a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

A siófoki víztorony magasából

siófok leadA Balaton déli partjának fővárosában, Siófokon talán a száz évvel ezelőtt felépített víztorony a legkarakteresebb épület.

A város főterének két évvel ezelőtt elkezdett újjáépítése befejeződött, a téren a régi torony is új szerepet kapott. A negyvenöt méter magas építményt Gergely Jenő és Guth Árpád budapesti vasbetonszakértő mérnökök tervezték. A XIX. század végén felvirágzó balatoni fürdőkultúra követelte ki magának a korszerű kommunális beruházásokat: villanyvezeték, vezetékes vízhálózat, csatornarendszer és járdahálózat épült ekkoriban. Érdekes eleme ennek a folyamatnak, hogy Siófokot a szemközti parti aszófői erőműből látták el villamos energiával. A Balaton alatti óriáskábelen vezették át az áramot Szántódra, ahonnan egy transzformátorházból már légvezetéken ment tovább Siófokra. Közel tíz kilométeres öntöttvas ivóvízhálózat, és ugyanekkora méretű csatornarendszer is készült ekkor. A település domborzati viszonyai tették szükségessé a víztorony felépítését. A torony tetején kialakított víztározó medence belső magassága öt méter volt, űrtartalma 250 köbméter. A Veszprémi Hírlap – Siófok száz évvel ezelőtt Veszprém megyéhez tartozott – 1912. október 19-én adta hírül, hogy átadták a siófoki vízművet, amelynek összköltsége egymillió korona volt. A víztorony a hetvenes évekig szolgálta a várost, akkorra kiépítették a balatonszéplaki felszíni vízművet, a torony nem kellett,  1973-ban bezárták.

2012_05_04_2976.JPG

A jellegzetes épület Siófok jelképévé vált, ezt kihasználva az idegenforgalom szolgálatába állították: 1992-től az ország első vidéki Tourinform irodája kapott helyet itt. 2010-ben elkezdték az épület teljes felújítását, amit egy év alatt be is fejeztek. A XX. század elejére jellemző formákat megőrizték. A karcsú lábak közrefogta ipari tereket átalakították, és szénszálas anyagokkal erősítették meg az építményt. A beruházás 420 millió forintba került. Két üvegfalú lifttel lehet feljutni a tetőre. Lebontották a hatalmas víztartályt, helyébe panoráma éttermet alakítottak ki, amely egy erős szerkezettel működtetett görgőrendszeren lassan körbefordul.

Siófok főterén kapott helyet a város szülöttének, Varga Imrének Széchenyi-szobra is. A jeles szobrászművészre jellemző stílusban megformált fémkompozíció nagy vitákat váltott ki a siófokiak körében, sokaknak nem tetszik, miként a felújított víztorony sem. Érveik inkább érzelmiek, mint esztétikaiak, nehéz mit kezdeni azzal a bírálattal, amely szerint Széchenyi István nem lehetett olyan nagy fejű és tömzsi, mint amilyennek Varga Imre ábrázolta.

2012_05_04_2978.JPG

Siófok megújult főtere valamiféle derűs békebeliséget sugall. A háttérben a monarchia-sárga templom, középen a régi-új víztorony, elöl a balatoni gőzhajózás megteremtőjének alakja. Nem haszontalan ez a fajta térben és téren megteremtett harmónia abban a világban, ahol igen sokan szorongva mindennapjaikat.

Ha a tértől eltávolodva visszasétálunk a két világháború közötti időkbe, vagy még visszább, a boldog békeidőkbe, Siófokon könnyen összefuthatunk irodalmunk nagyjaival. A Kele utcában szembejöhet velünk a nyaranta a Sváb-hegyről Balatonra költöző, élete utolsó, 1903-as nyarát siófoki villájában töltő Jókai Mór, aki az Arany ember-béli óriási rianást is ebből a városból figyelhette meg. Egy borostyánnal telifuttatott vendéglői kerítés mögül hatalmas termetű ezüst sétapálcás úr léphet elénk. Ráérősen lépked háza felé a velőscsontos vendéglőből. Talán már a füredi Anna-bálra gondol. Siófokon sokszor megfordult Krúdy Gyula. A vízparthoz közeledve a fürdőtelepen a Batthyány utca 46. szám alatti Vitéz panzióból pedig óriási nevetések hangja hallatszik: megérkezett Karinthy Frigyes és családja. Két fia, Gábor és Ferenc már az iskola vége óta itt van, apjuk minden évben csak később költözik ide. Gyakran meglátogatják íróbarátai: Hunyady Sándor, Békessy Imre és a fékezhetetlen humorú Rejtő Jenő. De találkozhatunk a balatoni világ hiteles megfestőjével, Rippl-Rónai Józseffel is a parton. Nem tartozott szorosan ehhez a társasághoz Kálmán Imre, a talán legismertebb magyar operettszerző, aki Siófokon született 1882-ben, neki saját otthona volt itt, amely ma emlékház.

1998-ban állították fel Karinthy Frigyes bronzszobrát Siófokon. A sors különös játéka, hogy Karinthy 1938-ban az annyi vidámságot, nevetést, jókedvet jelentő városban, szeretett Vitéz panziójában halt meg. Talán még ennél is különösebb, hogy később az apja hatalmas árnyékából könnyedén kilépő, szintén fergeteges humorú, a nyelvtudományokban egészen magas szintig eljutó, és mindezek mellett vízilabdázóként élsportoló Karinthy Ferenc, siófoki nyarait, gyerekkora jelentős részét együtt töltötte az itt élő Varga Imrével. Az a Varga Tamás, aki Karinthy Frigyes remek bronzszobrát készítette, történetesen Varga Imre – szintén szobrászművész – fia.

A Balaton déli partjának fővárosa, a Magyarország fővárosához legközelebb eső Siófok már a rómaiak korában is lakott terület volt. Itt húzódott a Pécsről Ságváron át Győrbe vezető út. Az első magyar írásos emlékben, a tihanyi alapítólevélben is szerepel a neve: „a kis patak, amit Fuknak neveznek.” 1528-ban már Fok néven szerepel, 1790 óta ismert a Siófok szó. A történelem sok viharát átvészelő település élete 1846-ban, a Balatoni Gőzhajózási Részvénytársaság megalakulása után nagyon megváltozott. Kossuth Lajos írta meg a társaság alapító okiratát, örökös elnöke pedig Széchenyi István volt. A XIX. század második felében indult dinamikus fejlődésnek a település élete. 1878-ban készült el a Magyar Tenger fürdőház, nyolcvan kabinnal. 1885-ben kezdődött el a fürdőtelep kiépítése. Ekkortól költöztek ide a magyar művészvilág jelesei, elsőként a festők: Than Mór, Vágó Pál. 1900-ban lóversenypálya épült, itt volt a Balaton-átúszás célpontja, pezsgő éjszakai élet jellemezte a siófoki nyarakat.

2012_05_04_2981.JPG

Akkor is, azóta is minden Siófokra látogatót megérinthet itt a balatoni nyár, s száz év óta a méltóságteljes siófoki víztorony vigyáz az időre, nehogy kifusson alólunk.

Dippold Pál

• Publikálva: 2012.05.17. 13:55 • Címke: történelem, épület