Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.
Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.
Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.
A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.
Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.
Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.
Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.
A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.
A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.
Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.
Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.
Az oxfordi Bodley Könyvtár ezen a nyáron „átadta” több mint 100 000 darabot tartalmazó gyűjteményét virtuális közönségének. Azaz mostantól bárki böngészheti Európa egyik legrégebbi könyvtárának gyűjteményét otthonról.
A Bodley Könyvtárat 1602-ben alapították az Oxfordi Egyetem Könyvtár részeként. Eddig, ha gyűjteményét kívántuk böngészni, csak belépő ellenében tehettük. Mostantól azonban a gyűjtemény egy részét ingyenesen elérhetjük, kereshetünk benne, kedvenceinkből saját gyűjteményt is összeállíthatunk. A Digital.Bodleian oldalról a képeket nem üzleti célú felhasználásra le is tölthetjük, vagy publikusan kommentálhatjuk. Az archivátorok által összeállított gyűjtemény legfőképp oktatási célokra használható, online tanfolyamokba is beágyazható. A Digitzal.Bodleian oldal Lucie Burgess, a projekt egyik vezetője szerint tovább bővül, egy előző digitalizálási projektjükből több mint másfél millió képet adnak még hozzá.
Az adatbázis minden kutató számára könnyen felhasználható felületként is szolgál. Bár több digitalizált tétel különböző adatbázisokban eddig is megtalálható volt, de most egy platformon keresztül sokkal könnyebben áttekinthető. A Digital.Bodleian azért is különleges, mivel egy rendkívül könnyen használható, egyedi interface-t használ, a felületen a képek egymás mellé helyezhetők és a legapróbb részletekig összehasonlíthatók. A Bodley Könyvtár ezáltal nem csak saját kutatói számára tett nagy lépést, hanem a digitális átállásban is utat mutat a hasonló profilú intézmények számára.
És hogy mit találhatunk a Bodley Könyvtár adatbázisában? Böngészhetünk Sir Arthur Evans krétai ásatásainak során keletkezett rajzai és dokumentumai között, vagy letölthetjük Anglia legrégebbi térképét:
Nézegethetünk 18-19. századi burmai palotai életképeket:
Vagy éppen a kolibrifélék ábrázolásában jeleskedő John Gould ornitológus (1804-1881) aprólékos kidolgozású, színpompás festményeit:
BÁ/mandarchiv.hu