a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

​Emlékév az utolsó magyar polihisztornak

hermanHerman Ottó Emlékévet szervezett a Nemzeti Környezetügyi Intézet (NeKi) és a Magyar Természettudományi Múzeum. Az utolsó magyar polihisztor 100 éve, 1914. december 27-én halt meg. Cipszerként született, de a magyar nemzethez tartozott és ifjúkorától kezdve rengeteget tett hazájáért.

A NeKi főigazgatója, Biczó Imre László Herman Ottó ars poeticáját ajánlotta a beharangozó sajtótájékoztatón figyelmünkbe: „Legyünk büszkék arra, amik voltunk, s igyekezzünk különbek lenni annál, amik vagyunk!” Biczó szerint Herman Ottó élete mindenki számára példamutató, hiszen nem csak a magyar természeti értékek megőrzésén munkálkodott, de a kultúra számos területén tevékenykedett: írt, rajzolt, festett és mindezt sosem múló szenvedéllyel és lelkesedéssel tette. Vida Antal, az intézet természetvédelmi osztályának vezetője, az emlékév ötletgazdája és főszervezője Herman töretlen hazafiságát és maximalizmusát emelte ki és nagyvonalakban ismertette az emlékév programjait. Kitért arra is, hogy Breznóbányán sikerült megtalálniuk a tudós szülőházát, amire három nyelvű táblát fognak majd elhelyezni. Azonosították azt a házat is, ahol meghalt, a Magyar jakobinusok tere 1. számú ház falára szintén emléktábla készül majd, de rendbe teszik az ország összes Herman Ottó-szobrát is.

herman

Az emlékév részletes, a nemzeti parkok által is szervezett programjairól Bajzáth Judit, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgató helyettese számolt be, megemlítve, hogy Herman Ottó a múzeum elődjének, a Magyar Nemezeti Múzeum állattárának a segédőre volt. Itt indította el a természetrajzi füzetek sorozatát, ahol tanulmányai is megjelentek. Kitért Herman művészi igényű ábrázolásaira, amiket most 200 év hasonló színvonalú munkáival együtt állítanak ki. A Tudós természetábrázolók Herman Ottótól a digitális leképezésig című vándorkiállítás eljut majd az ország több kiállítóhelyére, de a határon túra is. Az év folyamán ünnepi kiadásban újranyomtatják Varga Domokos Herman Ottó életéről írott művét és a Nyitott szemmel Herman Ottó útjain című füzetet is. Ezeket elküldik majd az ország összes általános és középiskolájának, és a határon túli magyar iskoláknak is. A Magyar Környezeti Nevelési Egyesület jóvoltából Herman Ottó vándortanösvény című, interaktív oktatási anyag is készült, amely a természet szeretetéről és védelmének fontosságáról szól.

herman

Az emlékév beharangozó sajtótájékoztatóján többször is megemlítették Herman Ottó legismertebb könyvét, a magyar ornitológia alapművét. A madarak hasznáról és káráról című könyve mellett még írt 13 másikat is, a bibliográfiája 1140 tételből áll. Munkásságát többek között a francia becsületrend lovagi keresztjével is jutalmazták.

Pálffy Lajos

Az esemény facebook oldala

• Publikálva: 2014.02.04. 20:20 • Címke: művelődéstörténet, hír