a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

​Három szent a lehajtónál

fogadalmi_leadRestaurálás után újra áll a Fogadalmi oltár, más néven Flórián szoborcsoport Óbudán.

Az Árpád híd budai lehajtójánál közlekedőknek feltűnhetett, hogy egy ideje munkások mozgolódnak a Flórián tér és a Serfőző utca kereszteződésénél lévő füves területen. Az idő múlásával egyre világosabbá vált, szoborcsoport lesz ide telepítve. A nyár végére a helyszínen voltak az elemek, megkezdődött azok összeillesztése, és mára eljutottunk az avatásig is.

Arról, hogy mi kerül majd ide, Óbuda honlapján olvashattunk: 2002-ben az óbudai Braunhaxler Egyesület indította el az 1945 után elbontott, és szerencsére a Budapesti Történeti Múzeum raktárba szállított Fogadalmi oltár, vagy Flórián szoborcsoport restaurálását.

fogadalmi
A szoborcsoport egykor...

A kezdetben három különálló szobor 1763-ra készült el, megrendelői Óbuda legnagyobb birtokosa, gróf Zichy Miklós és neje, Berényi Erzsébet voltak, a kivitelező pedig Bebó Károly, a család „udvari” szobrásza, akinek alkotásaiból néhány töredéket a Kobuci kert vendégei közelről is megcsodálhatnak. A 4,5 m magas, az érett barokk stílusjegyeit magán viselő, az 1800-as évek elején kialakított szoborcsoport fő alakjai: Szent Flórián, a tűzoltók védőszentje, Néri Szent Fülöp, az Anyaszentegyház egyik legszerethetőbb szentje (róla szól a Legyetek jók, ha tudtok című film), és Borromei Szent Károly, Milánó érseke, aki  hatalmas családi vagyonát szétosztotta a szegények között, és egy pestisjárvány idején a városban maradva enyhítette a betegek szenvedését.

fogadalmi1
... és ma (fotó: szoborlap.hu, Siskovits Attila)

Mi pedig annak örülhetünk, hogy a XXI. század restaurálási lehetőségeivel élve ismét egy olyan köztéri alkotás született újjá, amelyre büszke lehet Óbuda, a főváros és az ország is. Köszönet a kezdeményezőknek és kivitelezőknek!

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2012.09.26. 12:49 • Címke: hír, műtárgy