Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.
Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.
Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.
A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.
Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.
Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.
Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.
A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.
A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.
Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.
Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.
Nemrég megemlékeztünk Jean-François Champollionról, aki a rosette-i kő hieroglifáit fejtette meg teljes egészében. Ez a kő ma már a British Museumban tekinthető meg. De mától már nem szükséges feltétlenül Londonba látogatni, hanem elégséges felmenni a múzeum honlapjára és ingyen beléphetünk (az amúgy is ingyenes múzeum) falai közé, jobban mondva felületére. Ez a lehetőség a British Museum és a Google Cultural Institute együttműködésében jöhetett létre, ezáltal pedig a világ legnagyobb, belső térben megvalósított Google Streetview-projekt születethetett meg, amely egyszerre bemutatja az intézmény 85 állandó galériáját. Bárki aki besétál, elmehet több mint 80 000 tárgy mellett (amely tulajdonképpen csak 1 százaléka a BM teljes gyűjteményének), mint például a lewisi sakkfigurák, a macskamúmiák, a rosette-i kő vagy a az Elgin-márványok mellett (amelyek a Parthenon homlokzatáról származnak).
Megtekinthetjük Európa legnagyobb belső terét, a Great Courtot, amelynek 3312 üvegén keresztül varázslatosan áramlik be a fény
Mindezeket a képeket a Street View munkatársai látogatási időn kívül vették fel, ezért a helyiségek szürreálisan üresnek tűnnek. 200 műtárgy még nem kerülhetett fel, mivel még szerzői jogi védelem alatt állnak, vagy mert olyan néprajzi tárgyak, amelyek kulturális okok miatt nem voltak lefotózhatóak. A Google Cultural Institute felületén pedig majdnem 4500 műtárgyat is tüzetesebben megfigyelhetünk, köztük a super-high-resolutionban bemutatott Admonition Scroll (Intelmek udvarhölgyeknek) című selyemfestményt, amelyet az 5-8. század körül készíthetett Gu Kaizhi.
Így néz ki, ha közelebbről megnézzük a világhíres kínai selyemfestményt
A Googel Street View 2007-es kezdete óta sok izgalmas turisztikai helyszínre és kulturális intézménybe enged virtuális bekukkantást: így a Grand Canyonba is ellátogathatunk, de a Carnegie Hallt és Pompejit is megcsodálhatjuk. A British Museum feltérképezése különleges kihívás elé állította a Street View munkatársait, mert algoritmusok alapján működő archomályosító programjukat ki kellett kapcsolják. Miután ez sikerült, 2,1 méter magas, fél méter széles kamerájukat végigtolták a 2,8 hektáros múzeumban. Ez az első helyszín, ahol a 80 000 darabszámos kiállított gyűjteményt felvették. Korábban jártak más múzeumban is, mint például az indiai Közlekedési Örökségi Múzeumban.
A rosette-i kő már nagyobb felbontásban is látható lesz
A British Museumnak nem ez az első aktivitása a cybertérben: 2007 óta folyamatosan frissítik mára már több mint 3,5 millió tárgyat tartalmazó nyilvános adatbázisukat. Idén 3D-nyomtatásra is alkalmas modelleket is letölthetővé tettek, de például a ma legnépszerűbb videojátékban, a Minecraftban is elkezdték felépíteni a British Museumot. Chris Michaels szerint mindez azért nem meglepő, mert a British Museum azért jött létre, hogy a világ történetét mesélje el az embereknek. És pontosan ezért ők a megosztás koncepciójára építenek.
Bakk Ágnes