeneműtárba, amely hatalmas polcaival és hangtechnikai berendezésével hívogató térnek bizonyul az érdeklődők számára. Az emeleten található az olvasóterem, amely valaha a bálterem volt, ennek hatalmas, nyáron hűvös termében lehet dolgozni, átellenben pedig a galériával felszerelt kölcsönzőben, valamint a nyelvstúdióban lehet barangolni.

oik1

Országos Idegennyelvű Könyvtár olvasóterme

Az Idegennyelvű Könyvtár kiváló helyszín a kutatáshoz. Nem olyan zajos és nyüzsgő, és nem látogatják tömegek, mint a Szabó Ervin Könyvtár főépületét, ugyanakkor nem az akadémiai szintű kutatási légkör lengi be termeit, hanem kedves és segítőkész munkatársak által is támogatott, baráti atmoszféra.

Bakk Ágnes

• Publikálva: 2012.02.24. 12:28 • Címke: könyvtár, művelődéstörténet, épület