Országos hatókörű kulturális logisztikai, valamint digitalizációs központ, egy „igazi kultúrgyár″ épülhet fel a volt 11-es huszárlaktanya műemléki védettség alatt álló épületeit is megújítva Szombathelyen – közölte csütörtökön Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP), Szombathely polgármestere.
Kedves Olvasó! Mindenek előtt köszönjük, hogy a kultúrával foglalkozó számos internetes oldal közül bennünket is érdeklődéssel lapozott. A MaNDA, mint közintézmény feldarabolása után e honlap kiadója a Forum Hungaricum Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság lett, feladata pedig az archívum gyarapodásának bemutatása, cégünk törekvéseinek ismertetése. Ezekhez a célokhoz egy új felületet készítettünk, ahol mindig elérhető lesz a most búcsúzó mandarchiv.hu is.
Hát, ha már egyszer eljutottunk Tihanyba, nem mehetünk el szó nélkül a félsziget legismertebb attrakciója, a visszhang mellett sem. Ami minden ellenkező híresztelés ellenére működik, és egészen pontosan hét egymás után gyorsan elhadart szót képes „visszamondani” a templom fala. Például azt, hogy „Hazádnak rendületlenül légy híve, óh magyar!”
Huszonhárom percben mutatta be az Echo Televízió a Forum Hungaricum Nonprofit Kft. által működtetett két ózdi intézményt, a Nemzeti Filmtörténeti Élményparkot és a Digitális Erőművet. Az október 14-én, szombaton adásba kerülő műsorban az építész tervező mellett megszólalt a két intézmény és a Forum Hungaricum vezetője is.
Sok szó esett már ezen a felületen a két világháború közti falu életéről. Megismerhettük a tisztségviselőket, a falu tekintélyeit és mesterembereit is. Csak még magáról a parasztról, a falu lakójáról nem nagyon esett szó. Pedig ők adták akkoriban az ország lakosságának legnagyobb részét. Nézzük hát meg, mit csinált a magyar földműves az esztendő hónapjaiban. Nézzük meg már csak azért is, mert ez is egy elsüllyedt világ, azok a tevékenységek, szokások rég a múlté lettek, amik meghatározták a falusi ember életét akkoriban.
Nem is ez a korsó az érdekes most nekünk, bár egészen szép darab. Hanem a megtalálójával, Dornyay/Darnay Bélával foglalkozunk most. Aki amerre járt, mindenütt múzeumot alapított. Emellett 11 évig áldozópap is volt, és piarista szerzetes.
A jó Károly Róbert királyunk pedig annyi mindent tett itt, hogy azt kár is lenne egy cikkbe belezsúfolni. Hogy aztán némi képet kapjunk a 14. század elejének magyarországi viszonyairól, nézzük csak meg jobban az első vegyesházi uralkodónk hatalomra jutását.
Hogy mikor találkozhatott a Túrkevéről induló szobrász, Finta Sándor Walt Whitman költészetével, azt nem lehet tudni biztosan. A Szabó Lőrinc, Babits és Füst Milán által is fordított verseit leginkább eredetiben, angolul olvashatta, hiszen 1923-tól New Yorkban élt. Az viszont biztos, hogy tetszett neki ez a fajta költészet, ezért is készülhetett el a túrkevei Finta Múzeum által most 3D-ben tanulmányozható kis éremmel.
Gyulaffy kapitány uram Csobánca után illenék szólni Tihany váráról,
pontosabban várairól is. Mert a félszigeten már 5000 évvel ezelőtt állt
egy földsánc, s rómaiak pedig az átkelő védelmére őrtornyot emeltek, és
ez így ment tovább egészen 1683-ig, amikor Tihany a töröknek mindig
sikeresen ellenálló földvára a levegőbe repült. Vagy eltalicskázták.
A két világháború közötti falu egyik fontos közintézménye volt az éppen idén 150 éves Magyar Királyi Posta által fenntartott és működtetett postahivatal. Ahol a távíróval párhuzamosan a telefon is működött, ahol fel lehetett adni a leveleket és a táviratokat. Amiket aztán „házhoz is szállított” a postás, akit kézbesítőnek is neveztek. Az első emancipált munkahelyek egyike volt, a postáskisasszony kezelte az elektronikus masinákat, de ki is hordta a leveleket, ha nem volt önálló kézbesítője a hivatalnak.
III. Béla királyunkról pedig csak jót mondhatunk, konszenzus van arról a történészek között, hogy az ő uralkodása alatt volt a legerősebb, leghatalmasabb az Árpád-ház. Magyarország pedig – legalábbis a királyi bevételeket tekintve – megelőzte Franciaországot és Angliát is.
A programot Kövér László, az Országgyűlés elnöke idén ötödik alkalommal hirdette meg, a pályázatra a következő országokból lehetett jelentkezni: Horvátország, Magyarország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Ukrajna. Vendéglátóként az Országgyűlési Könyvtár biztosította a program szakmai hátterét és intézményes kereteit. A rendkívül színes program célja Kárpát-medencei fiatal magyar könyvtárosok közös munkavégzésének, tapasztalatcseréjének, szakmai együttműködésének támogatása. A résztvevőknek az Országgyűlési Könyvtárban eltöltött egy hónap során lehetősége nyílt a könyvtár és a hazai könyvtári rendszer tanulmányozására, saját szakmai tevékenységük bemutatására, kapcsolatépítésre, valamint az Országgyűlés munkájába való betekintésre. A program során számos egyetemi, megyei, fiók és más könyvtárak mellett különböző kulturális intézményeket látogatnak meg a résztvevők. Október 3. és november 6. között nyolc határon túli és két magyarországi fiatal könyvtáros kapott lehetőséget arra, hogy részt vegyen az ösztöndíjprogramban. Az idei év egyik újdonsága, hogy a nyertes pályázók mellett a szereplők köre bővült kilenc, budapesti könyvtárak által delegált kollégával. A MaNDÁba érkező ösztöndíjasok első programja a filmarchívum országos feladatkörű nyilvános szakkönyvtárának gyűjteményével, integrált könyvtári rendszerével, valamint a könyvtár digitalizálási tevékenységeinek megismerésével telt.
Ösztöndíjasok a MaNDA szakkönyvtárában (fotó: Villám Judit, Országgyűlési Könyvtár)
Nagy sikert arattak az ajándékba elvihető intézmény saját filmes időszaki kiadványai, volt olyan marosvásárhelyi könyvtáros, aki a könyvtára számára több kötetnyi Filmévkönyvet vitt haza magával Székelyföldre. A könyvtár látogatása után a résztvevőket a MaNDA főépületében található nagyvetítőben Fejes Katalin megbízott filmarchívumi főigazgató-helyettes köszöntötte.
Ösztöndíjasok a MaNDA nagyvetítőjében (fotó: Villám Judit, Országgyűlési Könyvtár)
A program folytatása egy körséta volt az archívumban, melyben bemutatásra került a Filmintézet gyűjtőköre, raktározási technikája, valamint a látogatók megtekinthették, hogy a sérült filmalkotásokat a MaNDA saját filmátíró műhelyében hogyan restaurálják.
Archívumi körséta (fotó: Villám Judit, Országgyűlési Könyvtár)
Séta utáni rövid kávészünetet követően szakmai előadások hangzottak el a MaNDA koordináló szerepéről az Országos Kulturális Digitalizációs Közfoglalkoztatási Programban, a MaNDA adatbázisáról, részletezve az adatszerkezeteket, metaadatstruktúrákat és az automatizált lekérdezéseket, külön kitérve az európai elektronikus könyvtár, az Europeana felé történő adatszolgáltatásra. Végezetül a MaNDA adatbázisának egyik különleges dokumentumtípusának tételei kerültek prezentálásra, ezek a forgatható, nagyítható és forgatható 3D modellek, amelyek segítségével a múzeumi tárgyakat virtuálisan „kézbe vehetjük”. A program zárásaként Dáloky János 1940-ben készített érdekes snittfilmje, a Látta-e már Budapestet télen? című műve került vetítésre, melyhez a zenét Vincze Ottó írta. A filmnek az alkotók a Jazz-fantázia a hóban alcímet adták, s ehhez a zenei meghatározáshoz Kerti Lajos felvételeinek összevágásakor is tartották magukat. A Magyar Filmiroda gyártásában készült rövidfilm egyike a kor legérdekesebb alkotásainak.
A kitartóbb könyvtárosok közül páran kedvet kaptak, és még a MaNDA hétköznap esténkénti ingyenes Filmklubja vetítésére is itt maradtak. Az ösztöndíjas fiatal könyvtárosok még egy hetet töltenek a fővárosban, majd friss tapasztalatokkal, új szakmai kapcsolatokkal és számos maradandó élménnyel tele öt különböző ország különböző feladatkörű könyvtáraiba térnek vissza. Speciális helyzet az övék: külön országokban dolgoznak, mégis egy nemzet tagjai. Egyszerre kell megélniük a könyvtárak jelenlegi paradigmaváltási folyamatát; mindannyiukat egyformán érinti az informatika térnyerése a könyvtárügyben, és egymással együttműködve kell haladniuk vele.
Bízunk benne, hogy a Könyvtár, ami összeköt programsorozatot jövő évben is meghirdetik és a résztvevők Budapesten eltöltött egy hónapjából egy nap szintén a MaNDA látogatásával fog telni.
Szüts Etele
Egységes Nemzeti Oktatási és Kulturális Térinformációs Rendszer – Információk: tevékenység, képgaléria, rendezvények, dokumentumok.
Harcmezők – A játékot fejleszette a Történelmi Animációs Egyesület. Kapcsolat: Baltavári Tamás, 30-853302230-8533022, tamas.baltavari@hotmail.com
Uralkodó, akit háromszor koronáztak meg – A 12 éves Caroberto a délvidéki Frangepánok, Subicsok és Babonicsok lefizetése után partra is száll Dalmáciában, és elindul Buda felé. Még tart a menetelés, amikor III. András hirtelen elhalálozik, így aztán Bicskei Gergely esztergomi érsek meg is koronázza valami sebtében előkerített koronával a 13 éves ifjút. Ez volt Károly Róbert első megkoronázása, amit még kettő követett.