a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

​Rabló, aki hőssé tudott lenni Amerikában

bcassidyleadRomantikus hős lehet akár a rablóból is. Ez megesett már Rózsa Sándorral Magyarországon, és ha egy országnak még nincs századokra nyúló történelme, akkor is van esély erre a képtelen helyzetre. Így lehetett valahol az Amerika „hőse” a 150 éve Robert Leroy Parker néven született Butch Cassidy, aki, ha jobban megnézzük, tehetséges fegyveres rabló volt, és emberéletek száradtak a lelkén.

Pedig egy 13 gyermekes mormon családban született, és a mormonoktól elég távol álló dolog a bankrablás. De hát láttunk olyant már, hogy eltévedt bárány, fájától messze esett alma. Meg aztán az is biztos, hogy a 13 gyermek megélhetésére már nem volt elég az utahi Beaver melletti farm. Így a testvérek többségének viszonylag hamar munka után kellett néznie, a kiszakadást Robert esetében állítólag egyik alkalmazottjuk, a bandita előélettel bíró Mike Cassidy is elősegítette, aki az ifjú Robert Leroy Parker példaképe, majd később névadója is lett. A „Butch” pedig egy rövid ideig tartó wyomingi henteskedés hozadéka, de ezekben az években a leendő bandita Wyoming mellett inkább coloradói és montanai farmokon dolgozott béresként. Az első nevéhez köthető bankrablást 1889. június 4-én, 23 évesen követte el korábbi haverja, Matt Warner és a Mc Carty fivérek társaságában. Egész szép summát, 21 000 dollárt vittek el Coloradóban a San Miguel Völgyi Bankból, Butch pedig egy farmot vett a részén Wyomingban, ahol meglehetősen sikertelen gazdálkodásba kezdett.

bcassidy1
3500 dollár, élve, vagy halva

Talán ezért is tartják sokan fedővállalkozásnak ezt a Dubois közelében lévő birtokot, innen kerül először lakat alá jellemzően lótolvajlásért, de a börtönből szabadulva 1896. augusztus 13-án már az idahói Montpelier bankját fosztja ki sikeresen új bandájával. Ekkoriban barátkozik össze a Sundance kölyökkel, aki 1867-ban Harry Alonzo Langabaugh néven látta meg a napvilágot, és már 10 évesen elítélték egy felnyergelt ló és egy puska ellopásáért. És elindul az Egyesült Államok történetének legnagyobb sikeres vonat- és bankrablássorozata, ami ellen kezdetben tehetetlenek voltak a helyi hatóságok mellett a vasúttársaságok szolgálatában álló Pinkerton nyomozóiroda emberei is.

bcassidy
Inkább a Coltot, mint az eke szarvát

A „pinkertonok” végül a banditák által alkalmazott módszereket is igénybe véve szorították meg a bandát, így 1901. február 20-án Buch, a Sundance kölyök és a feleségeként utazó Etta Place felszállt a Buenos Airesbe tartó Herminius gőzös fedélzetére. Hét év dél-amerikai törvényen kívüliség, különféle országokban elkövetett akciók és menekülések után végül Bolíviában, San Vincentében éri utol a két rablót a végzet. 1908. november 3-án, miután 15 ezer pesót és öszvéreket raboltak az Aramayo bányavállalattól, az állatok billogzása lebuktatja őket. És hiába tudják nagyon a „fanningot”, a ravasz folyamatos hátrahúzása közben a „kakas” ütögetésével való kvázi sorozatlövést is (állítólag Langabaugh volt a gyorsabb, jobb lövő kettőjük között), a túlerővel nem tudtak mit kezdeni. A hivatalos vizsgálat szerint több sebből vérezve végül egymással végeztek abban az épületben, ahová beszorították őket.

bcassidy3
Butch Cassidy és a Sundance kölyök (1969, rendezte: George Roy Hill)

Nem történt meg hát az 1969-es film hősies végső jelenete, a nagy kitörés fegyverrel a kézben, de ebből is látjuk, hogy mi kell egy legenda életben tartásához, vagy egy-egy hős születéséhez bonyolult világunkban. Ahol akár sztár is lehet egy banditából, és a gyilkos is „szentté” válhat, ha olyan a szerencséje.

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2016.04.12. 11:47 • Címke: évforduló