a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

​Slachta Margit: az egyetlen férfi a nemzetgyűlésben

slachtaleadNem járt messze az igazságtól Parragi György képviselő úr, amikor az egyházi iskolák államosításának megszavazása után azt találta mondani Slachta Margitról, hogy ő az egyetlen férfi a Nemzetgyűlésben.

Bizony, a sok bátor jobboldali honatya, ha keservesen is, de Himnuszt énekelt, miközben tudhatta, hogy ezek után a lejtőn nincs megállás. Az elveiért kiálló Slachta Margit nem énekelt és ülve maradt. 1944-ben zsidó honfitársainkat bújtatta, de már egy év múlva korábbi üldözői, a nyilasok börtönkörülményeit javítandó emelte fel szavát.

Bizony, csinált érdekes dolgokat az első magyar parlamenti képviselőnő. 1919 tavaszán, amikor a forradalmi állapotok és a bizonytalanság miatt sok föld bevetetlen maradt, munkatársnőivel a tanácshatalom amúgy teljesen sikertelen termelőszövetkezeti próbálkozásait kihasználva megalakította a XI. számú téeszt, mert a természet parancsa az, hogy be kell vetni a földeket. És végső soron az sem volt kis teljesítmény, hogy a főváros legkonzervatívabb, I. kerületében 1920-ban ama Csilléry Andrással szemben nyert 51,17 százalékkal, aki a kor egyik erős emberének, Friedrich Istvánnak volt fontos munkatársa. Hát igen, mindehhez hatalmas lélek, erős hit és komoly akarat szükségeltetik, de mindez megvolt Slachta Margitban, aki a Kassai Takarékpénztár vezérigazgatójának másodszülöttjeként (öt lánytestvére volt), a papa bukása és az Egyesült Államokba való távozása után nem kevés nehézség árán végezte el a kalocsai tanítóképzőt, tett olasz- és németországi, majd svájci utazásokat.

schlachtam
Slachta Margit (1884-1974)

Melyekről visszatérve, néhány év tanítás után 1908-tól már egészen a szociális munkának szenteli magát. Elhatározásában nagy szerepe volt Farkas Edit egy előadásának, amely után nem sokkal csatlakozik is a Szociális Missziótársulathoz. Itt igényes egyesületi lapot – Magyar Nő – szerkeszt, amelynek A keresztény feminizmus lapja alcímet adja, és aminek széles előfizetői tábora szerveződik. Rájuk is alapozva, még 1918 októberében, a háborús vereség és a monarchia összeomlásának káoszában hozza létre politikai pártját, a Keresztény Női Tábort (KNT). 1920 és 1922 között nemzetgyűlési képviselőként többek között a nők jogaival, az általános választójoggal és a földosztás kérdéseivel foglalkozik. Mivel elöjárói nem engedélyezik további politikai szerepvállalását, 1923-ban létrehozza a Szociális Testvérek Társaságát, követőivel együtt a missziósok kék fátyla helyett most már szürkével fedik fejüket. 1931-ben az állam és az egyház által eddig elhanyagolt területen, a munkásasszonyok körében kezdenek tevékenykedni. 1937-ben létrehozzák a Katolikus Női Szociális Képzőt, majd 1941-től a később a nyilasok áldozatává lett rendtárs, a 2006-ban boldoggá avatott Salkaházi Sára vezetésével a Katholikus Dolgozó Nők és Lányok Szövetségét.

slachta
A Szociális Testvérek Anyaháza emléktáblája, Budapest, XIV., Thököly út 69. (fotó: Csurla)

Ezek már a háborús évek, a szociális testvérek felemelik a hangjukat a zsidók jogfosztása, majd üldözése ellen is. Thököly úti rendházukban, de vidéki intézményeikben is üldözötteket bújtatnak, így ki vannak téve a nyilasok razziáinak. Ugyanakkor a keresztény konzervatív elveket valló Slachta következetesen köztársaság és Szovjetunió ellenes is, a Szent Istváni állameszmény híve és felhívja a figyelmet a kommunizmus terjedésének veszélyeire. Így nem is lehet igazán sikeres újabb képviselői ténykedése, 1945-ben még párton kívüliként, az 1947-es, a kékcédulás csalásokról elhíresült választásokon már a KNT színeiben kerül be a törvényhozásba. Ahol egy felszólalás miatt mindjárt 60 napra szüneteltetik is képviselőségét. 1948. június 16-án közbekiabálásoktól, hangos röhejtől zavart, az egyházi iskolák államosítása ellen érvelő felszólalása után pedig nem hajlandó a kommunisták által „spontán” kezdeményezett Himnusz-éneklésben részt venni, sőt, fel sem áll helyéről erre az időre.

slachtaszocialistestverek
A Szociális Testvérek Társasága

A tisztelt honatyák tehát 230:63 arányban megszavazták az 1948:XXXIII. törvénycikket a nem állami iskolák fenntartásának átvételéről, vagyontárgyaik állami tulajdonba vételéről, amellyel csak a katolikus egyház 3148 intézményét államosították. És még a Himnusz előtt meg is tapsolták magukat, Slachta Margit pedig példás büntetést kapott, már kétszer 60 napra zárták ki a törvényhozási munkából, a mentelmi jogát is elvették. A letartóztatástól tartva Ausztriába, majd az USÁ-ba menekült, ahol már korábban is működtek rendjének képviselői. Buffalóban, a szociális testvérek egyik otthonában halt meg 40 évvel ezelőtt.

slachta

1985-ben fát ültettek emlékére a Yad Vashem kertjében.

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2014.01.06. 15:38 • Címke: történelem, évforduló