a rovat írásai

Elment Nepp József is

Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.

​Rekordszámú filmmel jön az idei Verzió!

Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.

Ezüst Ibolyát kapott A martfűi rém

A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.

Halálos séta a Károly-híd korlátján

Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.

Magaskultúra az Urániában

Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.

Filmrendező, aki Wittgensteinről írta a diplomamunkáját

Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.

Meglesz a szobor Piedone szülinapjára

A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.

Világkörüli útra indul a Trónok harca

Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.

A 7. évadot egymilliárdszor töltötték le

Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.

Moszkva helyett Vlagyivosztokba vitték a premier előtti vetítést

Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.

Mégsem vetítették a Miklós cárról szóló filmet

Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.

Film összes cikke »

10 nap múlva kezdődik a Szemrevaló!

Az állam Fritz Bauer ellen nyitja az idei német filmes mustrát

sehenswert leadSzeptember 22-én Az állam Fritz Bauer ellen című alkotás nyitja a filmes mustrát, melyet idén a legjobb filmnek járó Arany Lolával és öt további díjjal jutalmaztak a Német Filmdíj gálaestjén. A film a háborús bűnös Eichmann elfogásának és bíróság elé állításának döbbenetes előtörténetét mondja el.

Szeptember 22-én 19 órakor Az állam Fritz Bauer ellen (Der Staat gegen Fritz Bauer) című film vetítésével kezdődik az idei Szemrevaló | Sehenswert. Lars Kraume alkotása Burghart Klaußner, Ronald Zehrfeld, Sebastian Blomberg és Lilith Stangenberg főszereplésével 1957-ben az NSZK-ban játszódik. A hesseni főügyész, Fritz Bauer döntő információkat kap Adolf Eichmann tartózkodási helyéről, aki meghatározó szerepet játszott az európai zsidóság tömeges deportálásának és meggyilkolásának előkészítésében és megszervezésében. Eichmann állítólag Buenos Airesben bujkál. A zsidó származású Fritz Bauer szociáldemokrataként céljául tűzte ki, hogy bíróság elé állítja a náci rezsim tetteseit, és azt szeretné, ha Németországban szövetségi szinten indulna per Eichmann ellen. Hivatalában azonban gyakorlatilag teljesen magára marad. Rájön: már sem a német igazságszolgáltatásban, sem a hazai nyomozókban nem bízhat, ezért kapcsolatba lép az izraeli titkosszolgálattal, a Moszaddal, melynek egyik ügynökét a Krétakör Társulat egykori tagja, Tilo Werner alakítja.



Fritz Bauer 1903-ban született. 1933-ban nyolc hónapot töltött koncentrációs táborban, 1936-ban Dániába, majd Svédországba menekült. 1949-ben tért vissza Nyugat-Németországba, 1956-ban nevezték ki Hessen tartomány legfőbb államügyészéve. A náci bűnösök elleni kemény fellépésével a „korszellemmel szembeni provokációvá” vált az Adenauer-korszak éveiben, egy olyan korszakban, mikor az 1963-65 között lezajlott Auschwitz-perbe fogott egykori SS-tisztek jelentős része még az új gazdasági elithez tartozott.  „Semmi nem a múlté, minden jelenvalóság és újra jövővé válhat.” – így Bauer a filmben, aki különösen sokat tett az ifjúság nevelése és felvilágosítása érdekében.

Fritz Bauer alakja és az Eichmann-perben játszott fontos szerepe csak a közelmúltban került a nagyközönség érdeklődésének középpontjába, ollyannyira, hogy Németországban két játékfilm és egy dokumentumfilm is készült róla:

A hallgatás labirintusában (Im Labyrinth des Schweigens, rendezte: Giulio Riccarelli, 2014)
Az állam Fritz Bauer ellen (Der Staat gegen Fritz Bauer, rendezte: Lars Kraume, 2015)
Hivatása: államügyész (Fritz Bauer – Tod auf Raten, dokumentumfilm, rendezte: Ilona Ziok, 2010)

A filmhéten ez utóbbi két alkotást ismerheti meg a magyar közönség, eredeti nyelven, magyar felirattal.

A témáról bővebben itt lehet olvasni.

Ezt a filmet szeptember 27-én 20 órakor is láthatja a Szemrevaló | Sehenswert közönsége. A vetítés után neves jogászokkal beszélgetünk egyebek között arról, mennyire korhoz kötött jelenség, hogy egy államapparátus maga akadályozza saját államügyészét abban, hogy becsületesen végezhesse a munkáját. „Fritz Bauer nélkül elképzelhetetlen volna a modern Németország” – írta a Die Zeit.

fritz_bauer

Az NSZK története talán legelkötelezettebb államügyésze életét bemutató, a Hivatása államügyész: Fritz Bauer című dokumentumfilmet szeptember 26-án 18 órakor vetítik a Szemrevalón. Az 1968-ban tisztázatlan körülmények között elhunyt jogász a német jogállam kialakításán dolgozott. Tiszta víziója volt arról, hogyan kellene Németországnak szembenéznie a múltjával és közös akarattal egy felvilágosultabb jövőt építeni – mégpedig a német Alaptörvény értelmében, melynek első, Bauer által gyakran hangoztatott mondata így hangzik: „Az emberi méltóság érinthetetlen. Annak tisztelete és védelme minden állami hatalom kötelessége.”



A Szemrevalón 5 tematikus blokkban 18 filmet vetítenek, melyek közül több a legnívósabb fesztiválokon debütált, sőt, díjat is nyert. Jegyek 1100 Ft-os áron a mai naptól vásárolhatók. 4 jegy egy időben történő megváltása esetén 4000 Ft a kedvezményes jegyár. Teljes program: www.szemrevalofesztival.hu, facebook.com/szemrevalo

Jegyek a mai naptól vásárolhatók.

sajtóközlemény/mandarchiv.hu

• Publikálva: 2016.09.13. 13:19 • Címke: szemrevaló