a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

​A Görgeyho tunel megtréfálta a császáriakat

gorgeyA hadtörténelem sok érdekes dolgot, vitéz haditettet, nehéz visszavonulást jegyez fel, de olyanról talán csak egyszer emlékezik meg, hogy az ellenség szorongattatásából egy hadosztálynyi erő a föld alá bújva meneküljön el.

Márpedig 1849 vad telén a Feldunai hadtesttől elkalandozó Aulich-hadosztály a Selmecbányán társzekerekre rakott érckészlettel, az utánpótlással és az ágyúkkal egyetemben egy 2,5 méter széles, 35-40 méter hosszú alagúton slisszolt el a több oldalról támadó császáriak elől. Az alagút ma is áll, igaz, egyik bejárata beomlott. Most Görgeyho tunelnek hívják.

gorgey
Görgey, a fővezér

A Selmecbánya környéki csatározások megmutatták a honvédsereg gyengeségeit is, mert a katonák nem igazán elítélhető módon az állandó halálveszedelem okozta stresszt és a menetelések kimerültségét sok alkohollal igyekeztek semlegesíteni. Ez a modern háborúk történetében gyakran előfordult, többek között a dicsőségesen előrenyomuló szovjet hadsereg katonái is mindig megkapták támadás előtt a pálinkaadagjukat. A Selmecbányáról hirtelen kiszorított Guyon Richárd is úgy gondolta, hogy emberei majd a pálinkából merítenek erőt ahhoz, hogy még azon melegében vissza is vegyék a császáriaktól a fontos bányavárost. Hogy aztán mi történt, arról hallgassuk meg inkább a csapatok fővezérét, Görgey Artúrt: „Gróf Guyon ezredes ugyanis – félelem és meggondolás nélkül, mint mindig – alig ért a maga csatavesztett és fáradt hadosztályával Zólyombucsra, máris, kurta pihenés után, vissza akart fordulni Selmecnek, hogy a győztes ellenségnek még aznap visszafizesse a kölcsönt. De minthogy katonáiban ehhez a vállalkozáshoz szinte semmi harci szellemet nem észlelt, a hiányzó vitézséget pálinkával akarta feltámasztani bennük: de az emberek részegek lettek, nem pedig bátrak. A fegyelem, a Guyon-hadosztálynak különben sem legerősebb oldala, annyira megbomlott, hogy a szokásos vaklárma: „Jön az ellenség!” – olyan zavart idézett elő a táborban, hogy nagyobbat egy tökéletes vereség sem válthatott volna ki. A legriadtabbak egészen Besztercebányáig futottak.”

aulich
Az alagút megmentette Aulich hadtestét

Később aztán azt is elismeri a fővezér, hogy mégiscsak jó célt szolgált ez a pálinka, hiszen a szétrebbenő honvédek nagy futásukban átkeltek még a Garam jégzajlásán is, amire józan állapotukban talán nem lettek volna képesek. Az ellenség meg tényleg közel volt már, de mire Bucsra ért, a Guyon-hadosztály különösebb veszteségek nélkül szó szerint befutott már a fősereghez, Besztercebányára. Rosszul állt viszont az Aulich-hadosztály szénája, a csapatokat a Szkalka 1181 méter magas, Görgey szerint is meredek és kopár, akkor még sziklás gerince választotta el a menedéket jelentő Besztercebányától. Amin a fővezér visszaemlékezése szerint a helyiek is csak úgy tudtak télvíz idején átkelni, hogy a gerinc alatt szétszerelték és hátukra vették szánjaikat, majd összerakták újra a túlsó oldalon. Ezt 16-20 ágyúval és a megpakolt társzekerekkel természetesen nem lehetett abszolválni, más megoldást kellett hát keresni.

selmec
A beomlott alagút

Ekkor javasolhatta valaki azt a rövidnek mondható alagutat, amit a 14. századi bányászok azért fúrtak a Szkalka gerince alá, hogy a Besztercebányáról a körmöcbányai királyi pénzverőbe tartó aranyszállítmányokat kockázat nélkül átjuttathassák a gerincen. Mert a főúri rablók és közönséges útonállók miatt akkoriban sem volt idő a szállítóeszközök szétszerelésére és a rakománnyal együtt való áthordására. Ástak egy alagutat hát, ami ugyan időközben beomlott, de két század utász kétnapi munkával kiszélesítette és aládúcolta úgy, hogy 1849. január 25-én át tudott kelni rajta Aulich hadteste, aminek a markukat előre dörzsölő császáriak, Götz vezérőrnagy csapatai így csak a hűlt helyét találták. Görgey felvidéki manőverei – mint tudjuk – sikerrel jártak, a hadtest a tavaszi hadjárat indulása előtt csatlakozott a Tisza mögött gyülekező főerőhöz. Ezek parancsnokságát talán éppen eme manőverek sikere miatt is nemsokára megkapta Görgey.

selmec
A Szkalka ma

Az alagút ezután már csak a második világháború alatt kapott szerepet. Állítólag a fasiszta szlovák állam ellen harcoló szlovák partizánok tanyáztak benne 183 kiló arany és más értékes fémek társaságában, amikhez ki tudja, milyen hőstettek árán jutottak. Egyesek szerint persze az arany csak legenda volt, de az biztos, hogy az alagút az egyik végéről még ma is látogatható, ha arra járnak, láthatják még a honvéd-utászok által berakott dúcokat is.

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2014.06.23. 09:46 • Címke: művelődéstörténet, történelem