a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

Művészember mundérban

konokleadKülönleges fotóhagyaték került fel a héten a Fortepan honlapjára: Konok Tamás festőművész édesapja 15 ezer darabos fotóhagyatékának egy részét, 1200 kép publikálását tette lehetővé a mindenki számára elérhető internetes honlapon.

Id. Konok Tamás a haditudósító század parancsnokaként több ezer felvételt készített két Leicájával a front és a hátország hétköznapjairól. Most láthatunk először olyan válogatást, amely átfogja az egész fotográfusi pályáját. Az örökös a teljes hagyatékot, mintegy hatezer digitalizált képet és a teljes eredeti anyagot – papírképeket, negatívokat és színes diákat – a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának ajándékozta, ahol méltó körülmények között őrzik és dolgozzák fel majd a jövő számára. A Fortepanra felkerült fotókat kollégánk, Varga János válogatta. Az alábbiakban az ő bevezetőjéből közlünk egy részletet. A teljes szöveg a Fortepan blogján olvasható. Érdemes nemcsak a fotók között nézelődni, hanem beleolvasni a fórumozók beszélgetésébe is, ahol már sok fotó készítésének körülményeit, hátterét kiderítette a felhasználók közössége.

konokmoszkva
A Széll Kálmán tér 1940-ben fekete-fehérben...

konokbudapest
...és színesben, ugyanakkor

„1942. február 1-jén, az akkor már őrnagy Konok Tamást az újonnan felállított haditudósító század egyik parancsnokának nevezték ki. A haditudósítók 1942 júniusában mentek ki a keleti frontra, de már decemberben, a doni katasztrófa előtt visszarendelték őket. A fennmaradt képek között nem találtunk igazi hadieseményeket bemutató fotókat, még a katonai vonatkozású képek száma is relatíve csekély. A háború inkább csak közvetve jelenik meg: hadifoglyok, lerombolt városok, falvak és a hadtáp körletének mindennapjai. A hómezőkön átvonuló sereg is inkább tájkép, mint csata előtti vagy utáni felvétel. Nem volt igazi tudósító, fotóriporter, nem a pillanatnyi helyzetek, hadiesemények izgatták elsősorban. Konok nagyobbrészt nem a háborút fényképezte, hanem a helyi lakosságot, az orosz életet, a tájat a munkáira oly jellemző, idilli beállításokban. A fotográfust, aki történetesen egyenruhában szolgálta hazáját, valójában jobban foglalkoztatták az emberek – magyarok és oroszok – hétköznapjai, mint a háború szörnyűségei. Bár számos ilyen képet is tartalmaz a gyűjtemény. 1943 májusában a doni katasztrófa után egy reprezentatív kiállítást rendeztek a Vigadóban. Itt Konok orosz portréi „ezek ellen harcolunk” feliratú tablón kerültek a tárlatba. Nem sokkal a kiállítás megnyitása után, az elismerő fotós kritikák ellenére, a tablót eltávolították.

konok
Birkózóverseny a hadtápnál, 1942

1944 januárjától a győri 16/I. zászlóalj parancsnoka lett. Az ismerten németellenes főtisztet a német megszállás után a keleti frontra vezényelték. Szálasi hatalomátvétele után nem esküdött fel a nemzetvezetőre, így távollétében halálra ítélték. 1945 januárjában katonái egy részével átállt az orosz csapatokhoz, majd Debrecenbe ment, ahol az Ideiglenes Kormánynál jelentkezett a németellenes harcra.

konokoroszmuzsik
Orosz muzsikok

A háború után visszatért Győrbe, ahol a város egyik katonai parancsnoka lett. Miután nem lépett be a kommunista pártba, 1947 novemberében elbocsátották, nyugdíját megvonták. Talán komikusnak tűnhet, de lehet, hogy szerencséje volt, mert legtöbb ludovikás társa, aki csatlakozott a Párthoz, néhány évvel később a kommunista terror áldozata lett. Ehhez képest ő még viszonylag szerencsésnek mondhatta magát. Ekkor iratkozott be ötvenévesen az ipariskolába, ahol a fotós mestervizsgát tett és egykori kedvteléséből megélhetést nyújtó foglalkozás lett. Társbérletesített lakásában szerény műtermet nyitott, és eleinte mint „maszek” dolgozott, de a nyersanyaghiány később a helyi szövetkezetbe kényszerítette. Az ötvenes években többször zaklatták, majd 1956-ban minden ítélet nélkül több hónapra bebörtönözték. 1968-ban nyugdíjba vonult, és alig két évvel később elhunyt.

konok
Id. Konok Tamás időskori képe, a Királyi Légierő sapkájában

Képei, ahogy ő látta világot, őrzik humanitását, kitörölhetetlen optimizmusát és hitét a jövőben.”

• Publikálva: 2013.10.11. 12:29 • Címke: fotó, Fortepan, történelem