a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

Hol aranyat ásott, hol telefonközpontokat épített

puskas leadMutatós ifjú, kitűnő lovas és zongorista, a Festetich család, majd egy ifjú angol lord nevelője, vasúti mérnök, aranyásó és olajkutató, feltaláló, Edison európai képviselője, London és Párizs közvilágításának tervezője, a párizsi és a pesti telefonközpont építője.

Talán csak ez utóbbiból lehet sejteni, hogy a 170 éve, szeptember 17-én született Puskás Tivadarról lesz szó az alábbiakban, aki oly korban élt, amikor nagy emberek nagy dolgokat vittek véghez. Ő is nagyot alkotott életművével, pedig nem volt egyszerű az indulása, de a folytatás sem.

Klasszikus magyar/székely családi krach: a kártyázó-mulató nagyapa és a botcsinálta hajózási vállalkozó apa indítja el a lejtőn a ditrói nemes famíliát úgy, hogy a bécsi Theresianumban (önköltséges tandíj évi 1500 forint) után a Műegyetemen tanuló Puskás Tivadar csak nevelősködéssel tudja finanszírozni tanulmányait. Amiket apja halála után félbeszakítva Angliába megy, majd a nevelőségből továbblépve egy angol vasútépítő társaság képviselőjeként már Erdélyben van. A cég 1873-ban tönkremegy, Puskás pedig tapasztalatait hasznosítva kedvezményes, belépőkkel és szállással kiegészített vonatjegyeket árusít a bécsi világkiállításra. A bevételt már a 1875-ös amerikai aranyláz viszi el, de hoz is valamit ez az őrület: Puskás éppen bevizsgáltatta a területéről származó aranyrögöt, amikor egy olyan gépezetről hallott, amely hajtóanyag nélkül működik. Hogy ezt kiderítse, állítólag megvette a feltalálóéval szomszédos házat, és egy alagutat fúrva a műhelyében megállapította, hogy a masinát sűrített levegővel hajtják. A „feltaláló” három millió dollárt fizetett volna a hallgatásért, de Puskás a tudományosság nevében inkább újságcikket írt a csalásról.

A Fürdő utcai első távbeszélőközpont (1881)
A Fürdő utcai első távbeszélőközpont (1881)

Mert fontos dolog az igazság, de közben a szomszédok elfoglalták területeit, így Coloradót otthagyva végül Edison találmányainak európai értékesítésével kezd el foglalkozni. 1877-től 1886-ig dolgozik az Amerikában megismert feltalálónak, aki olyannyira meg volt elégedve munkájával, hogy 1911-es budapesti látogatásán, miközben az akkor már 8 éve halott Puskás sógornőjének dedikálta a fényképét, azt találta mondani, hogy Tivadar már 30 évvel korábban vázolta neki a telefonközponttal kapcsolatos elképzeléseit.

telefonhirmondo
A telefonhírmondó

Ami igaz is lehetett, csakhogy egy F. M. A. Dumont nevű francia mérnök 1850-ben már szabadalmaztatta a távíróközpontot, ami – valljuk be – nem sokban különbözik a Puskás állítólagos találmányától. Ami kezdetben (Párizs után Budapesten, 1881. május elsejétől) 20 telefonkészülék között tette lehetővé a kapcsolásos kommunikációt. A Fürdő (ma József Attila) utcai központban, a III. emeleten működő központban a kurblizás hatására leesett egy „esőlemez”, a telefonos kisasszony pedig megcsörgette a kért számot, közölte a hívás tényét és bedugta a dugót. Ezért kezdetben 180 forintot kellett fizetni egy évre, és nem volt időkorlátja a beszélgetéseknek. Az első előfizetők bankárok, tőzsdecápák és kereskedők voltak, a fejlődés pedig lendületes volt, az első világháború alatt a Teréz központba már 18 ezer vonal futott be. (Egy kisasszony amúgy 200 vonallal bírt el, tehát 90 hölgy volt munkában egészen Magnus Ericsson találmányának, az automata telefonközpontnak az elterjedéséig.)

A második budapesti telefonközpont 1887-ből
A második budapesti telefonközpont

Puskás közben nem állt le, hanem Párizsban – miközben villamos autójával furikázott a városban – szabadalmi ügynökséget alapított és villanymotorral hajtott léghajóval is kísérletezett. A pesti ügyeket intéző öccse halála után cégeit felszámolva hazaköltözött, de abrudbányai aranykutatása és zsibói olajfúrásai nem jártak sikerrel.

parizsitelefonkozpont
A párizsi telefonközpont

Így a telefonközpontos részvényeit is szépen elvesztette, végül az előrelátó Baross Gábor államosította a hálózatot, aminek kezelésével persze Puskást bízta meg. Aki 1893. február 15-én újabb, immár teljesen saját ötleten alapuló vállalkozást indított el a Magyar utca 6. szám alatt. Ez volt a hamarosan 500 előfizetővel működő telefonhírmondó, amin előfizetésért híreket, nyelvleckéket és kulturális műsorokat is lehetett hallgatni.

puskastelefonhirdetes

Természetesen leggyakrabban a tőzsdei árfolyamokat közölték – ezzel indult reggel tízkor az „adás”. De voltak hírek a nagyvilágból, helyi és bécsi információk, lapszemle, színházi és sport rovat is. Fél 6-tól fél 7-ig nyelvleckéket lehetett hallgatni, hétkor pedig egy-egy opera- vagy színielőadást „közvetítettek”. A vállalkozás sikeres lett, később az induló Magyar Távirati Iroda vette át az üzemeltetését, de mindezt Puskás már nem érhette meg. Sok volt mindez a szívének, 49 évesen, Hungária szállóbeli lakásában, infarktusban meghalt.

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2014.09.17. 12:31 • Címke: évforduló, technika