A 20. század egyik legjelentősebb költőjéről rövid élete során
ismereteink szerint nem készült, nem maradt fenn filmfelvétel. Életének
és írásainak utóélete azonban nem szűkölködik mozgóképes
feldolgozásokban.
Az 1848-as forradalom költőjéről ugyan nem maradtak fenn mozgóképes
felvételek, hiszen a mozit jóval később találták fel, de a 20. század
során keletkeztek olyan, Petőfi életéhez és munkásságához kapcsolódó filmes képsorok, amelyek érdemesek kiemelésre,
megtekintésre.
A poeta doctus Babits Mihályról két korabeli filmfelvétel maradt fenn: egy híradórészlet és egy amatőrfilm, ezek viszont nagyon jellegzetesek és értékesek.
A 20. század első felének egyik legjelentősebb magyar írójáról öt mozgóképes felvételt tartunk számon: két amatőrfilmet és három híradó-tudósítást. Ezeket a képsorokat egészítettük ki néhány, Móriczra emlékező és életének fő helyszíneit bemutató dokumentumfilm- és híradórészlettel.
Bár Ady Endrével kapcsolatos legkorábbi filmfelvételünk a temetési menetéről készült híradó tudósítás (Est Film, 1919. február), a születésének és halálának évfordulóin készült későbbi filmes megemlékezések értékes kordokumentumként szolgálhatnak ma is.
A Kosztolányi-család életébe is bepillanthatunk egy, az 1920-as évek végéről fennmaradt amatőr felvételen keresztül. Egyebek mellett ez utóbbi ritkaság is megtekinthető az íróról készült mostani összeállításunkban.
Karinthy Frigyesről készült most látható kisfilmünkbe néhány ritkán látható filmrészletet választottunk ki.
A kisfilmben Illyés Gyula írói munkásságáról tudósító fontosabb híradófelvételekből válogattunk.
Móricz Zsigmond három híradóban is feltűnt 1929-ben és 1930-ban. Ezeket a részleteket később gyakran használták különféle filmes válogatásokban. Ugyancsak ismert az a keskenyfilmből felnagyított rövid képsor, amely az írót leányfalui házának kertjében mutatja második feleségével és lányaival. Válogatásunkban ezt az életképet egy 1956-ban készült dokumentumfilmbe beágyazott részlet alapján közöljük, amelyhez a narrátorszöveget és a forgatókönyvet az író egyik lánya, Móricz Virág írta, aki maga is látható ezen az 1929-ben készült felvételen. A leányfalui házon és kertjén kívül az összeállítás több helyszínt is bemutat: Móricz tiszacsécsei szülőházát, Üllői úti lakásának udvarát, törzshelyét a New York kávéházban, illetve a debreceni kollégium épületét, ahol diákéveit töltötte. Ritkaság azonban Móricz Zsigmondról az a felvétel, amely 1939-ben készült Németh Antal, a Nemzeti Színház akkori igazgatója lakásán. Móricz mellett a képsorokon feltűnik Németh László és Szabó Lőrinc feleségeikkel, valamint Németh Antal párja, Peéry Piri színésznő is. A kisfilm más részletekkel együtt 2009-ben a Petőfi Irodalmi Múzeum gondozásában jelent meg a Nyugat-mozi, archív filmfelvételek a Nyugat íróiról című DVD-n. Összeállításunkban szerepel még két híradós megemlékezés 1945-ből és 1952-ből. Ezek a felvételek az adott korra nézvést bírnak fontos dokumentumértékkel. A részletekből is kiderül, hogy a jeles író életművét előszeretettel használta fel a politikai vezetés saját ideológiája alátámasztására.
Móricz Zsigmond (8:53 perc)
Felhasznált filmrészletek:
Magyar Híradó 273. 1929. május: A Magyar Könyvhét író- és művészvezérkarának egyik értekezlete Márkus Emília parkjában. Látható több író, köztük Babits Mihály, Móricz Zsigmond és Voinovich Géza.
Magyar Híradó 305. 1929. december: Móricz Zsigmond, a Légy jó mindhalálig nagy sikert aratott színmű szerzője dolgozószobájában.
Magyar Híradó 325. 1930. május: Legnevesebb íróink és művészeink működtek közre a Magyar Könyvnapon. Móricz Zsigmond dedikál.
Móricz Zsigmond (1956, rendező: Jancsó Miklós). Az író szülőháza Tiszacsécsén.
Irodalmi barangolások Szabolcs-Szatmár megyében (1987, rendező: Poros László). Móricz Zsigmond szülőháza mint múzeum, berendezési tárgyakkal, kéziratokkal, fotókkal, könyvekkel.
Irodalmi emlékek nyomában II. (1961, rendező: Csajághy Béla). Móricz-dombormű a Debreceni Református Kollégium falán; Móricz-szobor a Déry Múzeum parkjában: Medgyessy Ferenc szobrász alkotása.
Móricz Zsigmond (1956, rendező: Jancsó Miklós). Az író lakása kívülről Budapesten, az Üllői út 95-ben.
Budapest irodalmi emlékei II. (1965, rendező: Simon László). Képek a New York kávéházról; Móricz visszaemlékezését olvassák fel saját írói pályakezdéséről.
Móricz Zsigmond (1956, rendező: Jancsó Miklós). Képek az író leányfalui házáról Móricz Virág szavai kíséretében. A részletben található az 1929 körül készült amatőrfilm: Móricz második felesége és két lánya társaságában.
Amatőrfilm: Móricz Zsigmond, Szabó Lőrincné, Németh László, Szabó Lőrinc és Peéry Piri baráti asztaltársaságban Németh Antalnál, a Nemzeti Színház igazgatójánál 1939. november 24-én. (A részlet közlése a Petőfi Irodalmi Múzeum engedélyével történt).
Mafirt Krónika 8. 1945. szeptember: Móricz Zsigmond emlékezete: politikusok és közéleti személyiségek koszorúznak a Kerepesi-temetőben halála harmadik évfordulóján.
Magyar Filmhíradó 37. 1952. szeptember: Emlékezés Móricz Zsigmondra a szülőházánál, a Kerepesi-temetőben és a Néphadsereg színházában.
Deák-Sárosi László