a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

A nap, ami után a fűnyírók téli álomra hajtják fejüket

mihaly_leadSzeptember végére hűvösek lesznek az éjszakák, az Alpokban 1200-1300 méter fölött már havazni is szokott. A hegyi szállások, esztenák kiürülnek, a pásztorok és segítőik a nyájakkal együtt megindulnak a völgyekben fekvő falvakba.

Mert közelít a tél, a faggyal, hóval együtt jönnek a farkasok is, menni kell. Hogy aztán Szent Mihály napja éppen szeptember 29-re, erre az időszakra esik, annak, akár csak Szent Györgynek, nincs nagyon köze a pásztorokhoz. Azaz, valamennyi mégis csak van, hiszen az olasz csizma sarkantyúját adó a Monte Gargano hegységben (1055 méter a legmagasabb pontja) jelent meg 495-ben Mihály arkangyal, ahol pásztorok egy tilosba tévedt bikára lőttek rá, de a nyílvessző visszapattant róla, megsebezvén az egyik embert. Midőn ezt jelentették az illetékes püspöknek, az mindjárt tudta, hogy történni fog valami.

mihaly3
Az Utolsó Ítélet – Szent Mihály arkangyal megméri lelkeket és a kárhozottakat a Pokolba irányítja (forrás: Wikipedia)

És lám, meg is jelent neki a nyilazás után három nappal Szent Mihály, aki templomépítésre kapacitálta a jó püspököt. Aki készséggel engedelmeskedett, mert tisztában volt azzal, hogy Mihály nem csak a hét arkangyal egyike, hanem közülük is a leghatalmasabb, az égi seregek vezére, aki Isten helytartójaként, hadvezéreként vezette a lázadó angyalok elleni égi ütközetet. Mikor is lándzsájával átszúrta a pártütők vezérét, Lucifert, ezután pedig letaszította a mélybe. Hogy aztán majd a végítélet előtt meg eloldja láncairól, hogy kitombolhassa magát még egyszer utoljára. Mert Mihály az Utolsó Ítélet angyala is, akit a kivont, néha lángoló kard mellett éppen ezért mérleggel is szoktak ábrázolni. Ó az, aki a túlvilágra való átkelésben segíti a lelkeket és még csak pénzt sem kér érte, mind Kháron, a garasos ladikos.

mihaly
Ikon, Szentpétervár (forrás: Wikipedia)

Nem véletlenül hívják a magyarok a koporsó temetőben való hordozását megkönnyítő eszközt, a két rúdra keresztbe fektetett deszkákat, Szent Mihály lovának. Amit az egyes megfigyelések szerint amúgy a tavasz első heteiben sűrűn van munkában, mert valami miatt akkor halnak meg a legtöbben az idősek közül. Ősszel, szeptember végén a hegyi legelőkről való behajtás és elszámolás mellett még javában zajlik a betakarítás vidéken, törik a kukoricát, szedik a takarmányrépát és ha megkésnek vele, akkor a krumplit is. Aki őszi árpát, vagy búzát akar vetni, annak is igyekeznie kell, mert a megfigyelések szerint szeptember vége, október eleje, tehát az arkangyal ünnepének környéke erre a legjobb időszak.

mihaly2
Magyar festő műve, 1686 körül, Pannonhalma (forrás: Főapátsági gyűjtemények)

És végül Szent Mihály napjának eljövetele jó hír a mai kor emberének is, hiszen októberben már nem nagyon nő a fű, el lehet tenni a fűnyírót, nem kell minden szombaton tologatni csak azért, mert a szomszédok is ezt csinálják. No de Szent Mihály ezzel nyilván nem foglalkozik, olyan fajsúlyú eseményeknél van ő inkább jelen, mint amikor I. Leó pápa a hun Attila elé sietett Ravennához 452-ben. Ahol a két méltóság megbeszéléseit állítólag beavatkozásra készen, felettük lebegve követte figyelemmel az arkangyal. Vagy 590-ben, amikor egy árvíz miatt kialakuló pestisjárvány alatt jelent meg a Hadrianus mauzóleuma felett, és Nagy Szent Gergely látta, hogy visszadugja hüvelyébe félelmetes pallosát. Akkor a pestisben elhunyt Pelágiusz utódjául frissen megválasztott pápa egyből tudta, hogy fellélegezhetnek, itt a vége a járványnak. Azóta nevezik a nagy császár síremlékét Angyalvárnak.

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2015.09.29. 12:35