a rovat írásai

Nem a rák, méreginjekció végzett a költővel?

Nemzetközi szakértők egy csoportja szerint százszázalékos bizonyossággal kijelenthető, hogy a Nobel-díjas chilei költő, Pablo Neruda halálát nem rák okozta, ahogy azt annak idején a katonai rezsim állította a dél-amerikai országban.

És elindult a nagy íróper

Hatvan éve, 1957. október 25-én kezdődött az 1956-os forradalom utáni Kádár-kormány nagy nemzetközi visszhangot kiváltó koncepciós jogi eljárása, a „nagy íróper″.

Segédmunkásból lett költő

Október 24-én lesz hetvenöt éves Serfőző Simon Kossuth- és József Attila-díjas költő, író.

Ishiguróé a Nobel

Kazuo Ishiguro angol írónak ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely csütörtökön Stockholmban jelentette be döntését.

Hemingway tíz évesen képzeletben Európába utazott

Előkerült Ernest Hemingway első elbeszélése, amelyet még tízéves korában írt. A fikciós útinaplót két Hemingway-kutató, Sandra Spanier és Brewster Chamberlin találta meg egy Key West-i magánarchívumban.

100 éve született Szbó Magda - megemlékezés Debrecenben

Szabó Magda születésének 100. évfordulója alkalmából emlékházat és domborművet avattak az író egykori iskolájában, a debreceni Dóczy gimnáziumban.

Csesztve és Sztregova, Arany és Madách

Madách Imre Irodalmi Napokat tartanak a szlovákiai Alsósztregován és a Nógrád megyei Csesztvén; a pénteki és szombati rendezvény programjait Arany János születésének 200. évfordulója jegyében állították össze, és megemlékeznek a két költő barátságáról is, tájékoztatta az MTI-t a csesztvei Madách Imre Emlékház munkatársa.

Költő elvont gondolatisággal

Hatvan éve, 1957. október 3-án halt meg Szabó Lőrinc Kossuth-díjas költő, műfordító.

Tompa a búslelkű verselő lelkész

Kétszáz éve született Tompa Mihály, népdalokból kiinduló édes-bús elégiák és hazafias versek szerzője. Három település református lelkésze, és Petőfi, majd Arany barátja. Aki végül is három faluban élte le életét, és vetette papírra tekintélyes életművét.

Ma van a magyar dráma napja

A magyar dráma napját 1984 óta rendezik meg Madách Imre Az ember tragédiája című művének 1883. szeptember 21-i ősbemutatójára emlékezve.

King a rémkirály

Nagy valószínűséggel Stephen Edwin King írással tölti 70. születésnapját is. Na jó, mondjuk inkább, hogy azért reggel még bepötyög néhány bekezdést az aktuális műből, és csak azután adja meg magát a nagy napnak. És ünnepelheti, ünnepeltetheti magát, mert valószínűleg ő a világ legismertebb, és legelismertebb élő írója.

Irodalom összes cikke »

A márnák idegrendszere és a Woyzeck

leadbuchner

Kutatók az állítják Georg Büchnerről, hogy ha nem halt volna meg korán, akkor műveit Goethe vagy Schiller munkásságával egy lapon lehetne emlegetni. A színházi alkotók és a filmrendezők így is gyakran nyúlnak drámai szövegeihez.

Georg Büchner egy nyolcgyermekes család első sarjaként született éppen 200 éve, 1813. október 17.-én. Orvos édesapja sokat foglalkozott gyermekei nevelésével. Már az iskolában kitűnő, érdeklődő tanuló volt, 18 éves korában pedig beiratkozott a Strassbourgi Orvosi Egyetemre, ahol két évig anatómiát hallgatott és eljegyezte szállásadója, az akkoriban híres evangélikus lelkész, Johann Jakob Jaegle lányát, Wilhelminét. Az egyetem alatt gyakran mondott nyilvános politikai beszédeket, amelyekről a szüleit rendszeresen tájékoztatta levélben. Két év múlva Giessenben folytatta tanulmányait, mivel akkoriban csak két év külföldi áthallgatás volt megengedett.

buchner portre
„Nagy intelligencia volt és született drámaíró, Kleist mellett a másik torzója a német irodalomnak.” (Schöpflin Aladár)

Egyre aktívabban vett részt a politikai életben és egyre több filozófiai tárgyat is hallgatott. 1834-ben megismerte Friedrich Ludwig Weidig evangélikus prédikátort, aki nagyban segített később az 1848-as forradalom előkészítésében is. Több, a hatalommal szemben kritikus hangvételű röpiratot írt, főképp az adózásból származó bevételek felhasználását kritizálta. Egyszer elfogták az utcán 150 röpirattal, átkutatták a szobáját, de hosszas kihallgatás után végül elengedték. 1835-ben megírta a Danton halála című első színművét, amely a francia forradalom meghiúsulásáról szólt, ezzel egyidőben pedig franciaországi szökését is elkezdte tervezni. Márciusban ki is szökött, de pénz nélkül maradt, mivel a színművéért járó díjazást nem sikerült hozzá eljuttatni. Édesapja fia tevékenysége okozta felháborodásában megszakított vele minden kapcsolatot, de megengedte, hogy felesége anyagilag támogassa. Victor Hugo-drámákat fordított, majd megjelent a saját műve is, eztán pedig teljes figyelmét a tudományoknak szentelte. A halak idegrendszerével foglalkozott, disszertációját a márnák idegrendszeréről írta.

marnabuchner
A márnák sokat köszönhetnek Büchnernek

Talán kikapcsolódásképpen ekkor írta meg Leonce és Léna című színművét, amelyet az egyik kiadó pályázati felhívására írt, de, mivel későn adta postára, bontatlanul visszaküldték. 1836 júliusában a zürichi egyetemre adta be a disszertációját, kinevezték kutatóvá, októberben oda is költözött. A következő év februárjában tífuszt kapott és alig több mint két héttel megbetegedése után, 1837. február 19-én elhunyt. Több mint száz barátja és egyetemi oktatótársa kísérte a zürichi Krautgarten temetőbe utolsó útján.

Halála előtt kezdte el írni talán leghíresebb színművét, a Woyzecket. Nem sikerült befejeznie, csak részletek maradtak fenn, de így is rengetegen feldolgozták drámáját. Alban Berg operát írta belőle (egy félreértés következtében Wozzeck címmel), Paul Dessau pedig a Leonce és Lénát zenésítette meg. A Woyzeckből számos filmes feldolgozás is készült, köztük Werner Herzog feledhetetlen alkotása. A német színpadokon a mai napig a leghíresebb rendezők dolgozzák fel újból és újból a megcsalt katona történetét. Itthon legismertebb előadás a Stúdió K 1977-es előadása, amelyet Fodor Tamás rendezett, de sajátos világot mutatott a Krétakör (W – Munkáscirkusz) és Nagy József előadása is. Szász János 1994-ben Kovács Lajossal a főszerepben, fekete-fehérben készítette el filmjét a darab alapján.

wilsonleonce
Pillanatkép a Leonce és Lénából (forrás: robertwilson.com)

A Leonce is Léna ugyancsak reneszánszát éli. Leghíresebb előadása Robert Wilson rendezésében volt látható 2003-ban Berlinben. A szereplők sajátos mozgása, tagolt beszéde, operai stílusban elmondott monológjai, a díszlet és a világítás expresszionizmusa egyszerre hozta közel és távolította el a nézőktől az előadást. 

Bakk Ágnes

• Publikálva: 2013.10.18. 14:46 • Címke: évforduló

Digitális Irodalmi Akadémia