a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

A halálfejes tábornok hidat vert a Dunán

efg1914 logoHidat építeni a Dunán sohasem volt egyszerű. A folyam alsó részén az elsőt még Traianus építette a mai Turnu Severin és Kladovo között, de 1916 novemberében is készült egy pontonhíd a lejjebb folyón, Szisztovónál, melynek építésében és biztosításában magyarok is részt vettek. A német Mackensen tábornagy hídjáról a Bundesarchivban találunk egy több mint öt perces felvételt.

August von Mackensen hadvezéri hírnevét az 1915 májusi gorlicei áttöréssel alapozta meg, majd a Monarchia és Bulgária seregeivel együtt részt vett Szerbia októberi legyőzésében. Az 1916-os román támadás után az általa vezetett német, osztrák-magyar, bolgár és török csapatokból álló Dunai Hadsereg a bolgár oldalról, Szisztovónál (Szvistov) átkelt a Dunán és harapófogóba szorította a román hadsereget. Az átkelésért és a Bukarest elfoglalását eredményező hadműveletért a sokszor halálfejes lovassági kucsmában fényképezkedő Mackensen megkapta a Vaskereszt Nagykeresztjét, amit rajta kívül csak Hindenburg birtokolt. A magas kitüntetéshez azok a Gaugl tábornok által vezetett osztrák-magyar műszaki csapatok is kellettek, akik az átkelést és a pontonhíd építését kivitelezték. Őket viszont a dunai flottilla monitorjai biztosították, a Temes, az Enns, a Bodrog és a Lajta lőtte a folyóparti román állásokat és Gyurgyevó városát, ugyanakkor elkergették az átkelés megakadályozásával próbálkozó román monitorokat is. Így november 23-án, 20 méteres látótávolságnál a sűrű ködben megindult az átkelés, majd pedig ezután rögtön a hajóhíd építése is. A 900 méter hosszú alkotmány két nap múlva, reggel 6 órára el is készült, így a tüzérség mellett átkelhetett rajta a Dunai Hadsereg lovassága is, amelyben a német és bolgár alakulatok mellett magyar huszárok is voltak.

halálfejes_tabornok
A képre kattintva juthat el a híradóhoz

Magyar huszárt sajnos nem lehet egyértelműen beazonosítani a képsorokon, de mindjárt a film elején láthatunk bolgár lovasokat, majd pedig egy tábortűz körül ott barátkozik Mackensen hadseregének legalább három nációja. A fazekak előtt két társával együtt ott eregeti a füstöt és mutogat vidáman egy bajuszos honvéd is. A fazékból előhúzott csontot végül egy baltával osztják el testvériesen, majd különböző nemzetiségű tisztek tanulmányozzák a térképeket, és szomorúan gubbasztó román hadifoglyokat is megmutat a kamera. 1:01-nél feltűnik maga Mackensen is a vezérkari főnökével, amint az épülő híd munkálatait szemlélik. A következő snitten a már kész alkotmányon vonuló csapatokat láthatjuk. Aztán a kamera is átjut Romániába, ahol román halottakat talál, be lehet azonosítani őket a földbe szúrt 1886 mintájú francia Berthier szuronyról. (A román hadsereg felszerelésében a franciák játszottak fontos szerepet.) A következő snitteken a karámokba zárt lovak mögött egy gőzös indul éppen a túlpart felé megrakott uszályokkal, majd ismét bevágják a munkálatokat ellenőrző Mackensent és segítőjét. Később egy kézi erővel működtetett cölöpverőt láthatunk munkában, de ennél sokkal érdekesebb a háttérben kikötött hajó, amely minden bizonnyal az egyik biztosító monitor. A hídelemeket 3:05-től felfegyverzett motorosokkal húzzák a helyükre majd 3:25 körül feltűnik a Kulpa nevű osztrák-magyar kórházhajó is, amelyről sebesültek szállnak partra. A kamera előtt tisztek nézegetik a lesérült magyar és osztrák bakákat. A következő képsorokon előbb a bolgár lovasságot láthatjuk, majd a közelieken feltűnnek ulánusok is, megismerni őket négyszögletes sisakdíszükről. Végül a hídon átvonuló tüzérséget láthatjuk, és újra bevágják Mackensent, de filmeznek lábon hajtott hadizsákmányt, kecskéket és disznókat is. Ezek hátterében ismét csak hosszú lándzsákkal felfegyverzett lovasok vonulnak, a következő világégésnél már nem látunk ilyen fegyvereket.

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2015.02.13. 10:19 • Címke: történelem, efg, efg1914, első világháború 100