a rovat írásai

Kultúrgyár lehet a szombathelyi volt 11-es huszárlaktanyából

Országos hatókörű kulturális logisztikai, valamint digitalizációs központ, egy „igazi kultúrgyár″ épülhet fel a volt 11-es huszárlaktanya műemléki védettség alatt álló épületeit is megújítva Szombathelyen –  közölte csütörtökön Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP), Szombathely polgármestere.

Új felületen folytatjuk

Kedves Olvasó! Mindenek előtt köszönjük, hogy a kultúrával foglalkozó számos internetes oldal közül bennünket is érdeklődéssel lapozott. A MaNDA, mint közintézmény feldarabolása után e honlap kiadója a Forum Hungaricum Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság lett, feladata pedig az archívum gyarapodásának bemutatása, cégünk törekvéseinek ismertetése. Ezekhez a célokhoz egy új felületet készítettünk, ahol mindig elérhető lesz a most búcsúzó mandarchiv.hu is.

Visszabeszél a templom oldala

Hát, ha már egyszer eljutottunk Tihanyba, nem mehetünk el szó nélkül a félsziget legismertebb attrakciója, a visszhang mellett sem. Ami minden ellenkező híresztelés ellenére működik, és egészen pontosan hét egymás után gyorsan elhadart szót képes „visszamondani” a templom fala. Például azt, hogy „Hazádnak rendületlenül légy híve, óh magyar!”

Ózdi intézményeink az Echo Televízió építészeti műsorában

Huszonhárom percben mutatta be az Echo Televízió a Forum Hungaricum Nonprofit Kft. által működtetett két ózdi intézményt, a Nemzeti Filmtörténeti Élményparkot és a Digitális Erőművet. Az október 14-én, szombaton adásba kerülő műsorban az építész tervező mellett megszólalt a két intézmény és a Forum Hungaricum vezetője is.

Munkát bőven adó szeptember

Sok szó esett már ezen a felületen a két világháború közti falu életéről. Megismerhettük a tisztségviselőket, a falu tekintélyeit és mesterembereit is. Csak még magáról a parasztról, a falu lakójáról nem nagyon esett szó. Pedig ők adták akkoriban az ország lakosságának legnagyobb részét. Nézzük hát meg, mit csinált a magyar földműves az esztendő hónapjaiban. Nézzük meg már csak azért is, mert ez is egy elsüllyedt világ, azok a tevékenységek, szokások rég a múlté lettek, amik meghatározták a falusi ember életét akkoriban.

A rekorder múzeumalapító korsója

Nem is ez a korsó az érdekes most nekünk, bár egészen szép darab. Hanem a megtalálójával, Dornyay/Darnay Bélával foglalkozunk most. Aki amerre járt, mindenütt múzeumot alapított. Emellett 11 évig áldozópap is volt, és piarista szerzetes.

Uralkodó, akit háromszor koronáztak meg

A jó Károly Róbert királyunk pedig annyi mindent tett itt, hogy azt kár is lenne egy cikkbe belezsúfolni. Hogy aztán némi képet kapjunk a 14. század elejének magyarországi viszonyairól, nézzük csak meg jobban az első vegyesházi uralkodónk hatalomra jutását.

Finta Sándor és Walt Whitman

Hogy mikor találkozhatott a Túrkevéről induló szobrász, Finta Sándor Walt Whitman költészetével, azt nem lehet tudni biztosan. A Szabó Lőrinc, Babits és Füst Milán által is fordított verseit leginkább eredetiben, angolul olvashatta, hiszen 1923-tól New Yorkban élt. Az viszont biztos, hogy tetszett neki ez a fajta költészet, ezért is készülhetett el a túrkevei Finta Múzeum által most 3D-ben tanulmányozható kis éremmel.

Tihany elveszett várai

Gyulaffy kapitány uram Csobánca után illenék szólni Tihany váráról, pontosabban várairól is. Mert a félszigeten már 5000 évvel ezelőtt állt egy földsánc, s rómaiak pedig az átkelő védelmére őrtornyot emeltek, és ez így ment tovább egészen 1683-ig, amikor Tihany a töröknek mindig sikeresen ellenálló földvára a levegőbe repült. Vagy eltalicskázták.

Lármafa, véres kard, postáskisasszonyok

A két világháború közötti falu egyik fontos közintézménye volt az éppen idén 150 éves Magyar Királyi Posta által fenntartott és működtetett postahivatal. Ahol a távíróval párhuzamosan a telefon is működött, ahol fel lehetett adni a leveleket és a táviratokat. Amiket aztán „házhoz is szállított” a postás, akit kézbesítőnek is neveztek. Az első emancipált munkahelyek egyike volt, a postáskisasszony kezelte az elektronikus masinákat, de ki is hordta a leveleket, ha nem volt önálló kézbesítője a hivatalnak.

Szép szál ember volt ez a III. Béla

III. Béla királyunkról pedig csak jót mondhatunk, konszenzus van arról a történészek között, hogy az ő uralkodása alatt volt a legerősebb, leghatalmasabb az Árpád-ház. Magyarország pedig – legalábbis a királyi bevételeket tekintve – megelőzte Franciaországot és Angliát is.

MaNDA összes cikke »

Csodák az elhagyott templomban

JO_manda_adatbazisAz elsüllyedt régi világok egyik csodálatos túlélője a Kovászna megyei Gelence. A falu a történelem minden viharán át meg tudott maradni, és magyar maradt. Most utazzunk el a Kárpátok karéjának egyik legtávolabbi csücskébe, és keressük fel a MaNDA adatbázisának segítségével a gelencei templomot, ami ennek a gyönyörű megmaradásnak egyik legfontosabb tanúja, no és lehetővé tevője.

Mert ahol a templom elnéptelenedik, elpusztul, ott hamarosan a (magyar) közösségnek is vége lesz arrafelé, a végeken. A hit a legfontosabb megtartó erő itt, erről talán nincsenek is viták. Az négyezres, máig színmagyar Gelence hitéletének a központja pedig a 13. századi, az 1240-es évekre datált Szent Imrének szentelt templom volt hosszú évszázadok folyamán. Az, hogy nem lett belőle rom, a lakosság által lassan széthordott kőhalom, valami határtalan szerencsének, vagy éppen a gondviselésnek köszönhető. Mert dacolt a törökkel, a császári és a Havasalföldről betörő román fosztogatókkal, és az orosz cár katonáival is. (1916. augusztus 27-én az Erdélyre támadó román hadsereg az épületeket nem bántotta, csak a lakosságot gyilkolta halomra.)

MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézet Adattár Gelenc római katolikus templom
forrás: MaNDA adatbázis/MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézet Adattár. A mennyezetet mai állapotában itt láthatjuk.

A templom állt rendületlenül, dacolva az időjárással, mígnem az 1808. október 26-i földrengés súlyosan meg nem rongálta. A falak, a tetőzet 1858-ra olyan állapotba került, hogy életveszély miatt be kellett zárni, de Veszprémi Pál püspöki helytartó szorgalmazására ekkorra már hozzáfogtak az új, nagy templom építéséhez. Ami csak lassan, 1899-re készült el, talán ez is hozzájárult ahhoz, hogy addig nem nyúltak a régihez a gelenceiek. Így fedezhette fel a kiskunfélegyházi illetőségű Huszka József „néprajzoló” 1882-ben azokat a faliképeket, freskókat, amiknek azóta is csodájára jár a világ.

MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Művészettörténeti Intézet, Adattár Gelen templom josef Fischer manda db
forrás: MaNDA adatbázis/MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézet Adattár

A 13,5 méter hosszú és 8,2 méter széles templomhajó északi és keleti falára ugyanis páratlanul szép freskókat festettek a valószínűleg Brassóból érkezett mesterek 1330 körül. Az északi falon felül a szent László-legenda ismert „képregényét” láthatjuk a királyi sereg váradi kivonulásával indítva. Ezután jön a kerlési csata ábrázolása, majd lányrabló kun üldözése, végül pedig a birkózás és a véres végkifejlet. A legenda alatti képmezőben Krisztus szenvedéstörténete jelenik meg a jeruzsálemi bevonulástól egészen a megostorozásig és a keresztre feszítésig. A déli falon az utolsó ítélet, a keletin pedig a paradicsom és a feltámadás jelenetei maradtak fenn. Ezeknek a csodáknak régi, még restaurálás előtti állapotáról láthatunk a MaNDA adatbázisában az MTA jóvoltából egy 1930 körül készült sorozatot. A Josef Fischer által üvegnegatívra készített képeken ott vannak a freskók mellett a barokk oltárok, a rozoga padsorok és az 1628-ban készült kazettás mennyezet is. A 104 mezőre osztott, leginkább növényi díszítésű rozettákat, egyházi alakokat és szövegeket ábrázoló kazetták a templom történetére vonatkozó információkkal is szolgálnak.

MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Művészettörténeti Intézet, Adattár Josef Fischer mandadb
forrás: MaNDA adatbázis/MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézet Adattár

Érdemes megemlíteni az 1503-as évszámmal ellátott, falba süllyesztett kő szentségtartót, a szentély szép boltozatát és öt támpillérét, és az 1766-ban épített északi és nyugati bejáratokat is. Ugyanekkor készült a mára már elbontott, de Josef Fischer képein még látható, szép, festett fatáblákból álló ülőkarzat is, amivel sok értékes freskót tettek tönkre. A Ceaușescu-diktatúra alatt ismét veszélybe került a magyar múlt e darabja, ami 1995-re felkerült a világ 100 legveszélyeztetettebb műemlékének listájára is. A munkálatokat végül román és magyar állami forrásból, 2002-ban fejezték be, néhány évtizedre így hát megnyugodhatunk, megmarad nekünk az elsüllyedt régi világok eme csodálatos túlélője, Gelence kicsike temploma.

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2016.06.22. 11:20 • Címke: elsüllyedt világok

Történelmi játékok

mohacs_jatekindito
Harcmezők – A játékot fejleszette a Történelmi Animációs Egyesület. Kapcsolat: Baltavári Tamás, 30-853302230-8533022, tamas.baltavari@hotmail.com

Közkincstár

károly róbert
Uralkodó, akit háromszor koronáztak meg – A 12 éves Caroberto a délvidéki Frangepánok, Subicsok és Babonicsok lefizetése után partra is száll Dalmáciában, és elindul Buda felé. Még tart a menetelés, amikor III. András hirtelen elhalálozik, így aztán Bicskei Gergely esztergomi érsek meg is koronázza valami sebtében előkerített koronával a 13 éves ifjút. Ez volt Károly Róbert első megkoronázása, amit még kettő követett.