a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

Ahol egyesülnek a világ színei

Luciano Benetton 80

benetton_lead

Luciano Benetton, a Benetton márka alapítója ma nyolcvanéves. A cég nem csak szivárvány színeiben pompázó gyapjúpulóvereivel, de társadalmi jelenségekre reflektáló, provokatív reklámkampányaival is felhívta magára a figyelmet. 

A cégalapító Trevisióban született, ahol apjának kerékpárboltja volt. Igen szoros kötelék fűzi a magánéletben és az üzletben is testvéreihez, Giuliana húgához és két öccséhez, Gilbertóhoz és Carlóhoz. A négy testvér korán vesztette el apját, megtanulták, hogy csak egymásra számíthatnak. A családfenntartó Luciano lett, aki otthagyta az iskolát, és egy ruhaüzletben kezdett dolgozni. A Benetton-sztori 1963-ban kezdődött, amikor Giuliana egy harsány, de ízléses színekből összeállított pulóvert horgolt bátyjának. Amikor barátaik elragadtatással kérdezgették, honnan van a ruhadarab, Lucianóban felvetődött: miért ne lehetne többet készíteni és eladni? Húga buzgó horgolásba fogott, ő pedig a pulóvereket biciklijére felpakolva házalni kezdett.

benetton
Egy horgolt pulóverrel kezdte – Luciano Benetton Pekingben (forrás: benetton.com)
   
Első használt szövőgépüket Luciano eladott biciklijének árából vásárolták, és mivel a Benetton családban addig senki sem dolgozott a textiliparban, Skóciában nyertek bepillantást a gyapjúkészítés titkaiba. A Benettonok kiváló érzékkel ismerték fel, hogy a nyugat-európai vezető ipari hatalmak elhanyagolták a textilipart, és benyomultak a piaci résbe. 1965-ben megalapították cégüket, amelynek neve (United Colors of Benetton – a Benetton egyesült színei) egyszerre utal a család tagjaira és az Egyesült Államokra. A Benetton, amellyel a színek világa beköltözött a divatba, 1969-ben kezdett külföldre is szállítani, először Párizsban nyitottak üzletet, New Yorkba 1980-ban érkeztek meg.

benetton
A budapesti Párizsi utcában 1988-ben nyílt az első Benetton-bolt, ahol csak valutáért lehetett vásárolni... (MTI Fotó: Krista Gábor)
   
A Benetton nemcsak a tervezőasztalon bizonyította kreativitását, hanem az üzletpolitikában is. Franchise rendszerükben törekedtek a körszerű szervezettségre és komplexitásra: az alapanyaggyártást kisebb vállalkozásokkal végeztették el, a Benetton számára a tervezés, a kelmék festése, a szabás maradt. A vásárlók pedig egymás kezéből kapkodták az élénk (sokak szerint rikító) színű kardigánokat. Ha húsz szín közül választhatsz, gazdagabbnak érzed magad – vallja a cég, amelynek színválasztéka legendás, a köznyelvben el is terjedt a benettonzöld elnevezés.

benetton_1988_mti
... így az átlagpolgár csak kívülről csodálta a kirakatot (MTI Fotó: Krista Gábor)
   
A Benetton a hetvenes években világcéggé fejlődött, forgalma megtízszereződött, 1978-ban részvénytársasággá alakult át. Luciano 1982-ben megismerkedett az olasz sztárfotós Oliviero Toscanival, akit beültetett a kreatív igazgatói székbe. A sajátos látásmódú fotós és az örökösen újat hajszoló üzletember együttműködése 1982 és 2000 között sokkoló reklámkampányokban teljesedett ki. A hirdetések elsősorban nem a vállalat termékeire, hanem vitás társadalmi kérdésekre irányították a figyelmet, a társadalom lelkiismeretét célozták meg, hirdetve a világ sokszínűségét és a tolerancia szükségességét. Luciano szerint a Benetton-póló nem azért van, hogy elrejtse, milyenek vagyunk, még kevésbé azért, hogy csak a szépek és egészségesek viseljék: „a Benetton póló mindenkié, United, azaz egyesült.”
   
benetton
Egy vitatott Toscani-plakát a sokból

1990-ben egy újszülött csecsemő, 1992-ben egy gerillaharcos fegyverrel és emberi csonttal volt látható a plakátokon, ezt követte az antirasszista kampány három emberi szívvel, majd egy újabb hirdetés, amelyen egy meggyilkolt jugoszláv katona véráztatta egyenruhája volt látható. Sokan azonban bántónak és erkölcstelennek tartották e kampányokat. A német legfelső bíróság 1995-ben betiltotta a cég három reklámját: az egyiken egy olajfoltban úszó kacsa, a másodikon harmadik világbeli dolgozó gyerekek, a harmadikon pedig egy emberi fenék volt látható, „AIDS-fertőzött” pecsétfelirattal. Az indoklás szerint a súlyos szenvedések bemutatásával a Benetton a fogyasztók részvétének felkeltésére akart hatni, szolidaritásukat a márkanévhez akarta kapcsolni. 2011-ben a Vatikán fontolgatott jogi lépéseket annak megakadályozására, hogy az utcára kerüljenek azok a plakátok, amelynek fotómontázsán a pápa szájon csókolja a kairói imámot.

benetton_mti
Az Unhate-kampány egyik plakátján Barack Obama amerikai és Hugo Chavez venezuelai elnök csókolózik (2011, fotó: MTI/Benetton)
   
A botrányok azonban nem ártottak a márkának, sőt, az egekbe szöktek az eladások. Mára 120 országban 6500 Benetton üzlet van Patagóniától Szibériáig, a Tűzföldtől Ausztráliáig, és évi 20,1 milliárd euró forgalmat bonyolítanak le. Az óriáscég más területeken is szerzett érdekeltségeket: rögbi- és röplabdacsapatot vásároltak, illetve szponzoráltak, a Forma-1-ben 1986 és 2001 között önálló istállóval képviseltették magukat, jelen vannak a bankvilágban, Argentínában földet vettek szarvasmarha-tenyésztésre, Róma környékén élelmiszert termelnek, többségi tulajdonosok az olasz székhelyű, multinacionális vendéglátással foglalkozó Auto-Grill hálózatban. 2013-ban a Milano Finanza gazdasági lap szerint a tőzsdén jegyzett vagyon alapján a Benetton család a negyedik helyen állt.
   
Az utóbbi években azonban gondokkal küzd a márka. Luciano Benetton 47 év után, 2012-ben köszönt le a cég éléről. Az elnöki székben Alessandro fia követte, aki meghirdette a márka új szlogenjét: „Elkötelezettség, kreativitás, fiatalság.” A pénzügyi rendrakás feladata Marco Airoldira, a ruházati üzletág 2014-ben kinevezett igazgatójára vár, aki a gyorsan fejlődő ázsiai piacokon és Afrikában erősítené a Benetton jelenlétét. Módszereiket, ideológiájukat az 1994-ben alapított Fabrica nevű kommunikációs iskolájukban oktatják, ahol ösztöndíjas diákok kapnak lehetőséget a formatervezés, fényképezés, grafika, kommunikációs ismeretek, valamint az iparművészet elsajátítására.

MTI

• Publikálva: 2015.05.13. 08:07 • Címke: évforduló