a rovat írásai

Nem a rák, méreginjekció végzett a költővel?

Nemzetközi szakértők egy csoportja szerint százszázalékos bizonyossággal kijelenthető, hogy a Nobel-díjas chilei költő, Pablo Neruda halálát nem rák okozta, ahogy azt annak idején a katonai rezsim állította a dél-amerikai országban.

És elindult a nagy íróper

Hatvan éve, 1957. október 25-én kezdődött az 1956-os forradalom utáni Kádár-kormány nagy nemzetközi visszhangot kiváltó koncepciós jogi eljárása, a „nagy íróper″.

Segédmunkásból lett költő

Október 24-én lesz hetvenöt éves Serfőző Simon Kossuth- és József Attila-díjas költő, író.

Ishiguróé a Nobel

Kazuo Ishiguro angol írónak ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely csütörtökön Stockholmban jelentette be döntését.

Hemingway tíz évesen képzeletben Európába utazott

Előkerült Ernest Hemingway első elbeszélése, amelyet még tízéves korában írt. A fikciós útinaplót két Hemingway-kutató, Sandra Spanier és Brewster Chamberlin találta meg egy Key West-i magánarchívumban.

100 éve született Szbó Magda - megemlékezés Debrecenben

Szabó Magda születésének 100. évfordulója alkalmából emlékházat és domborművet avattak az író egykori iskolájában, a debreceni Dóczy gimnáziumban.

Csesztve és Sztregova, Arany és Madách

Madách Imre Irodalmi Napokat tartanak a szlovákiai Alsósztregován és a Nógrád megyei Csesztvén; a pénteki és szombati rendezvény programjait Arany János születésének 200. évfordulója jegyében állították össze, és megemlékeznek a két költő barátságáról is, tájékoztatta az MTI-t a csesztvei Madách Imre Emlékház munkatársa.

Költő elvont gondolatisággal

Hatvan éve, 1957. október 3-án halt meg Szabó Lőrinc Kossuth-díjas költő, műfordító.

Tompa a búslelkű verselő lelkész

Kétszáz éve született Tompa Mihály, népdalokból kiinduló édes-bús elégiák és hazafias versek szerzője. Három település református lelkésze, és Petőfi, majd Arany barátja. Aki végül is három faluban élte le életét, és vetette papírra tekintélyes életművét.

Ma van a magyar dráma napja

A magyar dráma napját 1984 óta rendezik meg Madách Imre Az ember tragédiája című művének 1883. szeptember 21-i ősbemutatójára emlékezve.

King a rémkirály

Nagy valószínűséggel Stephen Edwin King írással tölti 70. születésnapját is. Na jó, mondjuk inkább, hogy azért reggel még bepötyög néhány bekezdést az aktuális műből, és csak azután adja meg magát a nagy napnak. És ünnepelheti, ünnepeltetheti magát, mert valószínűleg ő a világ legismertebb, és legelismertebb élő írója.

Irodalom összes cikke »

Jékely Zoltánról Visegrádon, a költészet napján

leadjekelyzoltanJékely Zoltán száz éve, 1913. április 24-én született. 

Ebből az alkalomból idén április 11-én rá emlékeztek Visegrádon a helybéli versbarátok remek, színvonalas műsorral. A költőt a duna-parti kisváros lakossága magáénak érzi, akárcsak édesapját, Áprily Lajost, aki Parajd mellett Visegrádot is otthonának tekintette. Ő volt aki a településhez tartozó Szentgyörgypusztán elsőként épített házat az azóta róla elnevezett Áprily-völgyben. Jékely is szerette a környéket, és amikor csak tehette, kiült horgászni a Duna-partra.

jekelykonyv

Számos versét ihlették az ott élő emberek, a vízpart, a táj. Főként ehhez az élményvilághoz tartozó írásokból adtak elő a versbarátok egy remek, dramatizált versösszeállítást. A helyi moziterem megtelt az érdeklődőkkel. A tartalmas, kiegyensúlyozott és látványos műsort Mezei Anna és Paulusz József szerkesztette és Paulusz József rendezte; a versek előadói pedig fiatal és felnőtt helyi verskedvelők: Berkesi Gabriella, Gerstmayer Bea, Gróf Boglárka, Kálazyné Ormos Ilona, Mezei Anna, Paulusz József, Székely Luca, Szilágyi Gábor. A zenei kíséretet Pelyva Gábor hegedű- és gitárművész szolgáltatta.

jekelyzoltan
Jékely Zoltán

Az színielőadásban kiemelt szerepet kapott Jékely Árvízi balladácska című hosszabb verses írása, amely kedvesen, humorosan csipkelődik az árvíz idején önző módon, a segítséget egymástól megtagadva menekülő állatokról. Valóban ilyenek az emberek? Lehet, hogy ilyenek voltak máshol, vagy régebben, de Visegrádon éppen a 2002-es árvíz idején bizonyították a helyiek a közösségi összetartozás képességét, amikor önzetlenül segítettek egymáson. A műsorra kilenc év elteltével díszvendégként hívták meg az akkori árvízi védekezés hőseit, a „Zónás lányokat”. A közönség még a dramatizált versek előtt meghallgathatta Gerstmayerné Tóth Franciska kiselőadását, amelyben a tanulmányait a helyi Áprily Lajos Általános Iskolában kezdő magyartanár, irodalmi muzeológus élményszerűen vázolta fel Jékely irodalmi portréját. Az előadó hangsúlyozta, hogy Jékely emlékét nemcsak a szakmabeliek őrzik, hanem sok ismerős és olvasó is. Idézett hozzá a frissen megjelent Látó szépirodalmi folyóirat Jékely-különszámából verseket, versrészleteket. Kiemelte azt, hogy Jékely a közösségben és a kisközösségben, annak megtartó erejében hitt akkor is, amikor látta, hogy társai, a hívek fogyatkoznak: „Tízen vagyunk; ez a gyülekezet, / a tizenegyedik maga a pap, / de énekelünk mi százak helyett” (A marosszentimrei templomban). Kontrasztként idézte Ferencz Imre Végül című versét, amelyet mintegy válaszként írt 2012-ben a Jékely-költeményre: „Végül / senki sem maradt már / a gyülekezetből // pár egér / egy ideig még / szaladgált a padok / alatt…” Szomorú, hogy van, ahol megszűnnek gyülekezetek, kisközösségek. Vegyük azonban észre azt is, hogy máshol viszont megerősödnek, alakulnak. Például Visegrádon, ahol az embereket közösséggé kovácsolta az árvíz elleni védekezés, illetve a versbaráti kör. Ahol közel kétszázan gyűltek össze a költészet napját és Jékely Zoltán 100. születésnapját megünnepelni egy maguk szerkesztette és általuk előadott műsorral. Az eseményen jelen voltak a költő leszármazottai közül többen is, így lánya, Péterfy Lászlóné Jékely Adrienne és fia, Jékely Zsolt.

Deák-Sárosi László

• Publikálva: 2013.04.27. 07:00 • Címke: évforduló, irodalom

Digitális Irodalmi Akadémia