Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.
Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.
Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.
A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.
A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.
Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.
Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.
Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.
Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.
A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.
Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.
Mivel a lottószámokat mindig növekvő sorrendben mondták be, a megoldás az, hogy ez a szám a 86-os volt, így Pistike tudhatta, hogy csak a 87, 88, 89 és a 90 következhet utána. Ha ezeket tette meg, már az első után jogos volt az öröme.
Találós kérdés mai diákoknak: Mi az a reskontó? Elvileg minden 8 osztályt végzett nebuló tudja, mivel Móricz Zsigmond Légy jó mindhalálig című regényének egyik központi eseménye a lutri játék igazolószelvényének ellopása. Pósalaky úr nagyon hasonló szerencsejátékot játszott, mint a mai ötöslottó, de azért mégsem teljesen olyat. A játék mai formájában kereken 55 évvel ezelőtt jelent meg, 1957. március 7-én tartották az első sorsolást. Ha netán valaki nem tudná, az ötöslottónak igen egyszerű szabályai vannak. 90 számból kell ötöt kiválasztani, s ha az ember legalább kettőt eltalál a később kisorsolt öt szám közül, már nyert.
A játékot szervező, 100%-ban állami kézben lévő Szerencsejáték Zrt. honlapjáról azt is meg lehet tudni, hogy ezek a szabályok honnan erednek. A középkorban Genova szenátusát évenként újították meg, sorsolással választottak 90 jelölt közül 5 új tagot. A játékos kedvű polgárok fogadásokat kötöttek, hogy kik lesznek a kiválasztottak, s aki legalább két polgártársát jól megtippelte, nyereményt kapott. A játékszenvedély és a nyereségvágy nem kor- és helyfüggő, így az egész világon elterjedt szisztémát a szocialista Magyarország is átvette, mivel a játék nyertese maga a játékszervező állam. 1957-ben – s még sok éven keresztül – egy lottószelvény ára 3,30 Ft volt. Ebből szelvényenként 1,50 Ft ment a nyereményalapba (a nyertesek számától függetlenül ezt az összeget osztották szét a helyesen tippelők között), 30 fillér pedig a tárgynyereményalapba, amiből finanszírozták az esetenkénti sorsoláson nyerhető lakásokat, autókat, bútorokat stb. Ez azt jelenti, hogy szelvényenként 1,50 Ft maradt meg a költségvetésnek, s ha le is számítjuk belőle a játékszervezés kiadásait, a megvásárolt több, mint 1,5 millió szelvényből keletkező 2,25 millió Ft-os első heti bevételből is maradt bőven foltozgatni a büdzsé állandóan meglévő lyukait.
Ez a másfélmillió lottózó csak az első héten próbálta ki szerencséjét, a későbbiek során jóval többen kísértették meg a sorsot. A csúcsot 1990 kora nyarán 21 milliónál több szelvény eladása jelentette, immár 20 Ft-os egységáron. Egy tízmilliós országban ez nem csekélység, s ha az előbbi számokat behelyettesítjük az 1990-essel, arra a hétre 190 milliós bevételt kapunk.
A kilencvenes években nagy vitát kavart, hogy Cserhalmi György Kossuth-díjas színész egy bank reklámarca lett. Hát már itt tartunk, hogy aprópénzre váltja a tehetségét? – mondták. Pedig a cikkünk mellett lévő reklámblokkból kiderül, hogy a hatvanas-hetvenes években sem statiszták vállalták a lottóreklámok szerepeit. Kossuth-díjast is találunk köztük Latabár Kálmán személyében, de igen népszerű volt a közönség körében a reklámfilmeken felbukkanó többi színész is, Kabos László, Alfonzó, Szendrő József, Fónay Márta, Csala Zsuzsa vagy Kibédi Ervin. Ráadásul utóbbi nemcsak az arcát adta el a lottóreklámnak, hanem híres kupléjának refrénjét is, mivel a szelvény határidejének lejártát meglátva a fejéhez kap, s azt mondja: „Én nem hiszem, hogy normális vagyok” – merthogy elfelejtette bedobni a szelvényt.
Tehát az világos, miért érdemes az államnak lottójátékot szervezni, de vajon miért veszik meg az emberek hétről-hétre azt a rengeteg szelvény? Azt szokták mondani, a lottó az ostoba emberek adója, de ez azért nem egészen így van. A többség nagyon jól tudja, hogy nem fog nyerni (az esély az ötösre 1:44 millióhoz), de megvásárolja az illúziót, hogy mi van, ha mégis? Maga a tervezgetés az örömforrás, mit is fogunk kezdeni a milliókkal. Olyan szintű társadalmi jelenség ez, hogy Móricz után napjainkban is megjelent a magas irodalomban: Spiró György 2007-ben bemutatott Prah című drámája egy lottónyertes házaspár napjait mutatja be, mikor megtudják, hogy nyertek 600 milliót.
Lehet ennyit nyerni az ötöslottóval? Bőven. Az eddigi csúcsnyereményt 2003 végén fizették ki, és meghaladta az ötmilliárd forintot. Ennek a játékosnak vagy játékosoknak a nevét nem tudjuk, mert ma már – félve a betörők és kölcsönkérők rohamától – nem divat dicsekedni a nyereménnyel. Ezzel szemben ismerjük az első telitalálatos szelvény tulajdonosát, özvegy Ring Sándornét, akiről még azt is megírták az újságok 1957-ben, hogy melyik budapesti kerületben lakik. Kellett a reklám a lottónak az induláskor is, és mi lehet jobb reklám annál a 855 ezer forintnál, amit egy névvel és arccal rendelkező családanyának fizettek ki, aki egy közülünk. Talán nem véletlen, hogy az utóbbi évek egyetlen nyerteséről lehetett konkrétumokat hallani, ők is tízen voltak, és mindannyian a budaörsi rendőrség munkatársai. Tíz rendőrnek, úgy látszik, már volt bátorsága kiállni a nyilvánosság elé, rácáfolva a régi viccre, miszerint azért nem nyerhet rendőr az ötöslottón, mert nem a megfelelő helyre teszi az x-eket – hármat ír belőlük a feladóhoz.
Végezetül, ha valakinek játszani támadna kedve, leírom az öt legtöbbször (ha mindig ezeket húzzák ki, a jövő héten is kijöhetnek), és az öt legkevesebbszer (ha eddig nem húzták ki, most már biztos, hogy ki fogják) előforduló nyertes számot a játék 55 éves történelméből:
Legtöbbször: 29 (189-szer), 3, 75, 77 (185-ször) és 10 (181-szer)
Legkevesebbszer: 88 (130-szor), 63 (132-szer), 5 (135-ször), 39 (136-szor), 30 és 87 (137-szer)
Peregi Tamás