a rovat írásai

Nem a rák, méreginjekció végzett a költővel?

Nemzetközi szakértők egy csoportja szerint százszázalékos bizonyossággal kijelenthető, hogy a Nobel-díjas chilei költő, Pablo Neruda halálát nem rák okozta, ahogy azt annak idején a katonai rezsim állította a dél-amerikai országban.

És elindult a nagy íróper

Hatvan éve, 1957. október 25-én kezdődött az 1956-os forradalom utáni Kádár-kormány nagy nemzetközi visszhangot kiváltó koncepciós jogi eljárása, a „nagy íróper″.

Segédmunkásból lett költő

Október 24-én lesz hetvenöt éves Serfőző Simon Kossuth- és József Attila-díjas költő, író.

Ishiguróé a Nobel

Kazuo Ishiguro angol írónak ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely csütörtökön Stockholmban jelentette be döntését.

Hemingway tíz évesen képzeletben Európába utazott

Előkerült Ernest Hemingway első elbeszélése, amelyet még tízéves korában írt. A fikciós útinaplót két Hemingway-kutató, Sandra Spanier és Brewster Chamberlin találta meg egy Key West-i magánarchívumban.

100 éve született Szbó Magda - megemlékezés Debrecenben

Szabó Magda születésének 100. évfordulója alkalmából emlékházat és domborművet avattak az író egykori iskolájában, a debreceni Dóczy gimnáziumban.

Csesztve és Sztregova, Arany és Madách

Madách Imre Irodalmi Napokat tartanak a szlovákiai Alsósztregován és a Nógrád megyei Csesztvén; a pénteki és szombati rendezvény programjait Arany János születésének 200. évfordulója jegyében állították össze, és megemlékeznek a két költő barátságáról is, tájékoztatta az MTI-t a csesztvei Madách Imre Emlékház munkatársa.

Költő elvont gondolatisággal

Hatvan éve, 1957. október 3-án halt meg Szabó Lőrinc Kossuth-díjas költő, műfordító.

Tompa a búslelkű verselő lelkész

Kétszáz éve született Tompa Mihály, népdalokból kiinduló édes-bús elégiák és hazafias versek szerzője. Három település református lelkésze, és Petőfi, majd Arany barátja. Aki végül is három faluban élte le életét, és vetette papírra tekintélyes életművét.

Ma van a magyar dráma napja

A magyar dráma napját 1984 óta rendezik meg Madách Imre Az ember tragédiája című művének 1883. szeptember 21-i ősbemutatójára emlékezve.

King a rémkirály

Nagy valószínűséggel Stephen Edwin King írással tölti 70. születésnapját is. Na jó, mondjuk inkább, hogy azért reggel még bepötyög néhány bekezdést az aktuális műből, és csak azután adja meg magát a nagy napnak. És ünnepelheti, ünnepeltetheti magát, mert valószínűleg ő a világ legismertebb, és legelismertebb élő írója.

Irodalom összes cikke »

​A pápa is példálózott hőseivel – 40 éve halt meg Tolkien

tolien leadNem is értem, hogyan bukkant rá az én jó keresztanyám, akinek egy traktoros feleségeként hat elemije volt, 1981 tavaszán a A Gyűrűk Urára egy vidéki városka könyvesboltjában.

Az biztos, hogy könyves asszony volt, még a Sorstalanságot is elolvasta, de Tolkienről nem hallhatott, a nagy mű híre aligha juthatott el az akkoriban még szögesdróttal és elektromos riasztóval is elzárt Pinkamindszentre. Különben is Tolkien 1973. szeptember 2-án meghalt, a Réz Ádám által megkezdett, majd Göncz Árpád által befejezett fordítás 1981 húsvétja előtt került csak a magyar könyvesboltokba. És az éppen egy évvel ezelőtt eltávozott parasztasszony jóvoltából a kezembe is, mert úgy látta jónak, hogy gimnazista keresztfiát jó könyvekkel ajándékozza meg a nagy ünnepeken. Aki aztán – talán az akkori csúf idő miatt – a húsvéti szünetet olvasással töltötte, amit csak a családi étkezések és az alvás idejére szakított félbe. Így szaladt végig néhány nap alatt a három nem éppen vékony könyvön, és amikor a végére ért, el is szomorodott rendesen, hogy elfogyott a nagy és szép mese.

tolkienfiatalon
Tolkien fiatalon

Amelyet a dél-afrikai születésű és oxfordi iskolázottságú nyelvészprofesszor és filológus, John Ronald Reuel Tolkien 16 évig írt egyfolytában. No jó, csinált azért mást is korábban és menet közben, többek között megjárta az első világháború lövészárkait, oxfordi tanárként mesterséges nyelvet fabrikált, és meséket is írogatott felcseperedő gyermekeinek. Ezekből nőtte aztán ki magát első, Magyarországon szinte teljesen visszhangtalan regénye, A babó. Az 1937. szeptemberi megjelenés után, biztosan a kedvező fogadtatás hatására is, Tolkien hozzáfogott a folytatás, A Gyűrűk Ura megírásának. Amivel valami olyat alkotott, amihez hasonlót még író soha. A Gyűrűk Ura állítólag a múlt század legnagyobb példányszámban kiadott könyve, ami már önmagában beszédes adat. 16 év alatt akárhogy is nézzük, volt idő tökéleteset alkotni. Sőt, – mint ahogyan A babóhoz is – térképeket, illusztrációkat és festményeket is készített. Nem beszélve arról, hogy a saját maga által főművének tartott A szilmarilokon is folyamatosan, már az első világháborútól kezdve dolgozott. (A szilmarilokat végül legkisebb fia tette kiadhatóvá, átlagos rajongóknak csak az ötödik részét ajánlanám, amelynek ismerete nem árt a két nagyregényhez sem.)

gyurukura1-3
Az első kiadás

Szokták azt is emlegetni, hogy a Tolkien által alkotott világ nem jöhetett volna létre a szerző katolicizmusa, mély vallásossága nélkül. Aminek eredetét rajongva szeretett és 12 éves korában elvesztett édesanyjánál kell keresnünk. A Jó fáradságos, megpróbáltatásokkal teli diadala a Rossz fölött a legtöbb világvallás tanaiban fellelhető, az viszont, hogy a Jó végső győzelméhez éppen a legkisebbek és a leggyámoltalanabbak hősies helytállása, áldozathozatala szükséges, már párhuzamba vonható a katolikus tanítással (és a mesékkel). Nem véletlen tehát, hogy az új pápa, amikor egyszer a folyton úton lévő emberről beszélt, Bilbó és Frodó példáját hozta fel. Akik többek között a reményt is magukban hordozták, no és nem hétköznapi nehézségek közepette kellett választaniuk a jó és a rossz között.

És megállták a helyüket, csak úgy, mint Tolkien is – vagy mint mondjuk az én keresztanyám.

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2013.09.02. 14:45 • Címke: évforduló, irodalom

Digitális Irodalmi Akadémia