a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

​Ha nem prédikál akkor Konstanzban…

husz_lead

Kereken hatszáz esztendeje gyulladt meg az a máglya, amelyen a csehek nagy prédikátora és vallásújítója bevégezte földi pályafutását. Husz János sok mindenben nem fogadta el az egyház tanítását, de legnagyobb bűne mégis az volt, hogy a pápát támadta, és fellépésével a németek rovására a cseh nacionalizmus egyik első „apostola” lett.

Mert nem árt tudni, hogy története folyamán Csehország és maga Prága városa is jelentős, sőt, meghatározó német lakossággal rendelkezett, a német polgárok pedig sokszor a csehek rovására is döntő befolyással bírtak az ország és a város irányításában. (A németeket végül 1945 tavaszán űzik ki csúf módon Prágából.) A Cseh Királyság történetünk idején a Luxemburgi dinasztia uralma alatt állt: IV. Vencel, a mi Zsigmond királyunk, a későbbi német-római császár féltestvére uralja. Apjuk, IV. Károly császár cseh királyként emelkedett a magas polcra, uralkodása alatt lett nagyváros Prága, ahol hidat épített és 1348-ban egyetemet is alapított. Az egyetem mellett el tudta intézni azt is, hogy Prága, elszakadva Mainztól, önálló érsekség legyen. Nos, eme utóbbi két komoly eredménynek nagy hatása lesz majd a későbbiekben Husz János életére, és rajta keresztül a régió, így Magyarország történetére is. (Gondoljunk csak bele, az utolsó huszita rablóhadakat Mátyás veri ki a Felvidékről, jó fél évszázaddal Husz megégetése után.)

husz_lead
Husz János (forrás: Wikimedia)

Husz János valamikor 1369 és1372 között született szegény sorban Husinec faluban, de éles elméje révén 1390-ben már az akkor virágzó prágai egyetemen tanul, ahol hat év alatt magiszteri fokozatot szerez. Az egyetem kicsiben olyan, mint Prága, vagy éppen az ország, igazából a német etnikum irányítja, ami persze nem tetszik a cseheknek. Husz természetesen nemzetéhez húz, ettől függetlenül egyetemi előmenetele töretlen: 1409-ben, miután a cseh oktatók és diákok a németek fölébe kerekedtek (és ez utóbbiak tanáraikkal együtt elhagyták Prágát), Husz választják meg rektornak. Ami még nem lenne akkora baj, hiszen az időközben pappá szentelt tudós teológus a királyné gyóntatójaként jó kapcsolatokkal rendelkezik az udvarnál is. Csakhogy időközben megismerkedik az angol John Wycliffe tanaival, aki többek között a római pápa antikrisztus voltát is hirdeti. Husz is a pápa világi hatalma, az egyházi hierarchia és papok vagyona ellen kezd prédikálni, ami már nagyobb probléma. Az egyház azt sem tolerálhatja, hogy Wycliffe-hez hasonlóan, aki le is fordítja angolra, Husz is a Bibliát tartja a hit alapjának. A Bibliát pedig, mint a későbbiekben láthatjuk, sokféleképpen lehet magyarázni. Az egyház pedig éppen ezekben az években igyekszik kikászálódni a pápák és ellenpápák káoszából, így végül XXIII. János (aki az egyszerre regnáló XII. Gergelyt és XIII. Benedeket leváltó pisai zsinat után a pápai trónra került V. Sándor utóda) prágai érsek révén kiközösíti őt is és munkahelyét is.

husz
Husz János a máglyán, 1415. július 6. – kódexábrázolás (forrás: Wikimedia)

Ami még nem lenne olyan nagy probléma, hiszen a kiközösítettek egy másik pápai/érseki okirattal visszatérhetnek az egyház kebelére, de Husz nem hajlandó szakítani Wycliffe-től átvett tanaival. Sőt, mikor az időközben Konstanzban összeülő, az egyház ügyeit rendezni igyekvő zsinat elé idézik, ott is prédikál, pedig ettől a Zsigmond által kiadott menlevél szerint tartózkodnia kellene. Így hát egyházi bíróság elé állítják, ami 39 tételének megtagadását követeli tőle. Husz nem enged, inkább taktikázik: kijelenti, hogy nem tagadhat meg olyat, amit nem is vallott. Így vélhetően hosszas teológiai vitákra számít, a bírái viszont másként döntenek: még aznap meggyullad a város főterén a máglyája. Tanai viszont tovább élnek, és több évtizedes kegyetlen és véres háborúba borítják Közép-Kelet Európát.

husz
Luxemburgi Zsigmond és a husziták csatája, 1428 – kódexábrázolás (forrás: Wikimedia)

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2015.07.06. 13:25 • Címke: évforduló