Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.
Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.
Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.
A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.
Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.
Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.
Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.
A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.
A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.
Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.
Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.
Annemarie Heinrich német fotográfus az 1930-as években nyitotta meg második hazájában, Argentínában fotóstúdióját. Az ország akkor épp egy jelentős változáson ment át. Heinrich több száz fotót készített a az átváltozó Buenos Airesről és keresztül-kasul utazta Dél-Amerikát az 1930-as és 50-es évek között. Az ekkor készített fotói majdnem elvesztek, de az Endangeres Archive Program segítségével mondhatni utolsó pillanatban megmenekültek a negatívok és a fotók, és most már mi is időutazásban vehetünk részt segítségükkel.
Egy csapat mosolygó munkás (EAP755/1/1/37/3)
Majdnem egy zsiráfszelfi (EAP755/1/1/35/19)
A British Library Endangered Archives Program részeként nemrég megosztotta oldalán a dél-amerikai fotográfus képeit, amelyek azóta a Creative Commonsként is használhatóak: A modern gaze on old cultural practices in Argentina: relocation and preservation of the ‘Heinrich Sanguinetti Archive’ (1930–1956) (Argentína régi kulturális szokásai modern szemlélettel – a Heinrich Sanguinetti Archive áthelyezése és megőrzése).
Fiatal nő fest (EAP755/1/1/38)
Perón elnök megdöntésekor készült graffiti 1955-ből (EAP755/1/1/229)
Amint a projektáttekintésben olvasható, Argentínában nincs kidolgozott rendszer a fotográfiák megőrzésére, akár magán-, akár közgyűjteményekben találhatóak azok. Ezért rengeteg gyűjtemény megy tönkre. A Heinrich Sanguetti-gyűjtemény darabjait is rossz körülmények között tárolták, károsította a nedvesség és a rossz hőmérséklet, megtekintésük is nehézségbe ütközött – olvashatjuk a British Library blogján.
Annemarie Heinrich
Bár egyre több az online elérhető képarchívum, így is szinte naponta több fotógyűjtemény megy tönkre. Ezek a fotók örökre az enyészetté válnak, ezért 2004-ben a British Library kezdeményezésére és az Arcadia Fund támogatásával megalakult a digitalizálási program, melynek köszönhetően mára már négymillió képet mentettek meg és digitalizáltak az eltűnőben lévő fotóarchívumok közül. A programról korábbi cikkünkben írtunk részletesen. |
A 2005-ben elhunyt Annemarie Heinrich végigfotózta a városi és a vidéki élet mindennapjait, Buenos Aires modern utcáit és az Andok-hegység tövében lakó bennszülöttek kultúráját. Olyan híres személyeket is megörökített, mint a fiatal, akkor még színésznő Eva Duarte (a későbbi Eva Perón). Halála után merész aktfotóiról lett híres, amelyet később a Buenos Aires-i Museo de Arte Latinoamericanóban is kiállítottak. A harmincas és hatvanas évek között készített képeket életében sehol nem állították ki, és jelentős előrelépést jelentettek a női egyenjogúsági mozgalomban.
Eva Duarté Heinrich kameráján keresztül
A gyűjtemény több mint 100 000 fotográfiát tartalmaz, többek között több mint 5000 képet Heinrichtól.
Bakk Ágnes