Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.
Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.
Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.
A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.
Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.
Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.
Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.
A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.
A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.
Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.
Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.
A magyar zsidóság történetéhez kapcsolódó dokumentumokat digitalizáltak és tettek elérhetővé a nagyközönség számára a Judaica Europeana projekt keretében. Ez a program soknyelvű hozzáférést biztosít a programban részt vevő gyűjteményekben megőrzött és digitalizált zsidó kulturális javakhoz az Europeana portálon keresztül. A program célja, hogy bemutassa a zsidó közösségek szerepét és azok hatását az európai városokra. A zsidó közösségek életét tükrözik és dokumentálják a vészkorszakot átvészelt tárgyak százai, ezrei: dokumentumok, könyvek, kéziratok, folyóiratok, hangfelvételek, festmények, fényképek, képeslapok, plakátok és filmek csakúgy, mint a zsidó közösségi épületeket, emlékműveket és temetőket ábrázoló képek.
A budapesti MILEV Toronyi Zsuzsanna irányítása alatt 30 000 dokumentumot digitalizált: a sok ezer oldal fotó, rajz, oklevél, térkép, meghívó, évkönyv a számítógépes adatbázisba került, majd az Europeana projektjéhez kapcsolódott. Az érdeklődők, kutatók (egyetemisták, helytörténészek, kulturális örökségek iránt érdeklődők), sajátos képet kaphatnak a korabeli életről, a zsidó negyedről, szokásokról, életmódról. Az adatbázisban nemcsak a helyi örökség kutatható, hanem a projektben részt vevő többi világváros adatállománya is, például London, Frankfurt, Athén, Bologna, Párizs, Róma és Varsó gyűjteménye is.
A magyar gyűjtemény magába foglalja az egyik legszínvonalasabb zsidó tudományos folyóiratot, a Libanont (1936-43). „A Libanon egyik legfontosabb fóruma volt ennek az 1930-as évek végétől egyre marginalizáltabb helyzetbe szorított, de komoly színvonalat képviselő magyar zsidó intellektuális szubkultúrának. E folyóirat a megbízhatóan magas színvonalat, a tudományos (kulturális és történelmi) tudás közvetítésének ambícióját egyéni és kollektív önazonosságot (át)alakítani óhajtó kísérletekkel és (kisebb részben) aktuális zsidó közösségi és közéleti problémák tárgyalásával párosította” – írja Laczó Ferenc a folyóiratról szóló tanulmányában. De nem csak a folyóirat olvasható, hanem Pápai Elemér 1930-as években készített családfáiból fennmaradt levelek, a Magyarországi Izraeliták Országos Irodájának iktatókönyvei, illetve a történeti Magyarország zsinagógáit ábrázoló fotók is. A gyűjtemény szemet gyönyörködtető különlegessége a hatalmas Kohn-gyűjtemény, amely régi képeslapok százait vonultatja fel: régi, színes festményreprodukciók, városképek, portrék, grafikák a zsidó közösség ünnepeiről vagy hétköznapjairól.
Bakk Ágnes
Leadkép forrása: milev.hu