a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

A betiltott csúcs

mattenhorn lead

1865. július 14-én a világon elsőként jutott fel az angol Edward Whymper a Matterhorn 4478 méter magas csúcsára, amelyről lefelé jövet csapatának négy tagja odaveszett. Meghódítása jóval nehezebb feladatnak bizonyult, mint az Európa legmagasabb csúcsának számító Mont Blanc-é, amelyet már 1786-ban megmásztak, ezért egy időre még Viktória királynő is megtiltotta honfitársainak, hogy megmásszák. De 2015. július 14-én is 5000 svájci frank büntetést kaphatott az, aki aznap indult meghódítására.

Európa egyik legmagasabb hegy a Pennini-Alpok vonulatának részeként, a Hörnli-, a Furggen-, a Leone- és a Zmutt-gerincekre támaszkodva emelkedik a magasba. Keleti, északi és nyugati fala Svájchoz, a déli Olaszországhoz tartozik, a hegy lábánál északkeleten a svájci Zermatt, délen az olasz Breuil-Cervinia városkák húzódnak meg. Az Alpok leglátványosabb csúcsának különleges piramisformája Zermatt felől a leglenyűgözőbb.

whymper
Whymper, a makacs hódító (forrás: Médiathèque Valais - Martigny/europeana.eu)
   
A Matterhornra elsőként feljutó Edward Whymper 1860 nyarán utazott az Alpokba. A húszéves, sportos külsejű művészt egy londoni kiadó bízta meg, hogy készítsen rajzokat és metszeteket a svájci-olasz határon magasodó festői hegyekről. Whympert első látásra rabul ejtette a Matterhorn, s a fejébe vette, hogy megmássza. Vállalkozásához társakat keresve találkozott a csúcsra jutással már többször is megpróbálkozó olasz Jean-Antoine Carrel hegyi vezetővel. 1861 és 1865 között többször is együtt vágtak neki az útnak a délnyugati gerinc felől, de eredménytelenül. 1865-ben a kudarcoktól megviselt Whymper a keleti oldalon történő megközelítéssel próbálkozott, de kísérlete egy kőomlás miatt ismét meghiúsult, s megrémült emberei megtagadták az újbóli próbálkozást. Ekkor döntött úgy, hogy az addig megmászhatatlannak tartott svájci oldalról indít támadást, Carrel azonban elpártolt mellőle, mivel hazafias érzületből az időközben odahívott olasz mászókkal együtt akarta megszerezni az elsőséget.

matterhorn
Van mit megmászni

Whymper hirtelenjében toborzott társaival – a chamonix-i Michel Croz hegyi vezetővel, három angollal (Charles Hudson tiszteletes, Lord Francis Douglas és Douglas Robert Hadow) és két Peter Taugwalder nevű zermatti hegyi vezetővel (apa és fia) – július 13-án kora reggel hagyta el Zermattot, s délben már 3380 méter magasan vert tábort. Július 14-én kora hajnalban indultak tovább, s délután 1 óra 40 perckor Whymper a világon elsőként felért a Matterhorn csúcsára. Az emelkedő végét Crozzal fej-fej mellett rohanva tették meg, s amikor lenéztek, 200 méterrel lejjebb meglátták a Carrel vezette olasz csapatot, amely csalódottságában feladta a küzdelmet és visszafordult. A csúcshódítók egy óra pihenés után kezdték meg az ereszkedést, elsőként Croz, utána Hadow, Hudson és Douglas, majd a két zermatti és Whymper. Kötélhez rögzítve óvatosan másztak, egyszerre csak egy ember mozgott. Alig egy órát tettek meg, amikor a kevésbé gyakorlott Hadow megcsúszott, ráesett az alatta mászó Croz-ra, s zuhanásukkal magukkal rántották a mélybe Hudsont és Douglast is. Hármuk holttestét néhány nappal később a Matterhorn gleccseren megtalálták, de Lord Francis Douglas földi maradványai azóta sem kerültek elő.

gustav doré matterhorn
Gustav Doré rajzán Croz, Hudson és Douglas zuhanásának pillanatát örökíti meg (forrás: Wikimedia Commons)

A lord tragikus halála miatt Viktória angol királynő meg akarta tiltani alattvalóinak a hegy megmászását, mondván, nem engedheti, hogy több angol nemesi vér vesszen oda a Matterhornon. Szándéka azonban nem elvette, hanem inkább fokozta az angolok vállalkozókedvét: tömegével utaztak Zermattba, hogy megcsodálják vagy meghódítsák a hegyet, amelynek generációkon át hű rajongói maradtak. A lelkes angoloknak köszönhetően fellendült a környék turizmusa. Napjainkban évente közel hárommillió ember utazik Zermattba, hogy egy pillantást vessen a Svájc jelképévé vált hegyre, amely a legtöbbet fényképezett turisztikai látványosságok egyike Európában.

zermatt mattenhorn
A Matterhorn meghódításának évfordulóját fényekkel is ünnepelték július 14-én (forrás: Matterhorn Zermatt Facebook-oldala)
   
Az alpinistáknak oly sokáig ellenálló Matterhorn ma a világ egyik leggyakrabban mászott hegye. Bár már szinte kiépített utak vezetnek a csúcsra, ma is komoly kihívást jelent a mászóknak, akiknek a sziklás tereppel, a meredek, jeges sziklafalakkal, a könnyen zordra forduló időjárással, és – a sok mászó miatt – az egymásnak okozott forgalmi akadályokkal is meg kell küzdeniük. A zermatti hatóságok a nemzeti büszkeség szimbólumává vált hegy megmászásának 150 éves jubileumán, július 14-én 24 órás mászási tilalmat rendeltek el a hegycsúcs iránti tisztelet jeleként, és arra az 500-nál több hegymászóra emlékezve, akik életüket vesztették a magasban. Az évforduló alkalmából 1865 címmel dal is született. Az egykori svéd ABBA együttes énekesnője, a Zermattban élő Anni-Frid Synni Lyngstad (Frida) által előadott felvétel bevételét egy gyermekalapítvány javára fordítják. A Matterhorn rajongói pedig az évforduló alkalmából külön Facebook-csoportot is létrehoztak. A Matterhorn 2000 óta a Toblerone csokoládé hivatalos logójának része, de az csupán legenda, hogy az édesség különleges kúpos formáját is a hegynek köszönheti.

MTI/mandarchiv

• Publikálva: 2015.07.13. 10:22 • Címke: évforduló