a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

A frontkolbásztól a srapnel időzítőjének beállításáig

elso_vilaghaboru_leadA Nagy Háború volt az első olyan nemzetek közötti összecsapás, amelynek eseményei a találmányoknak és a technikai fejlődésnek köszönhetően meglehetős gyorsasággal jutottak el a hátországba, a civilekhez.

A mozgóképet rögzítő kamerák minden fronton megfordultak, repülőre szálltak, de ott voltak a tengereken, és azok alatt is. A háborúról menet közben számos összeállítás született, most egy a MaNDA birtokában lévő német és osztrák-magyar katonák életét bemutató, majdnem 10 perces filmet néztünk végig. Az összeállításban a nyugati és a keleti frontokról kerültek egymás mellé kis filmetűdök, melyeket jobbára a már ismert Messter film, vagy a Sascha Film készített.

video

Az első kis történet egy vízzel telt lövészárkot mutat, ahonnan négy német katona lapátolja ki szorgalmasan egy nagy eső következményét. A történet Németországban, a svájci határ melletti Mühlhausenben folytatódik, ahol egy csúcsos sisakos német századot láthatunk a villamos előtt masírozva. A harcterekről a háború végére eltűnő díszes sisakokat a szokásos vászon borítással védték az időjárástól. Ezután francia foglyok menetét láthatjuk erős német őrzéssel. A felirat szerint a Lillén keresztül szállítandó franciákat dzsidákkal felszerelt lovasok is kísérik, a menetet pedig egy autóval vontatott vöröskeresztes mobil egészségügyi állomás zárja.

A „Franciaországi csatornákon is él az Emden szelleme” felirattal induló tudósításon egy a németek által Emden III. névre keresztelt kis vontatógőzöst látunk munkában. Névadója a német haditengerészet Távol-Keleten, a túlerőben lévő brit, ausztrál és orosz hajók ellen hősiesen küzdő Emden könnyűcirkálója volt. A Karl von Müller parancsnoksága alatt hajózó, hasonló nevű német kisvárosról elnevezett Emdent több tucat sikeres vállalkozása után 1914. november 9-én tette harcképtelenné az ausztrál Sydney cirkáló. A 376 fős legénységből 133 halt hősi halált mikor a kapitány úgy döntött, hogy partra futtatja a szétlőtt, süllyedő hajót. Amelynek roncsai 1950-ig állták a Kókusz-szigeteknél a tenger hullámverését.

emden

Az összeállítás innentől a keleti front eseményeivel foglalkozik, láthatunk egy a fronttól fél kilométerre lévő kötözőhelyet, ahol az orvos könnyedén és gyorsan éppen egy fejsebet lát el. Megismerhetünk egy meglőtt „szanitéc kutyát”, a blöki tudománya abból áll, hogy mindig arra fordul, amerre a gazdája. Ezután egy hegyi patakra épített ideiglenes híd történéseit láthatjuk az átkelő civilekkel és egy itatásra hajtott marhacsordával. Ebbe az anyagba vágták be egy német fogatolt tüzér üteg tüzelőállásba menését is. Ezután megmutatnak egy tüzérségi figyelőt, majd egy beásott löveg mögött láthatjuk, amint egy K.u.K tüzér éppen beállítja a kilövés előtt a srapnelgránátok időzítő szerkezetét.

Jó messziről filmezve láthatunk egy hegyoldalban, szórványos ellenséges tűzben mozgó rajvonalat is, ahonnan szanitécek visznek hátra hordágyon egy-egy sebesültet. Majd a németek tábori mészárszéke következik, ahol éppen kolbászt töltenek és főznek ki a legénységnek. Később még a kamera kedvéért fényes nappal beüzemelnek egy az ellenséges állások („előállások”) megvilágítására szolgáló fényszórót, majd visszatérünk a nyugati frontra, ahol egy német katonák által eklektikus stílusban épített temetői kápolna bemutatásával végződik az összeállítás.

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2015.05.07. 09:55 • Címke: filmhíradók, első világháború 100