a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

Újra látható Mohamed kardja

iszlamleadÚjra fogadja a látogatókat péntektől a kairói Iszlám Művészeti Múzeum, a maga nemében a világ egyik legjelentősebb, Mohamed próféta állítólagos kardját és több más személyes tárgyát is magába foglaló gyűjteménye, amely három éve súlyosan megrongálódott egy pokolgépes merényletben. A külföldi pénzügyi és szakmai támogatással helyreállított, modernizált és kibővített múzeum három új kiállítóteremmel gyarapodott, a korábbi 1450 helyett 4400 kiállítási tárggyal várja a látogatókat. A helyreállítást kihasználták a biztonsági és világítási rendszer korszerűsítésére is.

A renovált intézményt szerdán avatta fel Abdel-Fattáh Esz-Szíszi egyiptomi elnök, Seríf Iszmáíl miniszterelnök és Háled al-Anani műemlékvédelmi miniszter. Ez utóbbi a terrorizmus felett aratott győzelem szimbólumaként méltatta az újranyitás eseményét – olvasható az Ahram.org.eg angol nyelvű egyiptomi hírportálon. Csütörtökön zenés rendezvénnyel folytatódott az újranyitási ünnepségsorozat, ezen a napon adtak lehetőséget a fotóriportereknek is az új és a restaurált műalkotások fényképezésére. A látogatók péntektől látogathatják a művészeti múzeumot, január 28-ig ingyenesen. A három új terem egyikében iszlám pénzérméket és fegyvereket, a másodikban iszlám kéziratokat tettek közszemlére, a harmadikban pedig azt mutatják be egyebek közt gyermekjátékok és hangszerek által, miként élték mindennapjaikat az egyiptomiak az iszlám korszakban. A három évvel ezelőtti robbantásban 179 kiállítási tárgy rongálódott meg, ezekből 169-et sikerült helyreállítani. Véglegesen megsemmisült azonban 10, többségében üveg műalkotás, a két legértékesebb közülük egy ajjúbida kancsó és egy omajjád porcelántányér. A robbanásban megsérült, de restaurált tárgyakat aranyszínű matricával jelölik a tárlókban.

iszlammuzeum
A múzeum épülete (forrás: vilagjaro.hu)

A 2014. januári terrortámadás valójában a szomszédos rendőrségi épület ellen irányult, az autóba rejtett pokolgép felrobbanásakor azonban megrongálódott a múzeum homlokzata is, több oszlopa, tárlók, benne kiállítási tárgyak, és megsérült a közeli Egyiptomi Nemzeti Könyvtár és Levéltár is. A kairói Iszlám Művészeti Múzeum helyreállítását 50 millió egyiptomi font (770 millió forint) adománnyal támogatta az Egyesült Arab Emírségek. Az UNESCO 100 ezer dollárral (30 millió forinttal) segítette a múzeum restaurátorműhelyének helyreállítását, az olasz kormány pedig 800 ezer euró (245 millió forint) értékben adott új kiállítási vitrineket és továbbképzést a kurátoroknak. A homlokzat újjáépítését 1 millió egyiptomi fonttal (15 millió forinttal) támogatta a kairói Amerikai Kutatóintézet és a svájci kormány.

(mti)

• Publikálva: 2017.01.19. 11:26