a rovat írásai

Nem a rák, méreginjekció végzett a költővel?

Nemzetközi szakértők egy csoportja szerint százszázalékos bizonyossággal kijelenthető, hogy a Nobel-díjas chilei költő, Pablo Neruda halálát nem rák okozta, ahogy azt annak idején a katonai rezsim állította a dél-amerikai országban.

És elindult a nagy íróper

Hatvan éve, 1957. október 25-én kezdődött az 1956-os forradalom utáni Kádár-kormány nagy nemzetközi visszhangot kiváltó koncepciós jogi eljárása, a „nagy íróper″.

Segédmunkásból lett költő

Október 24-én lesz hetvenöt éves Serfőző Simon Kossuth- és József Attila-díjas költő, író.

Ishiguróé a Nobel

Kazuo Ishiguro angol írónak ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely csütörtökön Stockholmban jelentette be döntését.

Hemingway tíz évesen képzeletben Európába utazott

Előkerült Ernest Hemingway első elbeszélése, amelyet még tízéves korában írt. A fikciós útinaplót két Hemingway-kutató, Sandra Spanier és Brewster Chamberlin találta meg egy Key West-i magánarchívumban.

100 éve született Szbó Magda - megemlékezés Debrecenben

Szabó Magda születésének 100. évfordulója alkalmából emlékházat és domborművet avattak az író egykori iskolájában, a debreceni Dóczy gimnáziumban.

Csesztve és Sztregova, Arany és Madách

Madách Imre Irodalmi Napokat tartanak a szlovákiai Alsósztregován és a Nógrád megyei Csesztvén; a pénteki és szombati rendezvény programjait Arany János születésének 200. évfordulója jegyében állították össze, és megemlékeznek a két költő barátságáról is, tájékoztatta az MTI-t a csesztvei Madách Imre Emlékház munkatársa.

Költő elvont gondolatisággal

Hatvan éve, 1957. október 3-án halt meg Szabó Lőrinc Kossuth-díjas költő, műfordító.

Tompa a búslelkű verselő lelkész

Kétszáz éve született Tompa Mihály, népdalokból kiinduló édes-bús elégiák és hazafias versek szerzője. Három település református lelkésze, és Petőfi, majd Arany barátja. Aki végül is három faluban élte le életét, és vetette papírra tekintélyes életművét.

Ma van a magyar dráma napja

A magyar dráma napját 1984 óta rendezik meg Madách Imre Az ember tragédiája című művének 1883. szeptember 21-i ősbemutatójára emlékezve.

King a rémkirály

Nagy valószínűséggel Stephen Edwin King írással tölti 70. születésnapját is. Na jó, mondjuk inkább, hogy azért reggel még bepötyög néhány bekezdést az aktuális műből, és csak azután adja meg magát a nagy napnak. És ünnepelheti, ünnepeltetheti magát, mert valószínűleg ő a világ legismertebb, és legelismertebb élő írója.

Irodalom összes cikke »

​Költő huszárfőhadnagy, botanikus rendőrkapitány

fazekas_mihalyHuszárfőhadnagy és költő, egyházi gondnok és botanikus, városi főpénztáros, esküdt és rendőrkapitány. És a Ludas Matyi szerzője. Ha az előbbiekből nem is, e hexameterekben írt elbeszélő költemény kapcsán talán minden olvasónk tudja, hogy a 250 éve született Fazekas Mihályról lesz szó.

Aki amellett, hogy az ország legjobb gimnáziumának névadója, az egyik legismertebb magyar rajzfilm alaptörténetének papírra vetője is – hogy a kevésbé, vagy más irányban tájékozottaknak is mondjunk valamit. (S mivel Filmintézet is vagyunk, el kell mondanunk azt, hogy az első színes magyar film is Fazekas Mihály történetéből készült.)

Mert a tanulás az fontos dolog, tudta ezt Fazekas Mihály csontkovács és állatorvos apja is, aki a híres református kollégiumba járatta gyermekét. Pedig az nem sok kedvet érzett a sok holt betűhöz, fölösleges tudományhoz, be is állt 16 évesen huszárnak és egy galíciai garnizon lett hosszú ideig otthona, hogy aztán altisztként Moldvában harcoljon majd a török ellen. A hadnagyi rangot a francia forradalom évében szerzi meg 23 évesen Fazekas, aki nemsokára már a nyugati hadszíntéren küzd a bécsi uralkodó érdekeiért és a forradalom terjedése ellen. 1789-ben jelenik meg nyomtatásban első verse is, mi mást is írhatna ezekben az időkben, mint harci indulókat. 1796-ban, nem sokkal a főhadnagyi kinevezése után elege lesz az öldöklésből (különösen véres összeütközések ideje ez), lemond rangjáról és hazaköltözik szülővárosába. Ahol gazdálkodni kezd az örökölt birtokon, és az úri passziónak tartott költősködés mellett a botanika terén gyűjt és ad át ismereteket. Világlátott emberhez méltóan a helyi közéletben is kamatoztatja tapasztalatait, irányítja a kollégium, majd később az egész város pénzügyeit, szervezi a leégett nagytemplom újjáépítését. Városi esküdt és egyházi gondnok, a rendőrség megszervezője és első városi kapitánya.

fazekas_fuveskonyv
Diószegi Sámuel és Fazekas Mihály füvészkönyvének címlapja (forrás: OSZK)

Már így is kerek lenne ez a történet, de a tudomány terén is említésre valót alkot a sógorával, Diószegi Sámuel böszörményi lelkésszel közösen írt és 1807-ben nyomtatásba került Magyar Füvészkönyvével. Ami ugyan nem vezeti az eladási listákat, ugyanakkor viszont megalapozzák vele a magyar botanikai szaknyelvet. A debreceni füvészkert megtervezése és szervezése mellett Fazekas még ír csillagászati népszerűsítő művet is, de mégis csak költészetéről ismerjük őt. Poétaként a 18. század utolsó éveiben, 1805-ig, a barát Csokonai Vitéz Mihály haláláig írja meg életművét. A katonáskodás közben szerzett tapasztalatokon alapuló népies hangvételt sikeresen jeleníti meg antik versformák segítségével. A francia hadszíntérről pedig a felvilágosult eszmék is hazaérkeznek vele, így együtt is van minden a Lúdas Matyihoz, melynek sikere akkora, hogy már kéziratban megismeri az ország. El is lopják tőle, Bécsben jelenik meg először 1815-ben névtelenül, amit két év múlva követ csak a szerző saját, átdolgozott kiadása.

ludas_matyi_1815
Az 1815-ös kiadás címlapja (forrás: Wikipedia)

Magyarországon pedig 1931-ben, a koleralázadás évében jelenik meg a mű, amit így sokan a nemesi rend elleni merényletnek tartanak. A Kazinczy Ferenc által Csokonainak javasolt sírfelirat egy sorát („Árkádiában éltem én is!”) pedig az öntudatos debreceni polgárok nehezményezték, Fazekas válaszolgatott tehát névtelenül az egykori barátnak, így alakult, bonyolódott 1806-ban és 1807-ben az Árkádia-per. De ez már egy másik történet, Fazekasé pedig úgy ér véget, hogy birtokait 80 holdra gyarapítván, köztisztelettől övezve, ugyanakkor utolsó éveiben a katonaéletből hozott csúz és gyomorbaj által kínozva hal meg 1828 februárjában.

fazekas_sir
forrás: Wikipedia

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2016.01.05. 14:09 • Címke: évforduló

Digitális Irodalmi Akadémia