a rovat írásai

Nem a rák, méreginjekció végzett a költővel?

Nemzetközi szakértők egy csoportja szerint százszázalékos bizonyossággal kijelenthető, hogy a Nobel-díjas chilei költő, Pablo Neruda halálát nem rák okozta, ahogy azt annak idején a katonai rezsim állította a dél-amerikai országban.

És elindult a nagy íróper

Hatvan éve, 1957. október 25-én kezdődött az 1956-os forradalom utáni Kádár-kormány nagy nemzetközi visszhangot kiváltó koncepciós jogi eljárása, a „nagy íróper″.

Segédmunkásból lett költő

Október 24-én lesz hetvenöt éves Serfőző Simon Kossuth- és József Attila-díjas költő, író.

Ishiguróé a Nobel

Kazuo Ishiguro angol írónak ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely csütörtökön Stockholmban jelentette be döntését.

Hemingway tíz évesen képzeletben Európába utazott

Előkerült Ernest Hemingway első elbeszélése, amelyet még tízéves korában írt. A fikciós útinaplót két Hemingway-kutató, Sandra Spanier és Brewster Chamberlin találta meg egy Key West-i magánarchívumban.

100 éve született Szbó Magda - megemlékezés Debrecenben

Szabó Magda születésének 100. évfordulója alkalmából emlékházat és domborművet avattak az író egykori iskolájában, a debreceni Dóczy gimnáziumban.

Csesztve és Sztregova, Arany és Madách

Madách Imre Irodalmi Napokat tartanak a szlovákiai Alsósztregován és a Nógrád megyei Csesztvén; a pénteki és szombati rendezvény programjait Arany János születésének 200. évfordulója jegyében állították össze, és megemlékeznek a két költő barátságáról is, tájékoztatta az MTI-t a csesztvei Madách Imre Emlékház munkatársa.

Költő elvont gondolatisággal

Hatvan éve, 1957. október 3-án halt meg Szabó Lőrinc Kossuth-díjas költő, műfordító.

Tompa a búslelkű verselő lelkész

Kétszáz éve született Tompa Mihály, népdalokból kiinduló édes-bús elégiák és hazafias versek szerzője. Három település református lelkésze, és Petőfi, majd Arany barátja. Aki végül is három faluban élte le életét, és vetette papírra tekintélyes életművét.

Ma van a magyar dráma napja

A magyar dráma napját 1984 óta rendezik meg Madách Imre Az ember tragédiája című művének 1883. szeptember 21-i ősbemutatójára emlékezve.

King a rémkirály

Nagy valószínűséggel Stephen Edwin King írással tölti 70. születésnapját is. Na jó, mondjuk inkább, hogy azért reggel még bepötyög néhány bekezdést az aktuális műből, és csak azután adja meg magát a nagy napnak. És ünnepelheti, ünnepeltetheti magát, mert valószínűleg ő a világ legismertebb, és legelismertebb élő írója.

Irodalom összes cikke »

Cervantes 400

cervantes lead

Eddig még soha, sehol be nem mutatott tárgyi emlékek is szerepelnek a spanyol nemzeti könyvtár pénteken nyíló nagyszabású kiállításán, amellyel kezdetét veszi a Don Quijote világhírű írójának, Miguel de Cervantes halálának 400. évfordulója alkalmából meghirdetett emlékév Spanyolországban.

A Miguel de Cervantes: élőből legendává (1616-2016) című tárlattal a társadalom „rendezi az adósságát” az spanyol irodalom óriása felé, akinek eddig még sosem rendeztek ilyen jelentőségű kiállítást – mondta José Manuel Lucía Megías egyetemi tanár, az Asociación de Cervantistas tiszteletbeli elnöke azon a tájékoztatón, amelyet a megnyitó előtti napon tartottak a sajtó számára. A szakember szerint a kiállítással az a céljuk, hogy „leemeljék a piedesztálról” és a mai emberekhez közel hozzák Cervantest, akiről mindenkiben él egy kép, miközben fő művét, a Don Quijotét valójában csak kevesen olvasták. Az íróhoz köthető több mint 200 kiállítási tárgy között szerepel például Cervantes eredeti keresztlevele, amelyet szülővárosa, Alcalá de Henares adott kölcsön az alkalomra, és a madridi Trinitarias kolostor halotti könyve, amelybe bejegyezték az író halálát 1616-ban. Bemutatnak továbbá 11 dokumentumot eredeti aláírással az 1582 és 1589 közötti időszakból, amikor Cervantes élelmezési biztosként, majd vámszedőként közhivatalt töltött be.

cervantes
A program további részletei itt

A madridi nemzeti könyvtár őrzi a világ legnagyobb, több mint 25 ezer darabból álló Cervantes-gyűjteményét, erre a tárlatra már több mint két éve készülnek – mondta el Ana Santos, az intézmény igazgatója, aki szerint a kiállítás elmeséli, hogy miként épült fel Cervantes mítosza és vált a spanyol nyelv és nemzet szimbólumává. A Cervantes-emlékév keretében világszerte 229 hivatalos rendezvényt tartanak, amelyeket egyfajta online programfüzetként a program weboldalán gyűjtötték össze. Minden kulturális műfajban megidézik a szerző alakját: színházi előadások, filmek, koncertek, irodalmi estek, kiállítások szólnak majd Cervantesről egészen 2017 júliusáig. Spanyolország együttműködik az Egyesült Királysággal is, ahol William Shakespeare halálának 400. évfordulójára emlékeznek.

MTI

• Publikálva: 2016.03.04. 02:02 • Címke: évforduló, hír

Digitális Irodalmi Akadémia