a rovat írásai

Nem a rák, méreginjekció végzett a költővel?

Nemzetközi szakértők egy csoportja szerint százszázalékos bizonyossággal kijelenthető, hogy a Nobel-díjas chilei költő, Pablo Neruda halálát nem rák okozta, ahogy azt annak idején a katonai rezsim állította a dél-amerikai országban.

És elindult a nagy íróper

Hatvan éve, 1957. október 25-én kezdődött az 1956-os forradalom utáni Kádár-kormány nagy nemzetközi visszhangot kiváltó koncepciós jogi eljárása, a „nagy íróper″.

Segédmunkásból lett költő

Október 24-én lesz hetvenöt éves Serfőző Simon Kossuth- és József Attila-díjas költő, író.

Ishiguróé a Nobel

Kazuo Ishiguro angol írónak ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely csütörtökön Stockholmban jelentette be döntését.

Hemingway tíz évesen képzeletben Európába utazott

Előkerült Ernest Hemingway első elbeszélése, amelyet még tízéves korában írt. A fikciós útinaplót két Hemingway-kutató, Sandra Spanier és Brewster Chamberlin találta meg egy Key West-i magánarchívumban.

100 éve született Szbó Magda - megemlékezés Debrecenben

Szabó Magda születésének 100. évfordulója alkalmából emlékházat és domborművet avattak az író egykori iskolájában, a debreceni Dóczy gimnáziumban.

Csesztve és Sztregova, Arany és Madách

Madách Imre Irodalmi Napokat tartanak a szlovákiai Alsósztregován és a Nógrád megyei Csesztvén; a pénteki és szombati rendezvény programjait Arany János születésének 200. évfordulója jegyében állították össze, és megemlékeznek a két költő barátságáról is, tájékoztatta az MTI-t a csesztvei Madách Imre Emlékház munkatársa.

Költő elvont gondolatisággal

Hatvan éve, 1957. október 3-án halt meg Szabó Lőrinc Kossuth-díjas költő, műfordító.

Tompa a búslelkű verselő lelkész

Kétszáz éve született Tompa Mihály, népdalokból kiinduló édes-bús elégiák és hazafias versek szerzője. Három település református lelkésze, és Petőfi, majd Arany barátja. Aki végül is három faluban élte le életét, és vetette papírra tekintélyes életművét.

Ma van a magyar dráma napja

A magyar dráma napját 1984 óta rendezik meg Madách Imre Az ember tragédiája című művének 1883. szeptember 21-i ősbemutatójára emlékezve.

King a rémkirály

Nagy valószínűséggel Stephen Edwin King írással tölti 70. születésnapját is. Na jó, mondjuk inkább, hogy azért reggel még bepötyög néhány bekezdést az aktuális műből, és csak azután adja meg magát a nagy napnak. És ünnepelheti, ünnepeltetheti magát, mert valószínűleg ő a világ legismertebb, és legelismertebb élő írója.

Irodalom összes cikke »

Krasznahorkai László esélyes a Man Booker-díjra

man booker lead

Krasznahorkai László is szerepel az idei Nemzetközi Man Booker Díj jelöltjeinek tízes listáján.

A zsűri idén tíz különböző országból választott írókat, Magyarországról, Líbiából (Ibrahim al-Koni), Mozambikból (Mia Couto), Guadeloupe-ból (Maryse Condé), a Dél-afrikai Köztársaságból (Marlene van Niekerk) és a Kongói Köztársaságból (Alain Mabanckou) most először szerepel jelölt a finalisták között. A listán argentin (César Aira), libanoni (Hoda Barakat), indiai (Amitav Ghosh) és amerikai (Fanny Howe) szerző is helyet kapott.

A jelöltek mindegyike most szerepel először a Nemzetközi Man Booker Díj szűkített listáján. A jelöltek névsorát sajtótájékoztató keretében hozták nyilvánosságra kedden a Fokvárosi Egyetemen. A zsűri elnöke, Marina Warner a lista ismertetésekor elmondta: igen szívderítő élményekben volt részük az idei jelöltek műveinek olvasásakor. Mint fogalmazott: „keresztbe-kasul bejártuk a világot, és olyan írók látomásaiba léptünk be, akik rendkívüli élményeket kínálnak”.

krasznahorkai

A Nemzetközi Man Booker-díjat olyan élő alkotó kaphatja meg, aki vagy angol nyelven ír, vagy munkái általában hozzáférhetőek angolul. Az évente kiosztott Man Booker-díjjal szemben a 60 ezer fonttal (24,7 millió forint) járó, kétévente átadott nemzetközi díjat nem egy-egy mű alapján, hanem az író teljes munkássága nyomán ítélik oda.

A díjat 2013-ban az amerikai Lydia Davis, 2011-ben a szintén amerikai Philip Roth, 2009-ben a kanadai Alice Munro, 2007-ben a nigériai Chinua Achebe kapta, alapítása évében, 2005-ben Ismail Kadaré albán író, költő, esszéíró vehette át az elismerést. A hatodik Nemzetközi Man Booker-díj győztesének nevét május 19-én hozzák nyilvánosságra a londoni Viktória és Albert Múzeumban.

MTI

• Publikálva: 2015.03.24. 16:11 • Címke: díj

Digitális Irodalmi Akadémia