a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

Bauhaus konferencia az Átrium Film-Színházban

atriumlead

„Évtizedekre szóló szellemi program” – mottóval hirdeti az Átrium Film-Színház október 13-i Bauhaus tematikával foglalkozó konferenciáját.

Az Átrium Film-Színház épülete Kozma Lajos építész egyik legismertebb munkája. A Május 1. moziként is ismert épület egy évtized után, 2012 őszén Átrium Film-Színház néven nyílt meg újra. A színház működtetői kiemelten fontosnak tartják a Bauhaus eszmeiségét, a művészettörténeti értékeit és a társadalomra gyakorolt hatását. Az intézmény vezetőinek célja, hogy az Átrium egyfajta Bauhaus központtá váljon Budapesten.

bauhaus atrium

Az október 13-i konferencia részletes programja:

17.00-17.4517.00-17.45 Regisztráció és ismerkedés az Átrium Kávézójában
„Mini” Kozma Lajos és Átrium kiállítás a Galérián elhelyezkedő két vitrinben

17.00-17.4517.00-17.45 Épületbejárás „Kozma-módra”
Melyek az eredeti elemek az épületben? Mi köze Gobbi Hildának az épülethez és mikor merült fel először a budai kulturális élet fellendítésének gondolata? Hogyan használható a kalorifer a pincében, és mi lett a titkos kútból? Hogyan követhetjük nyomon a szocializmus korabeli betörő útvonalát és miként hallgassuk ki a színészeket? Tematikus épületbejárás az Átriumban, a színház nyilvános tereinek bemutatása valamint a közönség számára hétköznapokon nem látható kiszolgáló egységek, légjáratok, és az Átrium lakóterének megismerése.

Tervezett séta maximum 30 fővel, érkezési sorrendben, 45 percben. Regisztráció: szervezes@atriumfilmszinhaz.hu
A házbejáráshoz megváltott regisztrációs jegy szükséges

bauhaus kozma

18.00 – 20.3018.00 – 20.30 A Bauhausról
A konferencia előadói, szakmájuk legelismertebbjei közé tartoznak. Somlai Tibor az egyik legfoglalkoztatottabb belsőépítész, Horányi Éva az Iparművészeti Múzeum kiváló muzeológusa és Ferkai András Ybl Miklós-díjas épülettörténész.

18.00 Somlai Tibor: Modern lépcsőházak, előterek és enteriőrök / Az Átrium bemutatása
Somlai Tibor belsőépítész a hazai polgári trandíciókat a modern európai designnal ötvözi. A terek mellett bútorokat is tervez, a bútorokhoz kapcsolódóan ruhakollekcióval is bemutatkozott már. 1980-ban végzett a Magyar Iparművészeti Főiskolán. Azóta tervezi bankok, irodák, üzletek, villák és magánlakások belső tereit. A konferenciára lépcsőházak, előterek és enteriőrök bemutatásával készül színes illusztrációkkal, melyeket az Átrium bemutatása követ, fókuszáltan a belsőépítészeti értékeit kiemelve.

bauhaus atrium
Az Átrium régen

19.00 Horányi Éva: Magyarok és a csőbútorok
A Bauhaus-stílus tárgyi világának emblematikus darabjai a csőbútorok, melyek születésénél meglepően sok magyar művész és üzletember bábáskodott. Az előadás Breuer Marcell, a tárgyalkotó mester tevékenysége mellett igyekszik felsorakoztatni azon alkotókat, aki számottevő szerepet játszottak a csővázas bútorok tervezésében, forgalmazásában, hazai népszerűsítésében. Horányi Éva az Iparművészeti Múzeum bútorgyűjteményének főmuzeológusa, többek között az Art deco és modernizmus című kiállítás (2012) kutárora, valamint a Kozma Lajos modern épületei című könyv szerkesztője.

19.40 Ferkai András: Bauhaus-stílus?
Hazai modern építészetünket sokan Bauhaus-stílusúnak mondják. Az előadás azt vizsgálja, hogy mennyire megalapozott ez az állítás, valóban kimutatható-e a két világháború közötti modern épületeinken a német iskola hatása. Kik azok az építészek, akik bizonyíthatóan kapcsolatban álltak ezzel az intézménnyel, és mennyiben képviselték az ott felmerült gondolatokat? Voltak-e olyan követői, akik csak formákat vettek át? Vajon a Bauhaus volt az egyetlen forrása a korszerű építésnek? S ha nem, akkor melyek a további inspiráló források és milyen arányban hatottak tervezőinkre? E kérdésekre keres választ sok képpel illusztrálva az előadás. Ferkai András Ybl Miklós-díjas építészettörténész, tagja az Építész Kamarának, valamint a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem oktatója.

20.30 – 21.3020.30 – 21.30 A Kávézóban további kiegészítő programok: tematikus film- és fotóvetítés.

Az Átrium Film-Színház programja a Design Hét Budapest 2014 eseménysorozat hivatalos része. Belépőjegy, mely a jegypénztárban, vagy interneten is megvásárolható: felnőttjegy ára 700,-Ft,
diák- illetve nyugdíjasbelépő: 500,-Ft. Az esemény Facebook-meghívója itt található.

Forrás: atriumfilmszinhaz.hu

• Publikálva: 2014.10.02. 10:52 • Címke: építészet

Kapcsolódó írások