a rovat írásai

​József Attila

A 20. század egyik legjelentősebb költőjéről rövid élete során ismereteink szerint nem készült, nem maradt fenn filmfelvétel. Életének és írásainak utóélete azonban nem szűkölködik mozgóképes feldolgozásokban.

​Petőfi Sándor

Az 1848-as forradalom költőjéről ugyan nem maradtak fenn mozgóképes felvételek, hiszen a mozit jóval később találták fel, de a 20. század során keletkeztek olyan, Petőfi életéhez és munkásságához kapcsolódó filmes képsorok, amelyek érdemesek kiemelésre, megtekintésre.

Babits Mihály

A poeta doctus Babits Mihályról két korabeli filmfelvétel maradt fenn: egy híradórészlet és egy amatőrfilm, ezek viszont nagyon jellegzetesek és értékesek.

Móricz Zsigmond

A 20. század első felének egyik legjelentősebb magyar írójáról öt mozgóképes felvételt tartunk számon: két amatőrfilmet és három híradó-tudósítást. Ezeket a képsorokat egészítettük ki néhány, Móriczra emlékező és életének fő helyszíneit bemutató dokumentumfilm- és híradórészlettel.

Ady Endre

Bár Ady Endrével kapcsolatos legkorábbi filmfelvételünk a temetési menetéről készült híradó tudósítás (Est Film, 1919. február), a születésének és halálának évfordulóin készült későbbi filmes megemlékezések értékes kordokumentumként szolgálhatnak ma is.

Kosztolányi Dezső

A Kosztolányi-család életébe is bepillanthatunk egy, az 1920-as évek végéről fennmaradt amatőr felvételen keresztül. Egyebek mellett ez utóbbi ritkaság is megtekinthető az íróról készült mostani összeállításunkban.

Karinthy Frigyes

Karinthy Frigyesről készült most látható kisfilmünkbe néhány ritkán látható filmrészletet választottunk ki.

Illyés Gyula

A kisfilmben Illyés Gyula írói munkásságáról tudósító fontosabb híradófelvételekből válogattunk.

Irodalom összes cikke »

Móricz Zsigmond: Úri muri

Úri muri_oktatás

Az Úri muri Móricz Zsigmond egyik legkritikusabb hangvételű regénye, melyet 1928-ban, a nagy gazdasági világválság előtti évben írt.

Móricz a cselekményt 1896-ba, a millennium évébe helyezte. Sokan csupán a nemesi réteg bírálatát látják ebben a történetben, azonban az iparosodást, polgáriasodást és világiasodást ugyanolyan kemény kritikával illeti. A gazdasági versenyben lemaradt nemesség a szabadság (szabad szerelem) és az uzsorás bankárok foglyává válik. A főszereplő, Szakhmáry hiába lenne nyitott belterjes gazdálkodás fejlesztésére, a tragédiája elkerülhetetlen.

video

Úri muri (1949, rendezte: Bán Frigyes)

1. rész
szempontok: az uzsorás bankár lakása és öltözéke, Szakhmáry viselkedése és öltözéke; belterjes gazdaság, iparosodás, polgárosodás; a bankok ezer évre szóló hatalma

2. rész
szempontok: vidéki kúria, mulató nemesek, követ; Szakhmáry elküldi a szeretőt, az anyagias szerető

3. rész
szempontok: két nő, két világ, Szakhmáry és felesége szakítójelenete; Szakhmáry megszégyenülése

Deák-Sárosi László

• Publikálva: 2020.04.10. 13:16 • Címke: adaptációk

Digitális Irodalmi Akadémia