Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.
Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.
Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.
A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.
A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.
Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.
Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.
Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.
Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.
A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.
Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.
Igaz, a buli már megvolt, de a padlástérben van egy kiállítás, amit erről az 50 évről csináltak. Aminek mindjárt az elején felpanaszolják, hogy az ingatlanpiac mohóságának következtében tíz év alatt kétszer kellett költözniük. Én azt mondom, hogy nagyon jól jártak az utolsó, 2011-es költözéssel, amikor is a régi Óbuda valami csoda folytán megmaradt szigetére kerültek.
forrás: az MKVM facebook-oldala
Azt is megtudhatjuk, hogy ez a csoda annak köszönhető, hogy 1973-ban, amikor a környéken vészesen elszaporodtak a buldózerek, a múzeumnak most otthont adó házakat nézték ki maguknak az építésvezetők és mérnökök öltözőnek, pihenőhelynek. Így aztán megmaradhattak, miközben nem kevésbé érdemtelen társaik a földel lettek egyenlővé téve. A padlástér adottságait használva kilenc részre bontott kiállítás állítólag pont 50 tárgyat vonultat fel, nem számoltam össze, de úgysem lehetne e keretek között mindegyiket bemutatni. Induljunk a Szerzemények című fejezettel, ahol a prímet a New York kávéház régi vendégkönyve viszi. Az adományozókról szóló részből megtudhatjuk, hogy az első időkben a muzeológusok nyakukba vették az országot, híres cégek volt alkalmazottait, tulajdonosait, vagy azok leszármazottait keresték fel. Így jutott a múzeum birtokába Kurucz György fehérvári fűszer- és csemegekereskedéséből 253 tárgy, köztük a most itt kiállított, 1925-ből való kávétartály is.
forrás: az MKVM facebook-oldala
Vagy Miskolcról Weidlich Pál hasonló profilú boltjának életnagyságú ülő kutyaszobra, amit a segéd őrzött harminc éven át, majd juttatott el a múzeumba. A következő fejezet sorra veszi a múzeum költözködéseit, kezdve az 1886-os városligeti Iparcsarnokkal, az Akadémia út 3.-mal, ami után egy 1923-tól 1966-ig tartó szünet következett. 1966. augusztus 19-én a Várban, a Fortuna fogadó földszintjén alapíttattak újra a múzeumot, ahonnan 2005-ben a Szent István tér 15-ös szám alá, a híres Hecht házba kellet áthurcolkodniuk. Mire itt megmelegedtek, már mehettek is tovább Óbudára. Az ötven év alatt eme három helyszínen 25 állandó kiállítást alkottak, időszaki és vándortárlatból pedig 58-at. És ne felejtkezzünk el a nyolc külföldi kiállításról sem Innsbrucktól Dublinon át Tallinig. A gyűjtemények közül csak a kereskedelmiben 27 ezer tárgyat őriznek, vendéglátóipari részről pedig 31 ezret. Ezt a tömeget most egy a bejáratnál álló, színültig megtöltött talicskával jelenítették meg, amiben a szamovártól kezdve a turista hátizsákon át a Saturnus bútorfényezőig minden van. És ha már tárgyak, ki van állítva a 11 500 000-dik Hubertus-os üveg is, és Görgei Artúr tábornok úr Franck kávé vásárlásáról szóló számlája. Aztán beszámolnak a 30 ezer kötetes könyvtárról, plakátokkal illusztrálva a Kultea tevékenységéről (197 zenei-, 65 színházi produkció, 64 filmvetítés és 44 könyvbemutató). És ízelítőt kapunk a múzeumi háttérmunka mellett a gyermekeknek, fiataloknak szervezett foglalkozásokból is.
forrás: az MKVM facebook-oldala
Végül csak annyit mondhatunk, Isten éltessen MKVM, és tartson is meg sokáig!
Pálffy Lajos
MKVM 50
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum