a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

Dávidok győzelmei a Góliátok ellen

elso_vilaghaboru_lead

Egy több mint 10 perces összefoglalót kaphatunk az Imperial War Museum honlapján a Nagy Háború haditengerészeti vonatkozásairól. A húsz tételből álló kisfilmben a brit és az olasz haditengerészet egységei mellett láthatunk német és amerikai hajókat is. Külön érdekessége a filmnek, hogy mindjárt az elején feltűnnak olasz MAS rohamcsónakok, egy ilyen süllyesztette el a Monarchia flottájának büszkeségét, a Szent István csatahajót.

Ezek a 20-30 tonnás, gyorsjárású motorosok az első világháborús olasz flotta speciális fegyverei voltak. Tulajdonképpen a tengeralattjárók ellen fejlesztették ki a korszerű benzinmotoros MAS (Motoscafo Armato Silurante – torpedóval felfegyverzett motoros) hajókat, és általában 10 ember szolgált rajtuk. A fegyverzetük két torpedóból és néhány géppuskából állt, de némelyikre kisebb kaliberű löveget is szereltek. Az olasz flottában a Nagy Háború végéig 422 ilyen hajó volt hadrendben. Az éjszaka, vagy ködös időben a Monarchia nagy haditengerészeti kikötőibe besurranó hajók valós veszélyt jelentettek az ott horgonyzó nagy csatahajókra is. Így torpedózták meg 1917 decemberében a Triesztben horgonyzó régebbi osztályú Wient, majd pedig Luigi Rizzo kapitány a MAS 15-el 1918. június 10-én két torpedóval sikeresen kilőtte a Szent István két kazánházát, hadiflottánk büszkesége így rövid idő alatt a hullámsírba süllyedt. A hajó 1087 főnyi legénységéből 85 matróz és 4 tiszt vesztette életét.

iwm_navy_1vh
A képre kattintva juthat a filmhez

A kisfilm természetesen ezen kívül is tartalmaz csemegéket. A második részletben például Astra-Torres léghajót láthatunk, amit jelen esetben haditengerészeti megfigyelésre használtak. A következő képsorokon halászhajókból kialakított angol rombolók vannak, majd pedig két ágyúnaszád következik. Ezután különféle osztályú és nemzetiségű cirkálókat és csatahajókat láthatunk lőgyakorlat közben, a 10. részben, 4:36-nál pedig egy fedélzeti korlátra rögzített Lewis golyószóróból tüzel egy matróz. 7:18-tól több, mint egy percig a HMS Queen Elizabeth fedélzetén tartózkodó antant haditengerészeti csúcsvezetést láthatjuk, amihez csatlakozott a szövetséges japán flotta parancsnoksága is. Ezután a német flotta különféle egységei, egy tengeralattjáró ((U-142), csatahajó és rombolók tűnnek fel a képeken, majd pedig az utolsó előtti, 19. részben egy Hydrophone nevű készüléket láthatunk üzem közben, amivel a víz alatti hangokat lehet észlelni, tehát tengeralattjárók közeledtét képes a műszer karját forgató matróz jelezni. Az utolsó képsorokon pedig a HMS Renovn tüzel egyszerre két toronyból, méltó befejezését adva a tengereken zajló hadi eseményekről való összeállításnak.

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2015.05.29. 16:04 • Címke: első világháború 100