A 20. század egyik legjelentősebb költőjéről rövid élete során
ismereteink szerint nem készült, nem maradt fenn filmfelvétel. Életének
és írásainak utóélete azonban nem szűkölködik mozgóképes
feldolgozásokban.
Az 1848-as forradalom költőjéről ugyan nem maradtak fenn mozgóképes
felvételek, hiszen a mozit jóval később találták fel, de a 20. század
során keletkeztek olyan, Petőfi életéhez és munkásságához kapcsolódó filmes képsorok, amelyek érdemesek kiemelésre,
megtekintésre.
A poeta doctus Babits Mihályról két korabeli filmfelvétel maradt fenn: egy híradórészlet és egy amatőrfilm, ezek viszont nagyon jellegzetesek és értékesek.
A 20. század első felének egyik legjelentősebb magyar írójáról öt mozgóképes felvételt tartunk számon: két amatőrfilmet és három híradó-tudósítást. Ezeket a képsorokat egészítettük ki néhány, Móriczra emlékező és életének fő helyszíneit bemutató dokumentumfilm- és híradórészlettel.
Bár Ady Endrével kapcsolatos legkorábbi filmfelvételünk a temetési menetéről készült híradó tudósítás (Est Film, 1919. február), a születésének és halálának évfordulóin készült későbbi filmes megemlékezések értékes kordokumentumként szolgálhatnak ma is.
A Kosztolányi-család életébe is bepillanthatunk egy, az 1920-as évek végéről fennmaradt amatőr felvételen keresztül. Egyebek mellett ez utóbbi ritkaság is megtekinthető az íróról készült mostani összeállításunkban.
Karinthy Frigyesről készült most látható kisfilmünkbe néhány ritkán látható filmrészletet választottunk ki.
A kisfilmben Illyés Gyula írói munkásságáról tudósító fontosabb híradófelvételekből válogattunk.
Az összeállítást kiegészítettük egy dokumentumfilmben elhangzó versrészlettel és három, a költő halála utáni híradó tudósítással, amelyek életének fő állomáshelyeire kalauzolnak el bennünket.
Babits Mihály (8:02 perc)
Felhasznált filmrészletek:
Magyar Híradó 273. 1929. május: A Magyar Könyvhét író- és művészvezérkarának egyik értekezlete Márkus Emília parkjában. Babits Mihály, Móricz Zsigmond és Voinovich Géza is látható a filmen.
Amatőrfilm: Babits Mihály, felesége Török Sophie (Tanner Ilona) és fogadott lányuk, Babits Ildikó Attila úti lakásuk teraszán 1936. november 15-én. (Wosinsky Mór Megyei Múzeum engedélyével).
Magyar Filmhíradó 1. 1974. január: 90 éve Szekszárdon született Babits Mihály; Városképek, a költő szülőháza, Latinovits Zoltán olvas fel Babits visszaemlékezéseiből.
Budapest irodalmi emlékei II. (1965, rendező: Simon László). Képsor a New York kávéházból, Babits Mihály Haza a telepre című versének részlete éjszakai képekkel.
Magyar Filmhíradó 5. 1969. január: Babits Mihály emléktáblája Rákospalotán.
Magyar Filmhíradó 30. 1975. július: Babits Mihály Emlékmúzeum Esztergomban.
Deák-Sárosi László