a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

​Jeruzsálemi utcák Óbudán

elsullyedt_vilagok_leadKét régi óbudai fotográfiát nézegetek a MaNDA archívumában. Mindkettő a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum rendkívül értékes és szerteágazó gyűjteményéből származik. Ők töltötték fel az adatbázisunkba az egykori óbudai kiskocsmákról készült fotósorozatot is. Mert Óbudán a kereskedelem mellett mindig fontos volt a vendéglátás is. Az előbbinek pedig a város/rész fénykorában a piacok és a kiskereskedések voltak a központjai.

Nem véletlen hát eme két fotográfia kiválasztása, a régi Óbudáról, annak fölszintes házairól, szűk utcácskáiról Krúdynál jobban nem írt senki: „Olyanformák voltak, mint a jeruzsálemi utcák Krisztus születése idejében. A házak összehajlottak vagy félig a földbe bújtak, mintha mindegyik egy nagy titkot rejtegetne. Ódonság bundaszaga és nőies fodormentaillat váltakozva szálldosott az udvarokból...” – írja az Etel király kincse című könyvében. Az író mindenekelőtt a kiskocsmákat, kávéházakat látogatta, a vegyeskereskedések kívül estek érdeklődési körén, és a piacokon is valószínűleg a lacipecsenyést célozta meg először. Óbudán mindig jó volt piacra járni, már a királynéi városi időkben is jelentős kereskedelmi, piaci élet zajlott a város központjában, a mai Lajos utca vonalán, ott, ahol most a zsinagóga és egy nagy hotel található. Itt állt Ferenc deák háza is, amely óbudai káptalantól 1500-ban került a tulajdonoshoz, aki átépíttette. A török idők után 1697-ben a romjain felépült az első óbudai sörház, ahol 1735-ig főzték a sört. Ezután homlokzatát többször átalakították, különféle üzleteket nyitva benne. Az 1976 és 1982 között végzett feltárás és helyreállítás után visszakapta gótikus, illetve barokk ablakkereteit és kapuboltozatot. Most a Budapest Galéria kiállítóházaként fogadja a modern művészeti alkotásokat.

kocsma_obuda
Piac a templom mögött (forrás: MKVM/MaNDA adatbázis)

Az első fényképen ennek a régi piactérnek az északi szélén, a Szent Péter és Pál templom mögötti részét lehet látni. Hogy aztán itt tényleges adásvételi tevékenység zajlik-e, azt nem lehet tudni. A rengeteg, jó ruhába öltözött ember (főleg férfiak) mellett csak egy sátrat lehet látni. Az biztos, hogy a most is működő óbudai piacot, a régi Piac, ma Kórház utcában 1929-ben kezdték használni. Itt 1788 és 1888 között egy temető volt kis kápolnával, ennek helyére, az akkor még jobbára földszintes házakkal övezett Vörösvári úttal párhuzamosan kezdtek építkezni. Ezt a piacot, központjában egy díszes kúttal, szétrombolták a harcok során 1945-ben. A mai, vasbeton építmény több részletben 1993-ra nyerte el a végső formáját. De ekkora már a múlt ködébe veszett Krúdy földszintes városkája is, az Óbudai Auchan helyén felépített házgyár ontotta magából a panelházak elemeit. Ezek pedig kiszorították az olyan kis szatócsboltokat, mit a másik képen lévő üzlet. Ami a Kiskorona út 11. szám alatt állt, papírt és írószert árultak benne, talán még Krúdy is betért ide vásárolni, végül is egészen közel lakott hozzá.

kocsma_obuda
Kiskorona 11. (forrás: MKVM/MaNDA adatbázis)

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2016.12.16. 16:20 • Címke: elsüllyedt világok