a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

László az emberközeli szent és a karizmatikus vezető

szt lászló lead

A hadvezér, a törvényhozó, az egyházépítő uralkodót és utókorra gyakorolt hatását mutatja be a Szent László élete, kultusza és szellemi öröksége című kiállítás, amely a Magyarság Házában nyílt meg csütörtökön a Szent László-év keretében.

A nemzetpolitikai államtitkárság tavaly hirdette meg a 2017-es Szent László-emlékévet, a lovagkirály trónra lépésének 940. és szentté avatásának 825. évfordulója kapcsán, emlékeztetett a tárlat megnyitóján Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár. Mint hangsúlyozta, László királyban egy emberközeli szentre, egy gazdag személyiségű vezetőre, egy egy örök értékeket közvetítő, karizmatikus hősre ismerhet a látogató. Szent László országépítő és a határokat a nomád inváziótól megvédő vezetőként írta be magát a történelembe. Egyházépítésével és személyes példájával lett végképp a múlté a pogánylázadások kora, Szent Lászlóval vált valósággá államalapító István király álma: a keresztény Magyarország – mutatott rá.

szt lászló

Szilágyi Péter elmondása szerint a Szent Lászlóhoz fűződő rendezvények nyomán cselekvő erők bontakoztak ki Kárpát-medence szerte az egyházban, a civil szférában, a kulturális életben és az oktatás terén is. Nagyvárad, Győr, Gyulafehérvár, Munkács, Zamárdi, Révkomárom, Gombos, Szépvíz, Gömör és Székelyföld csak néhány példa arra, ahol a Szent László-év eseményei már elindultak – hívta fel a figyelmet. Szilágyi Péter hangsúlyozta: a lovagkirály személye és életműve a magyarságon túl Közép-Európa népeit is összeköti. A Szent László-freskókról készült kiállítást az elmúlt hónapokban Lengyelországban és Zágrábban is bemutatták, ahol mind a lengyel, mind a horvát köztársasági elnökök megtekintették - idézte fel a helyettes államtitkár. Mindezt utazó kiállítások és diákversenyek, konferenciák és előadások, kiadványok és dokumentumfilmek, zarándoklat és rockopera, ünnepi rendezvények és szertartások sora fogja követni a Szent László-évben. Pénteken kezdődik meg a Kárpát-medencei Szent László tanulmányi verseny elődöntőinek sorozata a felvidéki Nagyszelmencen, ezzel a gyermekek körében is elindulhatnak a programok, számolt be Szilágyi Péter.

szt lászló
Egy a számtalan templomi ábrázolása közül

Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója kiemelte, hogy a Szent László-évnek köszönhetően Magyarországon és szerte Európában magyar tízezrei ismerhetik meg a lovagkirály örökségét. Gaal Gergely, a Szent László-év Tanácsadó Testületének elnöke hozzátette: a magyarság történelmének kiemelkedő korszaka volt az Árpád-kor, melynek legnagyobb uralkodói nemcsak országépítő lendületükkel, de keresztényi lelkületükkel is a magyarságot szolgálták; a világ uralkodói dinasztiái közül az Árpádok adták a legtöbb szentet. Gaal Gergely és Csibi Krisztina az MTI-nek elmondták, a történelmi tablókból álló kiállítás június végéig lesz látható a Magyarság Házában, de a Magyarország és a Kárpát-medence több pontján is bemutatják.

A szent királyról adatbázisunkban többek között megnézhetik Fadrusz János szobrát, egy elképzelt képmását, de elolvashatják törvényeit is.

(mti)

• Publikálva: 2017.04.28. 11:12