a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

​Spirituszba tették a híres táncosnő fejét

mataleadA nyolcvanas évek reményekkel teli magyar ifjúságát egy sajátos orgánumú, önjelölt bohóc ismertette meg Mata Hari nevével.

És mindjárt annyi sületlenséget hordott össze róla az amúgy tényleg mindmáig hallgatható opuszban, hogy legjobb esetben annyi maradt meg nekik Földes László szövege és dörmögése után: Mata Hari egy dögös kémnő volt.

A világhálóról némi fáradozás után ki lehet deríteni, hogy Margaretha Geertruida Zelle nem is volt annyira „dögös”, sem az akkori, sem pedig a mostani nőideált alapul véve. 2002-ben pedig bírósági ítélet született arról, hogy ártatlanul végezték ki, tehát kém sem volt, vagy, ha volt is, akkor is csak egy kicsit. Ki is volt hát ez a 178 centi magas, 30-as éveinek végére szexi párnácskákat növesztő, kedves arcú, jól táncoló holland hölgy?

Szabályos holland polgári családban született, ami az apa sapkakereskedésének becsődölése után, az anya ebből következő halálával szétesett. A papa pénzért újranősült és petróleummal kezdett kereskedni, a kis Grietje pedig végül az anyai nagybácsinál kötött ki, aki óvónőképzőbe, mások szerint tanítóképzőbe íratta. Itt állítólag az igazgató hálójába került, de mielőtt összecsaptak volna a feje fölött a hullámok, válaszolt egy nálánál 21 évvel idősebb katonatiszt (Cambell MacLeod) házassági hirdetésére. (Érdekes, az egyenruha és az idősebb férfiak iránti rajongás szó szerint végigkísérte életét. Katonai kivégzőosztag ölte meg, és csak legutolsó igazi szerelme volt jóval fiatalabb nála, egy sebesült orosz katonatiszt.)

mata1
Mata Hari elhíresült képe, amelyet Lucien Walery készített

A gyors házasság után az agglegényéletet mindvégig visszasíró férjjel az akkori Kelet-Indiákra (Indonézia) utaztak, ahol a jó Cambell igazán kimutatta a foga fehérjét, az agglegénylét iránti csillapíthatatlan vágya miatt rendesen inni kezdett, ráadásul verte is a Kelet bűvöletébe esett ifjú feleségét. Aki ennek ellenére két gyermekkel, egy kisfiúval és egy kislánnyal is megajándékozta. A családra újabb tragédia szakadt, mikor egy bosszúálló alkalmazott megmérgezte a gyermekeket. (Az elsőszülött belehalt a merényletbe, a kislányt sikerült megmenteni.) Ez a tragikus esemény hazaköltözéshez és váláshoz vezetett, Margaretha Geertruida Zelle pedig – mostani szemmel furcsának tűnhet, de a rövidebbet húzta, egzisztenciáját és kislányát is elvesztette.

Innen egyenes út vezetett Párizsba, ahol 1905-ben az indonéziai években tanultakat és egy orientalisztikai gyűjtemény ruha- és ékszeranyagát felhasználva, Mata Hari (Hajnal Szeme) néven sejtelmes, erotikus táncokkal próbálkozott. Vélhetően őt magát is meglepte a kirobbanó siker, ami a produkció újszerűségének, fülledt erotikájának, no és a korabeli sajtó által hozott, részben a táncosnő által kitalált, a származására vonatkozó fantasztikus történeteknek tudható be. Három éves tündöklés után, a nagyszámú követő miatt már hanyatlóban is volt népszerűsége; ahhoz, hogy közönsége legyen, valami újjal kellett volna előállnia. Mivel a kor erkölcsei a színpadi vetkőzést még nem tolerálták – Mata Hari a fátylakat és ékszereket mindvégig úgy kombinálta, hogy intim testrészeiből semmit sem mutatott, nem villantott, ahogyan ma szokás – más bevételi forrás után kellett néznie. Utazó luxusprostituált lett 5000 frankos (!) tarifával, akkori szóhasználattal kurtizán, amit bírósági tárgyalásán a jegyzőkönyv szerint büszkén el is ismert.

Vendégkörében bankárok, miniszterek és egyéb potentátok fordultak meg, állítólag még a német császári trón várományosát is megejtették bájai. Kuncsaftjai miatt a nagy háború alatt is utaznia kellett, így nem is lehet kétséges, hogy titkosszolgálatok próbálták beszervezni. Állítólag először egymillió frank meglebegtetése után (mindentől vissza akart vonulni és az adósságokra kellett volna a pénz) a franciáknak dolgozott, de nem adott értékelhető információkat. Végül addig szerencsétlenkedett, míg a németek kompromittálták, a franciáknak meg kapóra jött a keleti front összeomlása után, hogy a lakosság erkölcseit és a győzelembe vetett hitét megerősítendő, példát statuáljanak a kémekkel, így vele is.

matakivegzik
Mata Hari utolsó pillanatai

Állítólag az utolsó pillanatig bízott egykori gáláns lovagjaiban, de 1917. október 15-én mégis eldördült a sortűz. Az már volt gavallérjait minősíti, hogy holttestéért nem jelentkezett senki. Így fejét – a kiemelkedő bűnözőkhöz hasonlóan – spirituszba tették és a párizsi Anatómiai Múzeum polcain porosodott egészen az 1990-es évekig, amikor is egyszerűen eltűnt. Így múlik el a világ dicsősége.

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2012.10.15. 15:30 • Címke: nők, évforduló