a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

​Csehek, németek, Trockij

efg1914 logoHa már volt szó a szónokló Leninről, akkor nézzük meg riválisát, elsőszámú munkatársát, véleményezett utódját, Lev Davidovics Trockijt is, akit Sztálin legnagyobb igyekezete ellenére nem sikerült eltüntetni minden fotográfiáról és mozgóképről. Most egy Dziga Vertov által jegyzett híradófelvételen láthatjuk viszont az Osztrák Magyar Monarchia cseh dezertőreiből alakult Cseh Légió társaságában.

Trockijról rengeteget lehet olvasni és írásai is széles körben ismertek a mai napig. Egyesek szerint a betegeskedő, szellemileg is gyengülő Lenin benne látta az egyik lehetséges utódot, az biztos viszont, hogy Lenin után a legnagyobb tekintéllyel, és múlttal bírt a bolsevikok körében és emellett vitathatatlanul intelligens és tehetséges is volt. Mások szerint ukrajnai zsidó származása miatt sohasem lehetett volna az övé a legfőbb hatalom, de elsőszámú riválisa, Sztálin is nagyon jól taktikázott, mikor gyakorlatilag az egész bolsevik vezetést ellene fordította. Ugyanakkor Trockij is hibázott, mikor nem engedte a XIII. pártkongresszuson felolvasni Lenin politikai végrendeletét, benne a Sztálinra vonatkozó nem éppen hízelgő kitételekkel. Innen egyenes út vezetett a száműzetéséig, és végül Ramón Mércader jégcsákányáig.

Trockij mellett még egy érdekes személyiség is van a híradós összeállításban, mégpedig Angelica Balabanoff, vagy Balabanova, aki a felirat szerint a Zimmerwald-delegáció titkáraként mosolyog a kamerába. Az 1878-ban, tehetős kijevi zsidó családban született Balabanova a világforradalmár tipikus példája, aki az apai szigor és a kijelölt életpálya elől külföldre, a brüsszeli egyetemre szökik. Itt ismerkedik meg a szocialista, kommunista eszmékkel, amikért már Rómában, a helyi szocialistákhoz csatlakozva száll harcba. Az 1917-es puccs és hatalomátvétel hírére Szentpétervárra utazik, csatlakozik Lenin közvetlen munkatársaihoz és a Komintern titkáraként is funkcionál – talán erre az elfoglaltságára utal a híradás felirata is. Balabanova elvtársnő egyébként, mikor már lehetett látni, hogy milyen irányban tartanak a dolgok, a bolsevik diktatúra kritikusa lesz, és vissza is költözik Rómába. Ahonnan a fasizmus és a második világháború miatt előbb Párizsba, majd pedig New Yorkba menekül és a fegyverek elhallgatása után tér csak vissza választott hazájába. Ahol tovább politizál a baloldalon, egészen haláláig nagy aktivitással.

trockij
A képre kattintva juthat el a filmig

Az összeállítás harmadik, kuriózum értékű filmkockáin a Moszkvától 560 kilométerre délkeletre lévő Penzában a Cseh Légiót láthatjuk, amint a szónokló Trockijt hallgatja. A Monarchia hadseregében harcoló, önállóságról álmodozó csehek már a Nagy Háború kitörése után folyamatosan álltak át az ellenfélhez, leginkább az oroszokhoz, de a szerbekhez és az olaszokhoz is. Így 1916-ra már egy dandárnyi, tehát három ezrednyi cseh katona volt az orosz oldalon, 1917 nyarára pedig létszámuk elérte a 40 ezer főt. Ez a komplett kis hadsereg a polgárháború idején Kolcsak és a vörösök mellett is harcolt, így kerülhetett bele a tudósításba. Ezidőtájt ők ellenőrizték a transzszibériai vasútvonalat, amivel élet és halál urai lettek a térségben. Megkaparintották a hét vagonnyi cári aranykincset is, amiből állítólag egyet a saját céljaikra fordítottak. Az is megesett, hogy osztrák és magyar hadifoglyokkal erőszakoskodtak, és gyilkosságok is történtek. Végül többségük Vlagyivosztokon át elhagyta Oroszországot és hajóval tért vissza Európába.

Ugyancsak izgalmasak a Filmarchiv Austria által digitalizált híradóösszeállítás végén szereplő kijevi képsorok. Bulgakov első regényében, a Fehér Gárdában is érintett eseményt láthatunk, a német csapatok parádézását az ukrán fővárosban. A jeles író műve ugyan 1918 telén, a németek kivonulása után, a bolsevikok és Petljura erőinek harcai közben játszódik, de Bulgakov ír a németekről is. Emellett a moszkvai sorbaállásokat mutató képsorok is érdekesek lehetnek, ahogy az emberek, férfiak, asszonyok és gyerekek a moszkvai pályaudvarra befutó tejszállítmányokra várnak. Mert nagy volt az éhínség, de ez már a sokadik történet lenne ebben az írásban.

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2015.09.03. 11:12 • Címke: filmhíradók, europeana, efg1914, első világháború 100